Şirket Haberleri

HP inovasyonu bulutlarda arıyor

HP Discover etkinligiHP, iki yıldır sürdürdüğü HP Discover etkinliğinin üçüncüsünü önceki hafta 11 bin kişinin katıbmıyla Las Vegas’ta gerçekleştirdi. Bulut, yine önemli bir trend olarak öne çıkıyor. HP bu doğrultuda “bulutlarda” inovasyon çalışmalarım yürütüyor.

Üç yıldır ABD’nin Las Vegas şehrinde yapılan HP Discover, bu yıl 90 ülkeden 3 bin 200’ii farklı şirket olmak üzere toplam 11 bin kişinin katılımıyla gerçekleşti. Ekonomist’in de izlediği, yazılım, depolama, baskı ve çözümler konusunda yeni ürünlerin tanıtıldığı HP Discover’da özellikle bulut bilişim ve big data konusu üzerinde duruldu. Çünkü beklentilere göre IT teslimatının yüzde 75’i 2016 yılına kadar artık bulut bazlı olacak.HP, donanım, yazılım ve hizmet olarak bulut hizmeti veriyor. Şirketlerin tercihi ise bulut yönetimi ve private cloud (özel bulut)olarak öne çıkıyor. Bu pazarın yöneldiği alan olduğu için inovasyonu HP burada yapıyor. 1000 üzeri HP bulut müşterisi var, 200un üstünde ise bulut yönetimi yaptığı şirket bulunuyor.

Bulut dışında ikinci alan ise mobil olarak öne çıkarıyor. Şirketlerin tüm işlerini mobile taşımaları için buradaki çözümlerin artmasını sağlıyor. Tabletler burada çok sıklıkla konuşuluyor. Bunlar HP’ye göre IT’nin yeni stilini oluşturuyor. HP de bu yeni stile göre inovasyon çalışmalarını yürütüyor.

BİG DATA’DA BEKLENTİ ÇOK

Şirketlerin ciro ve inovasyon anlamında motonı olarak kabul edilen da-ta center’lar (veri merkezi) konferansın ana konu başlıklarından biriydi. Çünkü burada beklentiler yüksek. Şirketlerin bilgilerini tuttuğu Data Cen-ter’lann (Veri Merkezi) da beklenen data trafiği artışına bağlı olarak önemli bir yatırım olacağı ifade ediliyor.

Önümüzdeki dönemde şirketler için 14.6 petabayt bilginin olması tahminler arasında. Onun için data saklama önem kazanıyor. İkincisi ise çeşitlilik olarak öne çıkıyor. Diğer bir beklentiye göre 100 bin adet bilgi miktarı etkinlik için kullanılacak. Üçüncü ise hız. Bilgi yaratımı saat başı endüstriyel makinelerden 1 terabayt olacak. Güvenlik açığı ise sonuncu öne çıkan özellik.
Bu özelliklerden dolayı HP, son yıllarda aldığı şirketlerle birlikte bu konuda bir platform oluşturdu. Bunun adı HAVEN.

Bu platfonn bünyesindeki şirketler uzman olduğu alanlarla birlikte bir bütünü oluşturuyor. Hadoop (ölçek), Autonomy (kaynak), Vertica (hız), Enterprise security (güvenlik) ve Napps (uygulama) alanlarında beş şirket bulunuyor.

“IT’NİN YENİ STİLİYLE ÇÖZÜM SUNUYORUZ”

‘Yazılımdan, bigdata’ya kadar birçok alanda faaliyet gösteriyoruz, inovasyon bizim için önemli ve Ar-Ge’yi hiç olmadığı kadar yatırım yapıyoruz. Trendler bu konuda bizi yönlendiriyor. Ayrıca tüketimi de değiştiriyor. Biz buna ITnin yeni stili diyoruz. Mobil, bulut, güvenlik ve bigdata yeni trendler. Bunlar iş yapış şeklimizde çok fırsat sunuyor. Az enerji daha çok performans gibi.

Her şey geceden geceye değişiyor. 0 yüzden dokuz ay bekleme gibi bir durum artık yok. Her gün 1 milyar facebook içeriği ile 200 milyon tweet atılıyor. Bunlar daha da artacak. Bu içerikleri saklamak için ise data merkezleri gerekli ama bu kadar data çok yer kaplıyor. Buna yönelik çözümlerimiz bulunuyor. Ayrıca her şirket ve organizasyon için sakladıkları bilginin güvenliği önem kazanıyor. HPnin stratejisi, çözümleri ITnin yeni stiliyle sunmak. Binlerce kullanıcımızla şirketler için private cloud (özel bulut) sağlayan şirket olarak pazarda öndeyiz.’’Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu