Şirket Haberleri

İdea Kimya Kişiye Özel Üretim Yaptı Sektörün Yarısını Aldı

2007 YILINDA KURULAN İDEA YAPI KİMYASALLARI, ÖZEL ÜRETİMLER, LABORATUAR YATIRIMLARI GİBİ ETKENLERLE KISA SÜREDE ÇİMENTO KİMYASALLARI PAZARININ YÜZDE 50 SİNE SAHİP OLDU. ŞİRKET ÜRETTİĞİ ÇİMENTO KİMYASALLARININ YÜZDE 10’UNU IRAK, İRAN VE AZERBAYCAN’A İHRAÇ EDİYOR. GEBZE VE ELAZIĞ’DA İKİ FABRİKALARI OLDUĞUNU BELİRTEN İDEA YAPI KİMYASALLARI GENEL MÜDÜRÜ HAKAN GÜLSEREN, “DOĞUDAKİ PAZAR BİZİM İÇİN ÖNEM TAŞIYOR. IRAK VE AFGANİSTAN GİBİ RİSKLİ KABUL EDİLEN BÖLGELERE DE YATIRIM YAPMAYI DÜŞÜNÜYORUZ” DİYOR.

Sektörde deneyimli üç ortak tarafından 2007 yılında kurulan İdea Kimya, faaliyetine çimento ve beton kimyasallan üreterek başladı. O dönemde Türkiye’de birkaç yabancı şirketin yaptığı bu işte büyük başarı kazanarak hızla büyüyen şirketin genel müdürü Hakan Gülseren, “Müşteriler sektörden tanıdıkları için bize şans verdiler. Biz de yeni kurulan her şirket gibi fiyat avantajı sunduk. Tutunmak adına ilkleri yaptık, müşterinin ihtiyaçlarına uygun çözümler ürettik. Yani kişiye özel çözümler sunduk ve bu çok tuttu” diyor. Halen Gebze ve Elazığ’da iki fabrikada üretimini sürdüren İdea, Türkiye çimento kimyasallan pazarının yüzde 50’sini elinde tutuyor. Dogu pazarına büyük önem verdiklerin söyleyen Hakan Gülseren dergimizin sorularını yanıtladı:

“İNOVASYON VE AR-GE BU SEKTÖRÜN TEMELİ”

Aksi halde fark yaratmanız mümkün değil. Avrupa da Amerika da bunu yapıyor, inovasyon ve Ar-Ge ile bir noktaya geliyorsunuz. Bugüne kadar ciromuzun minimum yüzde 5’i ile çimento ve beton laboratuarları yatırımları yaptık. Dünya standartlarının ortalamasında bir rakamdır bu ama ilk yıllarda ciromuz düşük olduğu için yatırım oranımız daha büyüktü. Rekabet o kadar yüksek ki, artık satarken kazanma şansınız yok. Farklı hammaddeler alırken bunlardan elde ettiğiniz performans bizim için önce geliyor. Kesinlikle katma değerli ürün yaratıyoruz; çevreye saygılı ürünler üretmeye çalışıyoruz.

İdea Yapı Kimyasallan, temel olarak hangi ürün gruplarında üretim yapıyor?

Çimento ve beton fabrikaları için yapı kimyasalları üretiyoruz. Müşterilerimizin ihtiyaçlarına göre içerik hazırlayan laboratuarlarımız var. Bunlar da kendi içinde farklı gruplara ayrılıyor. Bu sektörde deneyimli 3 ortak bu şirketi kurduk. Kısa zamanda beklentimizin çok üstünde bir büyüme gösterdik. Pazara hakimdik. Bu işi en iyi şekilde yapmaya çalıştığımızı bildikleri için insanlar bize şans verdiler, biz de bu şansı iyi değerlendirdik. Yerli şirket olmanın bazı avantajları var. Uluslararası şirketler kar amaçlı satış yapıyorlar. Ama yerli şirketler pazara girmek adına birtakım tavizleri daha fazla veriyor. Biz de o dönemde fiyat avantajı sağlayabildik.

Müşterileri elimizde tutmak adına birtakım ilkleri yaptık. Özellikle çimento katkılarında ürünler standarda bağlı olarak seçilmez. Müşterilerimize gideriz, onların ihtiyaçlarını belirleriz ve onların ihtiyaçlarına uygun formülleri kendi know-how ve bilgi birikimimizle üretiriz. Numune gösteririz, önce bu numunelere laboratuarda testler yapılır. Daha sonra endüstriyel olarak sahada, çimento fabrikalarında test edilir. Eğer performans tutarsa müşteri bu ürünü alır ve kullanmaya başlar. Herkesin ihtiyacına göre yeni formüller yaparız. Bu çok büyük bir avantaj.

Çimento kimyasallannda kısa sürede pazar lideri olabilmeyi nasıl başardınız?

Şirketlerin her seferinde aynı kalitede ürünü aldıklarına ikna olmaları önemli. Biz onların bu şüpheyi duymaması için, sektörde bir ilke imza atarak laboratuar cihazı yatırımı yaptık. Bu cihazı kendimiz alıp, bizimle uzun süre çalışacak olan müşterilerimizin laboratuarlarına kurduk. Bu cihaz sayesinde müşterilerimiz ürünü kullanmadan önce test ediyorlar, daha önce test edip beğendikleri ürünle bu ürün aynı mı değil mi karşılaştırabiliyorlar. ldea olarak en iyi ürünü vereceğimizi her zaman söyledik. Teknik olarak da marka olarak da bunu desteklemek gerekiyor. Bu sistem çok tuttu. Bugüne kadar çok sayıda çimento fabrikasına da bu cihazdan verdik. Bir problem ortaya çıktığında, sorun bizim kimyasalımızda mı yoksa onların ekipmanlarında mı bu tespit edilebiliyor. Biz kazandığımızı hep yatırıma dönüştürmeyi hedefledik. Böylece sonraki hatalar daha oluşmadan önleniyor. Üretim sürecinin bütününde büyük bir avantaj yaratıyor. Bu imkanları sağlamamız, büyümemizi ve çimento katkılarında pazar lideri olmamızı beraberinde getirdi.

Türkiye’de bu sektörün büyüklüğü ne kadar?

Çimento kimyasalları pazarı yıllık 30 bin tonluk bir pazar. Bu ürünün yüzde 50’sini, yani 15 bin tonunu biz sağlıyoruz. İşin finansal boyutlarını, büyüklük bu noktaya gelirse ne yapacağımızın planlarını yaparak büyüdük. Planlarınızı yapıp adım adım gittiğiniz zaman yönetmek çok büyük sorun olmuyor. Bu kadar büyümeyelim çünkü bunu sağlayacak finansal desteğimiz yok diyerek bazen müşterilerimize gitmemeyi de düşündük çünkü ilk kurulduğunuz yıllarda finansal kuruluşlar bizi tanımadıkları için destek vermeyebiliyordu. Ama bunlar oluşmaya başladıktan sonra büyüme daha hızlı oluyor. Biz 4 senenin sonunda bu sıçramayı yaptık. Bizim en iyi bildiğimiz işti. İyi planladık, şansımız da yaver gitti. Bu sektöre iyi bir dönemde girdik, o zaman çok da büyük rekabet yoktu.
Fakat daha sonra “ldea başardı, ben de başarırım” gibi bir mantık oluştu. Bizi örnek alarak kurulan şirketler oldu. Önceden 2-3 şirket varken bugün sektörde 15 şirket var. Rekabet ortamı büyüdü. Beton katkılarında ise yaklaşık 30 yıldan beri Türkiye’de üretim yapılıyor ve 30 kadar şirket var.

Türkiye’nin dünya pazarındaki konumu nedir?

Çimento kimyasallan pazarı direkt olarak çimento pazarına bağlı bir alan. Türkiye, Avrupa’daki en büyük çimento üreticilerinden biri. Çimento sektörüne yapılan yatırımlar her yıl artıyor. Türkiye’de çimento potansiyeli Avrupa’da bir numaraya yerleşti. Dünyada da Çin’den Hindistan’dan sonra, bizim ölçeğimizde baktığınız zaman ilk 10 içinde yer alan ülkelerden biriyiz. Çimento pazarı büyük olunca çimento kimyasalı pazarı da çok büyük oluyor. Bu nedenle bizimle ilgilenen, satm almak isteyen Avrupa şirketleri oldu. Yıllık 30 bin ton çok büyük bir rakam bu sektör için. Mesela İtalya’daki çimento kimyasalları pazarı, Avrupa’daki en büyük pazarlardan biridir ve biz de onlarla eşdeğeriz.

Doğuya yatırım kararını nasıl aldınız?

İşimize ilk etapla sadece çimento kimyasalları ile başladık. Fakat çimento ve beton birbirinden ayrılmaz segmentler. Türkiye’de çimentonun büyük bir çoğunluğu beton üretiminde kullanılıyor. Böylece beton kimyasallarına girmeye de karar verdik çünkü çimento kimyasallarının performansı çimentoyu etkiliyor, çimentonun performansı da betonu etkiliyor. 1 yıl içerisinde de yaklaşık 10 bin ton civarında katkı maddesi satmayı başardık. Gebze’de bir fabrikamız vardı. Buna ek olarak 2011 yılının başında Elazığ’da da bir fabrika kurduk. Beton katkı pazarı Türkiye’nin doğusunda daha gelişmeye açık bir pazar. Geleceğin orada olduğunu düşünüyoruz, gelecek yavaş yavaş doğuya kayıyor. Sadece Türkiye değil tüm dünya için böyle yorumluyoruz. Ortadoğu, Afrika ülkeleri, az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde çimento ve beton üretimi kullanımı Avrupa ülkelerine göre çok daha yüksek. O pazar daha bakir olduğu için orada bir şeyler yapmak istedik. Diğer bölgelerde rekabet daha yoğun. Oranın ileride daha da büyüyeceğini hesapladık, bu stratejik bir karardı. Türkiye’nin doğusunda da zaten çimento fabrikası müşterilerimiz vardı. Sektör burayı yakından takip etti. Sektörde Türkiye’nin doğusuna yatırım yapan ilk şirket olduk. Şimdi herkes bizi takip etmeye başladı ve herkes orada yatırım yapmak için yer arıyor.

Cironuz ne kadar? Hedeflerinizi tutturabiliyor musunuz?

2011 yılı sonunda 25 milyon TL civarında bir rakam bekliyoruz. 2009 yılında 12 milyon TL, 2010’da ise 20 milyon TL civarında bir ciromuz vardı.

ihracatınız rakamlarınız nedir?

Çimento kimyasalları pazarında Türkiye’deki üretimin 15 bin tonu bize ait. Bunun yüzde 10’unu ihraç ediyoruz. Beton kimyasallarında henüz ihracatımız yok. İrak, İran ve Azerbaycan’a ihracat
yapıyoruz.

Beton katkılarında Türkiye’nin ihtiyacı ne kadar, siz ne kadarını karşılıyorsunuz?

Beton katkılarındaki pazar payımız yaklaşık yüzde 5 civarında. Biz bu alanda büyümeyi ve gelişmeyi hedefliyoruz. Beton pazarında ilişkiler çok büyük önem kazanıyor. Onu kırmak çok kolay değil, bu yüzden biraz zaman gerekiyor. Bu alanda yatırım yapmayı hedefliyoruz. Türkiye’yi bölgelere ayırıyoruz ve her bölgeye yetişebilecek bir arkadaşımızı yerleştiriyoruz. Satış pazarlama ağı kuruyoruz ve sadece bununla kalmıyoruz, şirketimizin teknik referansıyla ilgili bazı bölgelerde beton kimyasallarına özel laboratuarlar açmayı planlıyoruz. Müşterilerimize direkt destek vermek isliyoruz. İlk etapta Ankara ve İzmir’de, daha sonra çevre şehirlerde laboratuarlar açacağız. Bu şekilde müşterilerimize daha yakın olmaya çalışıyoruz.

Önümüzdeki 5 yıl içinde kendinizi nerede görmek istiyorsunuz?

Biz, beton katkısında büyümeyi hedefliyoruz. Çimento kimyasallarında yakaladığımız başarıya yaikın bir başarı bekliyoruz betonda da. Bu işi çok uzun zamandır yapan firmalar var. Onların mertebesine yaklaşmayı hedefliyoruz Türkiye pazarında ama bunu yaparken de yine Türkiye’de yatırımlarımız olacak.

Bizim de pazar hedeflerimiz var. Bu amaçla Irak’ta yatırımı hedef olarak koyduk. Irak, İran ve Azerbaycan’da müşterilerimiz var; oraya ihracat yapıyoruz. Pazarımız geliştikçe o bölgelere de yatırım yapmayı planlıyoruz.

Amacımız İdea Yapı Kimyasalları A.Ş’nin sadece Türkiye’de değil, komşu ülkeler ve Ortadoğu’da da bilinen ve aranan bir marka haline gelmesi.

RİSKLİ BÖLGELERDE YATIRIM HEDEFLİYOR

türkİye, Ortadoğu’da artık sözü geçen, ağırlığı olan bir ülke konumunda. Hemen sizinle ortak çalışma yapabiliyorlar. Yatırım yapmak istememizin temel sebebi orada potansiyelin yüksek olması. Irak, Afganistan gibi herkesin gitmekten çekineceği yerlere, daha doğrusu risk olarak gördüğü doğu bölgelerine gidip oralarda ilk yatırım yapan şirket olmayı hedefliyoruz. çimento katkilarinda yüzde 50 büyüdük. Beton katkılarındaki büyüme oranımız bu sene yüzde 20 oldu. Beton katkılarında yapılacak daha çok işimiz var. Enerjimizi şu aşamada oraya aktarıyoruz.

YENi pazarlar ariyoruz Türkiye etrafındaki ülkeler, eski Rus Cumhuriyetleri, Suriye ve Ürdün başlıca hedeflerimiz. yabanci şirketlere aslında sıcak baktık. Daha hızlı büyümek adına büyük birtakım şirketlerle şirket evliliği yapmayı biz de uygun gördük. Fakat bir yanımız daha erken olduğunu bize hissettirdi. Daha kendimizi kanıtlayacak alanlarımız var. Böyle bir ortaklığın biraz daha büyüdükten sonra daha uygun olabileceğini düşünüyoruz.

Cİmento ve beton üretiminde artık hammaddeyiz. Anadolu’da birçok bölgede müşterilerimizle, özellikle çimento fabrikalarıyla ortaklaşa teknik seminerler düzenliyoruz.

Orada çimento ve beton kimyasalları hakkında veriler veriyoruz. Onlar kendi bilgilerini aktarıyorlar. Soru-yanıt şeklinde açık paneller yapıyoruz. Deprem bölgesinde yaşıyoruz ve buna göre önlemlerin alınması için bilinç düzeyinin artması gerekiyor.


Bir Yorum

  1. FİRMAYI İNCELEDİM CİDDİ ÇALIŞMALAR VAR.SİZİNLE ÇALIŞMAK İSTERİM ADANA DA BİR ÇOK HAZIR BETON FİRMALARI VAR.BEN DE ADANA DA YAŞIYORUM EMLAK SEKTÖRÜN DE MÜTAHİTLERE ARSA BAĞLANTILARIMIZ.VAR GÖRÜŞMEK DİLEĞİYLE.GSM.05324727499

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu