Anasayfa / Şirket Haberleri / Huavvei’nin Ankara Eskişehir Hızlı Tren Projesinde Oynayacağı Rol

Huavvei’nin Ankara Eskişehir Hızlı Tren Projesinde Oynayacağı RolHuavvei’nin Ankara Eskişehir hızlı tren projesinde oynayacağı rol, telekomünikasyon pazarında hızla büyüyen bir şirket olmanın Ötesine geçtiğini gösteriyor.

BİR ÇİN ŞİRKETİ
2002’de telekomünikasyon ekipmanları pazarı için Türkiye’nin kapısını çaldığında, distribütör firmanın “Çin’in Cisco’su” demesi ile çarpılmıştı. Tanınmayan bir markayı Türkiye’de akılda kalır hale getirme çabası, başarılı bir başlangıcın önünü kesmişti. Huawei’nin bugün Türkiye’nin büyük önem verdiği hızlı tren projesinde yol boyu güvenlik ve izleme sistemlerinin tedarikçisi olarak ortaya çıkması geçmişi unutturuyor.

Huawei Kurumsal İş Çözümleri Orta Asya ve Kafkasya Bölge Başkanı Philip Zhihui Liang, büyümeleri konusunda tarihe dönerek “Bizim geçmişte Batılılardan çok daha büyük gemilerimiz vardı ve uzun mesafeleri gidebiliyorduk. Ama biz hep savaşmak yerine diplomasiyi tercih ettik” yorumunu yapıyor. Diplomasi, şirketin Türkiye’deki büyümesinde de önemli bir etken. Huawei bugün Türkiye’de yarısı araştırma geliştirmeci olan 700 kişilik bir yapı. Büyük tutarlı 3G altyapı ihaleleri, ilk yıllarında yeni olduğu pazarda sorun yaşayan şirketin önünü açtı. 3G ile ilgili şirketlere getirilen yerli üretim ve Ar-Ge personeli koşulları büyümeyi getiren zorlayıcı bir güç oldu.
Huawei, aldığı bir işte uçtan uca çözüm sunarken komponentleri tasarlayıp üretmenin ötesinde, Türkiye’deki varlığı ile servis ve bakım taleplerine hızla cevap verebiliyor. Bunlar Türkiye’deki hükümetin ve özellikle Ulaştırma Bakam Binali Yıldırım’ın hassasiyetle üzerinde durduğu konular. Hem telekomünikasyondan hem de ulaşımdan sorumlu olan Yıldırım’ın vizyonunu takip etmek, başarılı bir yol haritası.

Devlet Demiryollan’nın (TCDD) Ankara Eskişehir arasındaki ‘Yüksek Hızlı Tren Hattıboyunca kurulacak güvenlik ve izleme sistemlerinin tedarikçisi olacak Huawei, Sav-ronik firması ile bu konudaki anlaşmayı ekim ayının ilk haftasında imzaladı. Anlaşma, Huawei’nin yeni kurduğu Huawei Kurumsal İş Çözümleri Biriminin ilk projesi. Yeni iş biriminin yöneticileri arasında altı aydan kıdemli çalışan yok.

  Meru döner Antalya'da steak house açacak

8 bin kilometre ile dünyanın en uzun hızlı tren hattına sahip olan Çin’deki yapının yüzde 60’ında yer alma birikimi ise yapıyı köklü kılıyor. İzleme sisteminin sürekli ve doğru çalışıyor olması, yüksek hızda seyreden trenler için daha büyük önem taşıyor. Bu, Huawei için sıkı bir servis düzeyi anlaşması demek.

Hızla kurulan kurumsal çözümler birimi ile girilen macera, Hua-wei için bir lüks olmaktan çok bir zorunluluk. Türkiye pazarında girdiğinde, yeni bir marka olan ve kalite sorunları nedeniyle bir süre 10 milyon dolarlık cirolarda gezinen Hua-wei, 2010’u 600 milyon dolarda kapatan ve bu sene 750 milyon dolan görmesi beklenen bir şirket. Vodafo-ne Türkiye’de yeni 3G yatınmlannm neredeyse tamamını kapan Huawei, Turkcell gibi adı Ericsson ile anılan bir şirkette de üçte birlik paya ulaşmış durumda. Bu büyüleyici rakamlar, aynı zamanda telekomünikasyon tarafında bu kadar hızlı büyümenin artık hayal olduğunu gösteriyor.

Huawei Kurumsal İş Çözümleri finans, eğitim, enerji ve ulaşım endüstrileri ile başlayan uzun bir hedef sektörler listesi bulunuyor. Huavvei’nin akıllı tahtadan hükümetin Fatih projesi kapsamında satın al m avı planladığı 15 milyon tablete kadar yoğun teknoloji içeren eğitim alanım bunlann arasında daha öncelikli gördüğü açık. Sistemini göstermek için iki okula kurmuş olması ise Çin’in 21’inci yüzyıl diplomasisinin göstergesi. Çalışan bir örneği göstermek, siyasi iktidarın gönlünü almanın en iyi yolu.

Kerem Özdemir
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir