Anasayfa / Haberler / İftar Duası

İftar Duası

Dua

İftar Duası, İftarda Okunan Dua, iftardan Sonra Okunan Dua, İftardan Önce Okunan Dua, Yemek Duası, Oruç Duası, Orucu Açarken Okunan Dua, İftarı Açaken Okunan Dua, Ramazan Duası, Oruç Açarken Dua Okumak, İftar Açmak, İftar DuasıKelimeyi şehadet getirmek, namaz kılmak, zekat vermek ve hacca gitmek ile birlikte İslam’ın 5 şartından biri olan oruç tutmak her müslüman için oldukça önemli bir ibadettir.

Ramazan ayında imsak vaktinde başlayan oruç, akşam güneş batıncaya kadar devam eder. Güneş batınca yemek ve içmek suretiyle oruç açılır. Orucu açmaya ise «iftar» denir.

İftar vaktinde şu duayı okumak sünnettir:

“Allahümme leke sumtü, ve bike âmentü, ve aleyke tevekkeltü, ve alâ rızkıke eftartü, ve savmel’ğadi min şehri ramazane neveytü, fağfir lî ma kaddemtü ve mâ ahhartü”

Anlamı: “Allahım, senin rızan için oruç tuttum, sana inandım, sana güvendim, senin rızkınla orucumu açtım. Ramazan ayının yarınki orucuna da niyet ettim. Artık benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla!”
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir