Anasayfa / Şirket Haberleri / İGDAS, yurt dışı atağında

İGDAS, yurt dışı atağındaİGDAS, yurt dışı atağında

4.8 milyon abonesiyle Türkiye’nin sektördeki en büyük şirketi İGDAŞ, bölgesel atağa kalkmaya hazırlanıyor. İGDAŞ Genel Müdürü Bilal Aslan, Libya, Azerbaycan, Suudi Arabistan, Makedonya ve Türk Cumhuriyetleri’nde mühendislikten eğitime kadar her türlü hizmetin verildiğini, bunu daha da ileriye taşımak istediklerini söylüyor. Aslan, özelleştirme sürecinin de sürdüğünü kaydediyor.

Türkiye’nin en büyük doğalgaz dağıtım şirketi İGDAŞ’ın özelleştirme süreci devam ediyor. Şirket diğer yandan da yurtdışı operasyonlarıyla dikkat çekiyor.

İstanbul’da yaklaşık 4.8 milyon abonesi olan ve 15 bin kilometre hat ile İstanbul’un yüzde 95’ine ulaşan İGDAŞ, yurt dışı atağıyla da bölgede önemli bir marka haline gelmeyi planlıyor.

Libya, Azerbaycan,Suudi Arabistan, Makedonya, hemen Türk Cumhuriyetleri’yle temasları bulunan İGDAŞ Genel Müdürü Bilal Aslan, tüm bu bölgelerde ortaklık değil ama İGDAŞ’ın sunduğu tüm hizmetleri verme yönünde hedeflerinin olduğunu kaydediyor. Aslan, “Bu bölgelere now-how’umuzu taşıyoruz” diyor.

Özelleştirme…

İGDAŞ’ın özelleştirme süreci için ise Başkent Doğalgaz’ın ihalesinin sonuçlanması bekleniyor. İki kez iptal edilen Başkent Doğalgaz’da üçüncü ihalenin son teklif verme süresi 31 Ekim 2011’den 27 Ocak 2012’ye uzatılmıştı. İGDAŞ için ‘alımlı bir gelin kim talip olmaz ki?’ sözlerini hatırlatuğı-mız Bilal Aslan, İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın açıklamalarına atıfta bulunuyor.
Aslan, yıl İGDAŞ’ın yer yıl biraz daha verimli bir şirket haline geldiğini bunun da alınan belgelerle desteklendiğini kaydediyor ve KALDER’den aldıkları Ulusal Kalite Büyük Ödül’ünü gösteriyor. Sıfır hatalı ve verimli bir şekilde çalıştıklarını tüm paydaşların memnuniyetini üst seviyede tuttuklarını söyleyen Bilal Aslan. “Şirketin mükemmellik ödülünü alması çok önemli. Bunun daha ilerisinin de Avrupa Kalite Ödülü var” diyor. Müşteri memnuniyetine büyük önem verdiklerini anlatan Aslan, bu ödülün yanında Kurumsal Sosyal Sorumluluk ödülü ile en iyi çağrı merkezi ödülünü de İGDAŞ’ın kazandığını hatırlatıyor.

  Kömür İle Elektrik Üretimi Yerine Yenilenebilir Enerji

Zam beklemiyorum

2011 gerçekleşmelerine bakıldığında İGDAŞ bir rekor kırarak 5 milyar metreküp doğalgaz satışı yaptı. Bunun yanında birim başına doğalgaz tüketiminin de yüzde 25 civarında artarak bin metreküpe çıktığı görüldü. Bu aruşta 2010’a göre ortalama sıcaklığın 2 derece düşmesinin etkisi var. Bilal Aslan, bu artışa rağmen İstanbul’un dünya ortalamasına göre daha düşük doğalgaz kullanım rakamlarına sahip olduğunu belirtiyor.

Kurlarda son dönemde yaşanan artışın faturalara ne ölçüde yansıtılacağını sorduğumuz Bilal Aslan, “Yeni bir zam olmasını beklemiyoruz” diyerek sözlerini tamamlıyor.

HANGİ ÜLKEDE NE YAPILIYOR?

LİBYA: Libya’da kriz öncesinde sona doğru gelinen şebeke döşemeyle ilgili bir çalışma yürütülüyordu. Burada Libya Gaz ile birlikte mühendislik ve eğitim hizmetleri de verilecekti. Krizle birlikte rafa kalktı ancak siyasi istikrarın sağlanması ile birlikte LibyaGaz yetkilileri ile tekrar temasa geçildi.

AZERBAYCAN: Azerbaycan’da şebekenin yenilenmesi gerekiyor. AzeriGaz’la temasta bulunuluyor. Prensipte iki tarafın da iyi niyeti söz konusu.

SUUDİ ARABİSTAN: Cidde şehrinde Kral Abdülaziz Üniversitesi bünyesinde da bir eğitim ve Ar-Ge merkezi kuruluyor. Bunun için İGOAŞ’ın iştiraki olan UGETAM modeli baz alındı. Merkezin inşaat çalışmaları devam ediyor. Suudi Arabistan’da amaç soğutmada doğalgaz tüketimini gündeme getirmek. Yine daha ılıman bölgelerdeki şehirlerde ısıtma anlamında doğalgaz kullanımını teşvik etmek.

DİĞER: Tüm Türk Cumhuriyetleri’nde de görüşmeler sürüyor. Hemen her konuda bu ülkelere destek verilecek. Romanya, Makedonya, Irak gibi ülkeler için eğitim çalışmaları söz konusu.

Talip Yılmaz
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir