Anasayfa / Haberler / Hollandalı Türkler Çağrı Merkezi İçin Geri Döndü

Hollandalı Türkler Çağrı Merkezi İçin Geri DöndüHollandalı Türkler Çağrı Merkezi İçin Geri Döndü

Xerox tarafından satın alınan Unamic/HCN, çağrı merkezi ve müşteri ilişkileri yönetimi hizmetleri sunuyor. 2005 yılından beri Türkiye’de faaliyet gösteren şirket, Hollandalı müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek için orada doğup büyümüş, o dili ve kültürü iyi bilen Türkleri çağırıyor.

2011 yılında teknoloji şirketi Xerox tarafından satın alınan ve Xerox’un grup şirketi ACS bünyesinde çalışmalarına devam eden Unamic/HCN, Amerika, Asya ve Avrupa kıtasında yer alan operasyon merkezlerinden tüm dünyaya çağrı merkezi ve müşteri ilişkileri yönetimi hizmetleri sunuyor. 2005 yılından beri de Türkiye’de İstanbul ve Antalya ofislerinde faaliyet gösteriyor. Unamic/HCN’nin, dünya genelinde 19 bölgede, 2.800 çalışanı bulunuyor. Türkiye ofislerinde ise 350 kişi çalışıyor.
Hollanda menşeili bir firma olan Unamic/HCN, Hollanda’daki müşterilerinin çağrılarına cevap vermesi için

Hollanda’da doğup büyümüş, Flemenkçe’yi ana dili gibi konuşan Türkleri Türkiye’ye çağırıyor. Şu ana kadar Hollanda’da Türkiye’ye gelenlerin sayısı 25.

Unamic/HCN Türkiye aralarında Samsung, Sanoma, Scarlet gibi firmaların olduğu 5 yabancı 5 lokal olmak üzere 10 müşteriye hizmet veriyor. Çağrılar daha çok Hollanda, Belçika ve Almanya’dan geliyor. Ayda 50 bin Flemenkçe, 3 bin de Fransızca çağrı alıyorlar.

Sosyal medya üzerinden ulaştılar
Unamic/HCN, birlikte çalışacağı kişilere ulaşmak için değişik bir yöntem uygulamış. Çalışanlara sosyal medya üzerinden ulaşmışlar. Adayların kendilerine gelmelerini beklemeden onlara gitmişler. “İşe alımlarımızda potansiyeller online hayatta yaşıyorlar. Biz onlara o dünyadan ulaşabiliriz” diyen Unamic/HCN Türkiye Satış Direktörü İlker Tekin, www.werkeninturkije.com (Türkiye’de çalışmak) sitesi üzerinden adaylara ulaştıklarını söylüyor. Bu sitede hem Unamic/HCN Türkiye hem de Türkiye tanıtılıyor. Anasayfa yaratıldıktan sonra bu sayfayı besleyen sosyal medya araçları eklemişler. Facebook sayfası oluşturulmuş, Twitter ve Youtube hesabı açılmış. Bunun dışında yönlendirmeler de yapılmış. Mesela Facebook’a Hollanda’dan giriş yapıyorsanız, 18 yaş üzerindeyseniz ve bazı anahtar kelimeler olan sayfaları beğenmişseniz -İstanbul, Antalya, Türkiye-, Facebook otomatik olarak sayfanızın sağ tarafında Unamic/HCN Türkiye’nin ilanını çıkarıyor: “Türkiye’de çalışmak ister misiniz?” Bu ilana tıkladığınızda www.werkeninturkije.com adresine yönlendiriliyor. Bunun dışında bir de MGM modeli de var. Yani members get members. Bu modelde de Unamic/HCN Türkiye’de çalışanlar istihdam edilmek üzere arkadaşlarını, yakınlarını önerebiliyor. Önerdikleri kişiyle görüşme yapılıyor ve işe alınırlarsa tavsiye eden kişiye 150 Avro bonus ödeniyor.
Maliyet ve genç nüfus avantajı var
Unamic/HCN’nin Türkiye’de ofis açması ve Türkiye’yi Avrupa ve Yakın Doğu’ya açılan çağrı merkezi üssü olarak seçmesinin birkaç temeli olduğunu belirten Tekin, bu nedenleri şu şekilde sıralıyor: “Birincisi tabii ki maliyet, Türkiye genç bir nüfusa sahip, Avrupa’ya göre işsiz nitelikli genç sayısı çok fazla, hem de maliyetleri nispeten Avrupa’ya göre daha düşük. Ayrıca Türkiye’nin teknolojik alt yapısı, birçok Avrupa ve dünya ülkesinden ileri düzeyde, dolayısıyla çağrı merkezi sektöründe kullanılan son teknoloji çözümlerin sorunsuzca ve etkili bir şekilde kullanılabiliyor olması da Türkiye’yi öne çıkaran nedenlerden biri. Avrupa’da bu iş daha az nitelikli personelle yapılıyor ve istenen kalite, verim sağlanamıyor. Türkiye’de çağrı merkezlerinde çalışan üniversite mezunu sayısı oldukça fazla. Ayrıca Türkiye’de iş değiştirme sıklığı Avrupa’ya göre daha az. Dolayısıyla yatırım yapılan çalışan kadrosu daha uzunca bir zaman şirket bünyesinde kalıyor.” Diğer önemli bir faktör ise Avrupa’da doğup büyümüş, Avrupa dillerine ve kültürüne sahip genç Türk nüfusunun, iş imkanları yaratıldığında Türkiye’ye tersine göç yapabilme potansiyeli. Avrupa dillerini ana dili gibi konuşan genç Türk nüfusunun, hizmet verilen markanın tüketicisine uzaktan hizmet veriliyormuş hissi uyandırmadığını belirten Tekin, gerçekte hizmet mekanı çok uzakta olsa bile bunun farkedilmediğini söylüyor: “Ayrıca kullanılan dilde aksan farkı olmaması da, Türkiye’yi Hindistan gibi aksanlı ve sorunlu bir dille çağrı merkezi hizmeti veren ülkelerden bir kaç adım öne çıkarıyor. Avrupalı kurumsal müşterilerin çok önem verdiği bu husus, Unamic/HCN tarafından potansiyel bir fırsat olarak görülüyor.”

  Kobi’ler ve Yeni TTK’da son durum

İmkanın varsa Türkiye’ye git
Hollanda’da doğup büyümüş çağrı merkezi çalışanları kendilerini hep Türkiye’de yaşamış gibi hissediyorlarmış. Başlarda aileleri, arkadaşları sıkıntı çekeceklerini, geri döneceklerini zannetmiş ama hiç de öyle olmamış.

Yemen Cenik Kamış, Hollanda’da doğup büyümüş, anaokulu öğretmeniymiş. Aynı zamanda okulda da yöneticilik yapıyormuş. Ailesi, arkadaşları Hollanda’da. 7 Temmuz’da Türkiye’ye gelmiş. Geliş nedeni de eşinin Türkiye’de olması. “Türkiye’de çalışmayı çok istiyordum. Önceleri birkaç haftalığına tatile geliyordum Türkiye’ye. Şu an kalıcıyım” diyen Kamış, Unamic/HCN Türkiye’de çalışırken Hollanda’yı bırakmadığını söylüyor: “Telefonda Hollanda şirketleriyle görüşüyoruz, o kültürü yaşamaya devam ediyoruz, o dili konuşuyoruz. İşyerine geldiğinizde yine Hollanda’dasınız. Sokağa çıktığınız anda ise İstanbul’dasınız.”

4 aydır İstanbul’da olan Erdal Akkaya’nın Türkiye’ye gelişi de Kamış gibi evlilik nedeniyle olmuş. Daha önce o da tatiller için geliyormuş. Ailesinin bir kısmı da zaten Türkiye’de yaşıyormuş. Hollanda’da hem bilgisayar şirketinde hem de çağrı merkezlerinde çalışan Akkaya, bu işi de Google’dan arayarak bulmuş.

Berat Kaan Gül ise sadece 2 haftadır Türkiye’de. Daha önce Antalya’da bir otelde çalışmış. İş için ilk gelişi değil Türkiye’de. Başka ülkelerde de çalışmış. Sonra Hollanda’ya dönmüş. Bir lastik fabrikasında 9 ay çalışmış Hollanda’da ama zor olmuş, yapamamış. Hollanda’ya adapte olamamış. Ailesinin her zaman “İmkanın varsa Türkiye’ye git, Hollanda artık bizim için yavaş yavaş ölüyor. İş imkanları azaldı” dediğini belirten Gül, tavsiyeleri dinlemiş ve Türkiye’ye dönmüş. Ailesi orada yaşamaya devam ediyor. Henüz kalacak yer bulamayan Gül dayısıyla kalıyor ve “Yavaş yavaş alışırız” diyor.

Elvan Tuğrul özel ve iş hayatını Türkiye’de devam ettirmek istediği için dönmüş. 5 aydır Türkiye’de. Unamic HCN’yi Facebook üzerinden takip ediyormuş. İş başvurusunu da Facebook üzerinden yapmış. Daha sonra e-posta ve telefonla Türkiye ofisinin personel müdürü ile iletişime geçmiş. İstanbul’da yüz yüze görüştükten sonra işe başlamış. İki kültürü bir arada yaşadıklarını belirten Tuğrul, Hollanda’da özel bir Amerikan şirketinde müşteri temsilcisi olarak çalışıyormuş.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Marka şehir: Nevşehir

Nevşehir Ekonomisi Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Gıda Depolama …

Bir yorum

  1. bizimle irtibata gececek yetkili ariyoruz yardimci olurmusunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir