Anasayfa / Ekonomi Haberleri / İhracatçı 2016’dan umutlu

İhracatçı 2016’dan umutluDÜNYA ekonomisi 2015 yılının son dönemecini tamamlamak üzere. Çin dahil gelişmekte olan ülke ekonomilerinde yaşanan daralma 2015 yılının son çeyreğine damgasını vurdu. Dünyada bu gelişmeler yaşanırken Türkiye ekonomisi yeniden toparlanma sinyalleri vermeye başladı. Bu yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 4’lük bir büyüme gösteren Türkiye’nin Ocak-Kasım dönemindeki ihracatı yaklaşık 132 milyar dolara ulaştı. Elbette bu geçtiğimiz senenin aynı dönemine göre düşüşe işaret ediyor ancak ihracatçılar 2016 yılında yaşanan bu kaybın telafi edileceği konusunda umutlu.

İhracatçı
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi 2016’mn 2015’e göre daha kolay geçeceğini düşünüyor ve FED’in faiz artırmasını olağanüstü dönemin sona erdiğinin bir işareti olarak değerlendiriyor. IMF’nin büyüme tahminleri ışığında dünya ekonomisinde 2016 yılıyla birlikte toparlanmanın başlayacağı beklentisinin güçlendiğini belirten Büyükekşi, “Ülkemizin sanayi üretiminin üçüncü çeyrekte beklentilerin üzerinde yüzde 4 büyümesi de önümüzdeki dönem için ümitleri arttırıyor” diye konuşuyor.

Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı (DENÎB) Başkam Süleyman Kocasert ise, önümüzdeki yıl sektör olarak tasarıma ve katma değerli üretime yoğunlaşacaklarını belirterek tasarıma verilen devlet desteklerinden tüm firmalara yararlanmaları için başvurmaları yönünde çağrı yapıyor. 2016’ya dair olumlu bir yaklaşım sergileyen Kocasert “2016 yılından beklentimizin, ihracatın hem ülkemiz genel performansında, hem sektörümüzde hem de firmalarımızda artış gerçekleştireceği yönünde olduğunu vurgulamak isterim” diyor.

İKMİB Başkanı Murat Akyüz ise, kısa süre önce kurulan hükümetten beklentilerinin güvenli ve istikrarlı bir ortamın sağlanması olduğunu kaydediyor. 2016’mn 2015 rakamlarının üzerine çıkabilecekleri bir yıl olacağına inandıklarını dile getiren Akyüz şunları söylüyor: “Sanayicinin önünü görebileceği, uzun vadeli planlamalar yapabileceği bir ortamın yaratılması ve gündemin ekonomiye yoğunlaşması işimizi kolaylaştıracak.”

  İhracatta çift haneli artış sürüyorYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir