Anasayfa / Haberler / IELTS yeterlilik testi Türkiye’de!

IELTS yeterlilik testi Türkiye’de!IELTS yeterlilik testi Türkiye’de!

IDP Education, British Council ve Cambridge Üniversitesinin kurucuları olduğu, dünyanın en popüler İngilizce yeterlilik testi IELTS, Türkiye’de resmi ofisini açtı.

IELTS Testi’nin kurucu ortaklarından IDP Education’ın Türkiye ofisini açmasıyla 20 yılı aşkın bir süredir 125 ülkede gerek akademik gerek profesyonel yaşam için yılda ortalama 1.5 milyon kişi tarafından alınan IELTS (International English Lan-guage Testing System) artık Türkiye’de de hizmet veriyor.

IELTS Testi, dünya çapında 6 binin üstünde kolej, üniversite ve profesyonel organizasyon tarafından tercih ediliyor. Uluslararası pekçok firma, işe kabul için adaylarda yüz yüze görüşme yöntemiyle yapılan IELTS testi yeterliliğini istiyor. Dinleme, okuma, yazma ve konuşma olarak dört ana konuda bireyleri test eden IELTS, teste katılanların bu konulardaki becerilerini titizlikle değerlendiriyor.

IELTS, sürekli olarak denetlenen özel eğitimli 4 bini aşkın eğitmeni ile standartların üzerinde bir test sistemi sunuyor. IELTS aynı zamanda, uyguladığı testin içeriğini sürekli güncel tutuyor. Ingiltere, Avustralya, Kanada, ABD ve Yeni Zelanda yazarlarından esinlenerek ve güncel yaşama dair hazırlanılan soruları ile farklılığını ortaya koyuyor.

YÜZ YÜZE MÜLAKAT FARKI

Dünyanın en popüler İngilizce yeterlilik testi IELTS, dinleme, okuma, yazma ve konuşma olmak üzere dört ana bölümden oluşuyor. Bu dört ana bölüm, ayrı ayrı test edilip genel bir not ortalamasıyla değerlendiriliyor. Testin en önemli özelliği ve diğer testlerden farkı, test içinde yer alan konuşma bölümünde, mülakatların yüz yüze ve sessiz bir ortamda birebir yapılıyor olması.

Testte yer alan her bölüm tek bir beceriye odaklansa da adayların diğer becerilerini de kullanabilme yetisini ölçmek amaçlanıyor. Bu durum, adayların her bölüm için ayrı değerlendirilmesinde, gösterdikleri performansın diğer becerileriyle uyuşup uyuşmadığı konusunda önem taşıyor. Örneğin; yazma ve konuşma bölümlerinde, okunan veya dinlenen bilgi, adayın kendi becerisini şekillendirmesine yardımcı oluyor. Okuma ve dinleme bölümüyse, adayların not alabilme, sınıflandırabilme ve tabloları tamamlayabilme becerilerini ölçüyor. Yazma ve konuşma bölümlerinde adaylar, kendilerine verilen bilgi ve datalar üzerinde çalışabilme imkanı buluyor. Ancak bu bilgilerin fazlasıyla anlaşılır ve sade olmasına özen gösteriliyor.

IELTS NEDEN BAŞARILI?

Geçerli: IELTS sonuçları ABD, Kanada, Ingiltere, Avustralya, Yeni Zelanda ve İrlanda dahil olmak üzere birçok ülkede üniversiteler ve işverenler tarafından talep ediliyor. IELTS sonuçları, dünya çapında profesyonel kuruluşlar, göçmenlik yetkilileri ve diğer devlet kurumlan tarafından da talep ediliyor.

Yaygın: Dünya çapında 200’ü aşkın yerde, yılda 48 adet sınav yapılıyor.

Adil: Sınav size en iyiyi yapmanız için en iyi şansı veriyor. Konuşma sınavı birebir sınav öğretmeniyle yapılıyor; bilgisayarsız ve kesintisiz…

Hızlı: Toplam sınav zamanı üç saatin altında ve sınav sonuçlan sadece 13 gün sonra alınabiliyor.

Saygın: IELTS dünya çapında eğitim ve dil uzmanlan olan British Council, IDP: IELTS Avustralya ve Cambridge Üniversitesi ESOL Sınavları (Cambridge ESOL) tarafından birlikte oluşturulmuş durumda.

Dil yeteneğini geliştiriyor: IELTS hazırlık çalışmalarında yurt dışında başarılı bir şekilde okumak ve çalışmak için gerekli olan dil yeteneğinin geliştirilmesine yardımcı oluyor.

Uluslararası: IELTS Ingiliz ve Amerikan yazılımları kabul ediyor ve herkese adil sorular içeriyor.

SINAVI TANIYIN

■    IELTS sınav akademik ve akademik olmayan amaçlara hizmet etmek için sınavın iki versiyonunu sunuyor.

■    Almış olduğunuz sınavın versiyonu-ihtiyacınız olan puan-vize gereksinimleri ve okumayı veya çalışmayı planladığınız kurumun gereksinimlerine bağlı.

■    Sınavın her iki versiyonu da aynı dinleme ve konuşma bileşenleri fakat farklı okuma ve yazma bileşenlerini içeriyor.

■    Okuma ve yazma bileşenleri aşağıda gösterildiği gibi konular farklı.
IELTS Akademik, akademik yüksek öğrenim için gerekli olan İngilizce yeterliliğini ölçüyor. Görevler ve metinler bağımsız olarak hedefe bakılmaksızın herkesin bilgisine sunuluyor. Akademik versiyonu, genel olarak söylemek gerekirse daha yüksek ve ileri seviyede İngilizce eğitimi almak isteyenler ya da lisans veya yüksek lisans üniversitelerde eğitim almak ve çalışmak isteyenler için geçerli.

  Evinin Salonuna Havuz Yaptırdı

Birçok meslekte (örneğin tıp, hemşirelik, muhasebe, mühendislik) birçok ülkede tescil amaçlı bir akademik sınav sonucu gerektiriyor.

IELTS Genel Eğitim, pratik, günlük kapsamında İngilizce dil yeterliliği ölçüyor. Görevler ve metinler işyeri ve sosyal durumları yansıtıyor. Sınavın Genel Eğitim sürümü ortaöğretim, iş deneyimi veya eğitim programlan yapmak için İngilizce konuşulan ülkelere gidecek olanlar için tipik bir sınav.

HANGİ IELTS SINAVINI SEÇMELİ?

Her üniversite, işveren ve göçmenlik departmanı kendi IELTS gereksinimlerini ayarlıyor. Seçtiğiniz kurum tarafından gerekli IELTS puanı ve IELTS’in hangi sürümünün kabul edildiğini kontrol etmek sizin sorumluluğunuzda.

1.    Adıın: Vizenizin gereksinimlerine bakın.

2.    Adım: Çalışma ya da yurtdışında eğitim planlıyorsanız, seçilen kurumun, profesyonel kayıt veya işveren tarafından gerekli IELTS puanını kontrol etmelisiniz. IELTS gereksinimlerine vize şartlarından daha yüksek olabilir.

3.    Adım: Gereken IELTS puanını bilmeniz gerekir. Dünyanın her yerinden binlerce kurumlar lELTS’i kabul ediyor.

Artık kağıt üzerinde başvuru formu doldurmanıza gere yok.

Artık IELTS başvurunuzu Online şekilde gerçekleştirebiliyor-sunuz. Kayıtlarınız için www.id-pieltsturkey.com adresini ya da ofislerden birini ziyaret ederseniz “Self-access” sisteminden size yardımcı olabiliriz. Ayrıca birlikte çalıştığımız ortak ku-rumlardan da destek alabilirsiniz.

Sınavlar, cumartesi günleri sık sık yapılıyor. Sınav tarihi takvimini görüntülemek ve tarihi seçmek için http://idpielt-sturkey.com/test-dates.aspx adresinden yararlanabilirsiniz.

Sınavın (Akademik ve Genel Eğitim) her iki versiyonu için de maliyetin aynı olduğunu belirtelim. IELTS başvurunuzu online şekilde gerçekleştirip ödemenizi kredi kartınızla online Paypal sisteminden yapabiliyorsunuz.

SON BAŞVURU TARİHİ

Sınav tarihinden 2 hafta öncesine kadar kayıt başvuruları kabul ediliyor, eğer sınav kotası doldurulmamışsa… Kayıtlar sınav tarihinden 2 hafta içinde ise, 60 TL bir geç kayıt ücreti tahsil ediliyor.

Sınav kayıt süresi geçtikten sonra uygulamak istiyorsanız, uygulamak istediğiniz sınav tarihini ielts.istanbul@idp.com adresinden bildirmeniz gerekiyor. Bu yolla tercih ettiğiniz sınav tarihi için yerleştirilme yapılmasına yardımcı olunuyor.

İlk tercihiniz sınav tarihinin maksimum kapasiteye ulaşmış olması halinde, ikinci seçeneğiniz sunuluyor. İlk ve ikinci seçenekleriniz doluysa, alternatif sınav tarihleri seçmek üzere bildiriliyor. En kısa zamanda başvuru formunuzu ve sınav ücretinizi teslim etmeniz gerektiğini hatırlatalım.

SINAV SONUÇLARI

Sonuçlar için uzun beklemeye gerek yok… IELTS sonuçları 13 gün sonra yayımlanıyor.

■    Sonuçlar 13 gün sonra online görüntüleniyor.

■    Sınav merkezleri sınavından 13 gün sonra Sınav Rapor Formunuzu kuryeyle gönderiyor veya şahsen almak için hazır oluyor.

■    Sadece size ait Sınav Raporu Formu’nun bir kopyasını alacaksınız. Eğer Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik (CIC) ya da Birleşik Krallık Sınır Dairesi’ne (UKBA) başvuracaksanız, bu

durumda ikinci Sınav Raporu Formu alabilirsiniz. CIC ve UKBA başvuru belgesi sağlamalısınız.

■    Sınava rezervasyon sırasında bir kurum belirlerseniz, IELTS sınav sonuçlarınızın kopyalarını sizin adınıza otomatik olarak o kuruma gönderiliyor (Herhangi bir ek kopyaları için ufak bir yönetim ücreti tahakkuk ediliyor).

SONUCU KİM KABUL EDECEK?

Binlerce üniversite, eğitim kurumu, işveren, profesyonel kayıt kuruluşu ve hükümet İngilizce yeterlilik belgesi olarak IELTS sonucunu kabul ediyor. Üniversiteler, meslek birlikleri ve IELTS kabul işverenler listesine şu adresten bakabilirsiniz: www.ieltsessentials.com/re-sults/who_accepts_ielts.aspx

SONUCU ANLAMAK

IELTS’de hiçbir geçiş veya başarısızlık yok. Her sınav sonucu açık bir 9-bant ölçekte rapor ediliyor (1 = düşük, 9 = yüksek). Bir genel bandseore puanı olarak, yanı sıra her sınav bileşeni, dinleme, okuma, yazma ve konuşma için ayrı puan alacağınızı belirtelim.

Eğer istediğiniz bir skor elde edemediyseniz, tekrar sınava katılmadan önce İngilizcenizi nasıl geliştirmek için düşünmelisiniz. Örneğin, belki öğretmenin sizi destekleyecek ve geliştirmek için geribildirim sağlamak mümkün olacak bir İngilizce dil kursu alarak düşünebilirsiniz.

Daha fazla bilgi için, IELTSessentials.com ziyaret edebilir ya da İnönü Cad Teknik Han No 38/1 Gümüşsüyü, Taksim, İstanbul Türkiye’de IELTS test merkezine gelebilirsiniz. Yine ielts.istanbul@idp.com adresine e-posta gönderebilirsiniz.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Marka şehir: Nevşehir

Nevşehir Ekonomisi Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Gıda Depolama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir