Anasayfa / Kariyer ve İş / İçsel Motivasyonu Teşvik Etmek Ödülden Daha Faydalı

İçsel Motivasyonu Teşvik Etmek Ödülden Daha Faydalıİçsel Motivasyonu Teşvik Etmek Ödülden Daha Faydalı

Çalışıyorsanız, hayatınızda en az bir kere şuna benzer sözleri duymuşsunuzdur:

“Arkadaşlar, eğer projeyi Ağustos sonuna kadar bitirir ve hedefi tutturursak, büyük ödülü kazanıyoruz. Hepimiz bu hedef için çalışalım ve kazanalım.”

Başarıya ulaşmak isteyenlere bu modeli bırakması için 2 nedenim var.

Prof. Edward Deci’ye göre 2 tür motivasyon var. Birincisi “Özerk” (autonomous) ikincisi “Kontrollü” (Controlled).

Her insanın içinde özerklik bulunuyor.

Özerkliği bir anlamda kendine özgü olmak olarak düşünebilirsiniz. İçinizden gelen bir motivasyonla iş yaptığınızda özerk olduğunuzu varsayabilirsiniz ve çalışmalarınızı içselleştirebilirsiniz. Böylece isteyerek, heyecanla ve inanarak işinize sarılırsınız.

Kontrollü motivasyonsa birilerinin size hangi zamana kadar hangi hedefe koşmanız gerektiğini söylediği zamanlarda oluşur. Yani dışarıdan gelen istekler ve ucuna yerleştirilmiş havuçlar motivasyonumuzun başkaları tarafından kontrol altında tutulmasını sağlar. Bu motivasyon bizi harekete geçirir ancak baskı ve stres altında hissederiz kendimizi. Bu yüzden de yaptığımız işi içselleştirmemiz mümkün olmaz.
Ödül vererek hedefe koşturmak da yine kontrollü motivasyona örnek olduğundan bireyin çalışmayı “içselleştirmesini” engeller. Böyle yaptığımızda karşımızdaki kişinin davranışını kontrol altına alırız. Yani “özerk” davranmasına destek değil köstek oluruz.

Ama projelerin de zamanında bitmesi gerekiyor. Ekibi çalıştırmak için ne yapmalı o halde?

Basit.

Aklınızda tutmanız gereken çalışanların özerkliklerini “hissetmelerini” ve  özerkliklerini “yaşamalarını” sağlamak. Bunun için proje “şu tarihte bitecek” demek yerine onlara seçenek sunmak, isteklerini dikkate almak özerk hissetmelerine ve davranmalarına yardımcı olur.

 

Özerk motivasyon kişinin projelerini “kontrol altında” tutabildiğini gösterir. Bu da kişiye hareket etmek için gereken motivasyonu -stres yerine- heyecanıyla birlikte verir.

İç motivasyonuyla hareket edenler daha çok öğrenebiliyor, daha yaratıcı işler çıkartabiliyor ve yaptığı işin değerli olduğunu hissediyor.

Fatmanur Erdogan : kariyeryolculugu
Bu Konularda İlginizi Çekebilir

Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir