Anasayfa / Şirket Haberleri / İhracatın Şampiyonu Gaziantep’ten Sayınlar Gıda Oldu

İhracatın Şampiyonu Gaziantep’ten Sayınlar Gıda Oldusayinlar-gidaAnadolu 500 araştırmasında ‘ihracatım en çok artıran şirket’ kategorisinin birincisi Gaziantep’ten Sayınlar Gıda oldu. Turna markasıyla bitkisel yağ üretimi yapan ve satışlarmın yüzde 70’ini ihracattan elde eden Sayınlar Gıda, 2011 yılında 11,3 milyon dolar olan ihracatını 2012 yılında yüzde 667 oranında artırdı ve 86,8 milyon dolara çıkardı.

Ekonomist dergisinin Anadolu 500 Araştırmasında bu yıl ihracatını en çok artıran şirket, Gaziantep’ten Sayınlar Gıda Maddeleri oldu. Şirket, 2011 yılında gerçekleştirdiği 11,3 milyon dolarlık ihracatını 2012 yılında yüzde 667 oranında artırarak 86,8 milyon dolara çıkardı. Bu da şirketi ihracat artışında birinci sıraya yerleştirdi.
Türkiye’nin altıncı büyük şehri olan Gaziantep’in Nizip ilçesinde 1983 yılında kurulan Sayınlar Gıda Maddeleri, “Turna” markasıyla bitkisel yağların tüm çeşitlerinin rafinasyonunu ve ambalajlamasını yapıyor. Günlük 300 ton kapasiteyle çalışan şirket, Türk ve dünya pazarına hizmet veriyor. Şirket, 260 kişiye istihdam sağlıyor.

YÜZDE 70’İ İHRACAT

Özellikle ayçiçek yağı, mısır özü yağı ve zeytinyağı üretimi yapılan fabrikadaki üretimin yüzde 70’İ yaklaşık 20 ülkeye ihraç ediliyor. Dünya pazarında bununla önemli bir yer elde eden şirket, kalan üretimle de yurtiçinde belli bir pazar oluşturmuş durumda.

Fabrikalarda 250 cc’den 18 litreye kadar tüm ambalaj çeşitlerinin dolumu gerçekleştiriliyor.

18 bin 325 metrekare alan üzerinde üretim gerçekleştiren kuruluş, 2007 yılında yaptığı yatırımlarla bilgisayar otomasyonuna geçerek bitkisel yağ sanayindeki son teknolojiyi kullanmaya başladı. Böylece üretimdeki kalite artışına bağlı olarak ihracatında hızlı bir ivme kazandı.

İHRACAT PAZARLARI

Tamamen otomasyona bağlı ve insan kaynaklı hataların minimum seviyede tutulduğu bir ortamda üretim gerçekleştiren Sayınlar Gıda, ISO 9001-2000 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 22000-2005 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi ve TSE belgelerine sahip.

  İnnova Geleceğin Mühendislerine Yatırım Yapıyor

Şirket, Irak, Suriye, Yemen, Libya, Filistin, Katar, Lübnan, Bahreyn, Suudi Arabistan gibi Arap ülkeleri ile Pakistan, Bangladeş, Filipinler gibi Uzakdoğu ülkelerine ihracat gerçekleştiriyor. Şirketin ihracatta ağırlıklı olduğu diğer ülkeler ise Güney Kore, Afrika ülkeleri ve Türk Cumhuriyetleri.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir