Anasayfa / Şirket Haberleri / IBC Solar Konya’da güneş santrali fabrikası kurdu

IBC Solar Konya’da güneş santrali fabrikası kurduIBC Solar Konya’da güneş santrali fabrikası kurdu

Konutların lisanssız elektrik üretimine imkan tanıyan yeni düzenleme, sektörde yeni yatırımların da önünü açtı. Dünyanın önemli güneş enerji santrali üreticilerinden IBC Solar’ın yeni tesisi Konya’da faaliyete geçirildi. IBC Solar, hem şirketlere, hem de konutlara dönük güneş enerjisi kurulumunda dünya çapında üne sahip.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı son yıllarda hızla yaygınlaşmaya başladı. Doğayla dost yaşam alanları inşa etmek isteyen inşaat firmalarının yanı sıra enerji maliyetlerini düşürmek isteyen tarım, turizm ve sanayi sektöründen pek çok kişi ve kuruluş güneş eneıjisi santrali kurmak için harekete geçti.

Türkiye’nin ilk resmi güneş enerjisi santralini Temmuz ayında Konya’da faaliyete geçiren IBC Solar’a santral kurması için hemen hemen her sektörden talepler geliyor.

IBC Solar Türkiye Genel Müdürü Hayri Bali, son yıllarda enerji maliyeüerini düşürmek isteyen kişi ve kuruluşların güneş eneıjisine yöneldiğini söylüyor.

Bali, ‘Türkiye’nin Avrupa’daki birçok bölgeye kıyasla daha fazla güneş alması ve kusursuz ışıma değerleri sunması yatırımları cazip kılıyor. Türkiye’nin ortalama yıllık toplam güneşlenme süresi 2 bin 640 saat. Bu da günlük ortalama 7.2 saate denk geliyor. Güneş eneıjisi potansiyeli ise 580 milyar kWh/yıl. Bu güç mudaka kullanılmalı” diyor.
En çevreci yatırım

Binaların çatılarına ya da uygun alanlara kurulacak fotovoltaik sistemlerle enerji giderlerinin ağır bir yük olmaktan çıkacağını belirten Bali, 100 haneye yetecek bir tesis maliyetinin ise 250 bin ile 350 bin euro arasında değiştiğini anlatıyor.

Böyle bir yatırımın kendini ortalama 7-8 yılda amorti edebileceğine işaret eden Bali, “Bu nedenle yeni yapılan konut projelerinde ortak giderleri azaltmak için güneş enerjisinden daha fazla yararlanılmaya başlandı. Oteller ve turizm tesisleri enerji maliyederini düşürmek için güneş enerjisini elektriğe çeviren fotovoltaik sistemlerin kurulumuna ağırlık verdi. Aynı zamanda büyük ölçekli sanayi kuruluşlarından da çok ciddi taleplerle karşılaşıyoruz” diyor.

  İstihdamın birincisi Ege Bölgesi’nden çıktı

Güneş enerji santrallerinin sessiz, kokusuz, dumansız, zararsız, dolayısı ile en çevreci eneıji üretme şekli olduğunu belirten Bali, eneıjinin üretildiği yerde tüketilmesine imkan sağlaması ve Türkiye’nin her tarafına kurulabilmesinin bu ilgiyi artırdığını söylüyor.

Fazlası satılabilecek Geçtiğimiz Mart ayında ‘Enerji Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmelik’in yürürlüğe girmesiyle Türkiye’de yenilenebilir enerjide yatırımların önü açıldı. Yeni düzenleme ile büyük üreticilerin yanı sıra küçük tüketicilerin de bir araya gelerek güneş enerjisini elektriğe çeviren fotovoltaik sistemler kurabileceğini ifade eden Bali, yeni yönetmelik sayesinde yatırımcıların ürettikleri fazla elektriği de satarak ek gelir elde edebileceklerini de vurguluyor.

Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir yorum

  1. Aferin IBC Solar’a, Türkiye bu kadar güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji kayakları varken bu alanlara şimdiye kadar yatırım yapılmamış olması büyük bir kayıp. Nükleer teknoloji yerine bu tür bedava kaynaklardan faydalanmak bence çok daha akılcı bir yaklaşım. IBC Solar’ı bu konuda gerçekten kutluyorum ve yenilenebilir enerji kaynaklara yatırımını canı gönülden destekliyorum. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir