Kariyer ve İş

İK ve Kariyer Portalları İş Bulmayı Kolaylaştırıyor Mu?

Milyonlarca güncel özgeçmişi işverenlerle buluşturan kariyer ve İK (insan kaynakları) portallarını Anadolu’daki firmalar da etkin olarak kullanmaya başladı. Bu portallar aracılığıyla işe girmek artık çok daha kolay…

İŞKUR önünde uzun kuyrukların oluştuğu, iş arayanların kapı kapı firma gezdiği ya da elinde sarı sayfalar telefon başına kilitlendiği dönemler epey gerilerde kaldı. Artık herkes internet başında iş arıyor.

Türkiye’de İK ve kariyer portalları üzerinden ortalama 12 ile 15 milyon arasında aday iş arıyor. Ve 25 bin ile 30 bin arasında firma da uygun adaya ulaşmaya çalışıyor. Söz konusu portalların oluşturduğu pazarının büyüklüğü için kesin bir rakam vermek oldukça güç. Ancak uzmanlar tahmini olarak 250-300 milyon TL’lik rakamlardan söz ediyor. Geçmişi 10-12 yıl öncesine uzanan ve bugün istihdam yaratmaya odaklı ortalama 15-20 aktif kariyer sitesi bulunuyor.

ANADOLU’DAN TALEP ARTTI

IK sitesi açabilmek için öncelikle İŞKUR’dan “özel istihdam bürosu” kurma izni almak gerekiyor. Öncesinde fizibilite çalışmaları ve piyasa araştırmalarını detaylarıyla yapmak ve uzman yazılımcılarla çalışmak da önemli. Elbette her şey web sitesini kurmakla bitmiyor. Hem aday hem de firma tarafında güvenilir, sağlam ve itibarlı bir duruş sergilemek şart.

İnternet girişime açık ve yenilikçi bir alan. Bu yüzden yeni İK siteleri sıklıkla açılıyor. Ancak burada önemli olan belli bir veritabanı büyüklüğüne ulaşmak ve bunu güncel tutabilmek… Teknolojik altyapıya sürekli yatırım yapmak, yeni ürün ve hizmetlerle aday ve işverenlerin ihtiyaçlarına yanıt verebilmek de gerekiyor.

Bu arada işe alımlarda online İK sitelerini tercih eden firmaların oranının da arttığını belirtelim. İK uzmanları, özellikle küçük ve orta ölçekli firmaların interneti daha etkin kullanmaya başladığını belirtiyor. Özellikle Anadolu’da İK portallarına yönelme olduğunu gözlemleniyor. Hatta bazı İKportal-larının dünyanın çeşitli ülkelerinden ilan yayınlayan üyeleri bile var.

Portallar iş bulmayı kolaylaştırıyor mu?

İK uzmanlarına göre bu sorunun yanıtı “evet”. Önceden saatler, günler hatta haftalar süren pek çok uygulamayı internet sayesinde artık dakikalar içinde yapmak mümkün oldu. Özellikle iş arayan ve işveren açısından portalların en büyük faydası hız ve kolaylık oldu. Bunun dışında alternatif zenginliği de sağladı. Piyasa araştırmaları gerek bireylerin gerek kurumların iş ve aday aramada tercih ettiği yöntemler arasında ilk sırada internetteki iş ve İK sitelerinin yer aldığını gösteriyor. Bilgisayarın başından hiç kalkmadan eleman bulmak için yüzlerce, binlerce

özgeçmiş arasından uygun olanlar seçilip hemen görüşmeye çağırtabiliyor. İş arayanlar da birkaç dakika içinde kendilerine uygun ilanları inceliyor ve uygunsa hemen başvuru yapabiliyor.

Önde gelen kariyer portalları

yenibiris.com, kariyer.net, secretcv.com, monster.com.tr, manpower.com, engelsizkariyer.com, enerjik.com.tr, kariyer.kaynagiminsan.com, jobnak.com, mulakat.net, universitekariyer.com, eleman.net, kariyerzirvesi.com, tekadres.com, cvyolla.com, cvclub.net, elemanonline.com, pikcv.com

On yazıyı unutmayın!

İş arayanlar, internetteki İK sitelerinde özgeçmişlerini eksiksiz bir şekilde doldurmanın yanı sıra mutlaka ön yazı da eklemeliler. Ön yazı dikkat çekmelerini ve yüzlerce özgeçmiş arasında hatırlanmalarını sağlıyor. Ön yazıda özgeçmişteki bilgilerine değil, bu işe neden uygun

olduklarına ve neden bu işi istediklerine yer vermeliler. İşverenler, özgeçmişleri filtrelerken sadece beklentileri mevcut mu diye bakıyorlar. Bu nedenle, genele yönelik bir özgeçmiş yerine, başvurulan işe göre düzenlenmiş bir özgeçmiş kullanılması gerekiyor. Adayların özgeçmişlerini sık sık güncellemeleri de önemli. Çünkü aramalarda en güncel özgeçmişler listeleniyor. Sadece özgeçmiş oluşturmak da yeterli değil. Adayların kendilerine uygun ilanlara başvurmaları da gerekiyor.

Hazırlanan özgeçmiş, kişisel beceri ve eğitimlerin işe uygun olduğunu iyi bir şekilde yansıtmalı. Bunun için işin gerektirdiği özelliklerin ön plana çıkarılması gerekiyor. Adaylar, işi neden istediklerini değil, işe girerlerse ne katacaklarını göstermeliler. Görüşme sonrasındaysa pasif bir şekilde cevap beklemek yerine (o cevap hiç gelmeyebilir, uzayan bekleme süresi adayın moralini daha da bozar), aday iletişim kanallarını açık tutmaya devam ederek (bazen e-posta yoluyla da cevap gelebilir) diğer iş fırsatlarıyla ilgilenmeli. Bu arada olası bir ikinci görüşmeye hazırlıklı olmalı. Firmayla ve pozisyonla ilgili daha fazla bilgi toplamalı, çıkabilecek sorulara hazırlanmalı.

Moralinizi bozmayın

iş aramanın oldukça zorlu bir süreç olduğunu anlatan Yenibiris.com Genel Müdürü Burçak Pak Yılmaz, adayların üzerinde yoğun bir psikolojik baskının olduğuna dikkat çekiyor.

Pak Yılmaz şunları söylüyor: “Önerimiz hiçbir zaman umutsuzluğa kapılmamaları, morallerini yüksek tutmaları ve iş hayatının fırsatlarla dolu olduğunu unutmamaları.

Şu bir gerçek ki, bir işe başlarken hiçbir şey istendiği gibi olmuyor. Bu nedenle evde oturup kafalarındaki mükemmel işin gelmesini beklemeden kendilerine uygun olabileceğini düşündükleri işlere başvurmalarını tavsiye ediyoruz.”

KARİYER.NET
13 yılda 700 bin kişiyi işe yerleştirdi

Veritabanında 14.7 milyon özgeçmiş bulunuyor, işveren olarak üye firma sayısı 34 bin. Her ay 4 milyona yakın farklı kişi Kariyer.net’i ziyaret ediyor ve yaklaşık 4.5 milyon başvuru gerçekleştiriliyor. Firmanın, İstanbul Anadolu yakası ve İstanbul Yeşilköy ofislerine ek olarak, Ankara, İzmir, Bursa, Adana ve Antalya bölge ofisleri ve Kayseri, Konya, Gaziantep, İzmit ve Samsun satış ofisleri var. Sitede yayınlanan iş ilanlarının sayısı 2011’de bir önceki yıla göre yüzde 36 artış göstermiş.

1999’dan bu yana Kariyer.net üzerinden istihdam edilen kişi sayısı 700 bini aşmış durumda. Firmanın istihdam endeksi verilerine göre, 2011’in en fazla talep edilen meslekleri satış ve mühendislik oldu. Bu pozisyonları, muhasebe elemanı ve yönetici asistanı pozisyonları takip etti.

En çok aranan diğer pozisyonlar ise, satış müdürü, mağaza müdürü, sekreter, yazılım uzmanı, çağrı merkezi elemanı, mimar, IK uzmanı, müşteri temsilcisi, hemşire, resepsiyonist, kasiyer, güvenlik elemanı, stajyer, insan kaynakları müdürü olarak sıralandı. Talebin en hızlı arttığı pozisyon ise çağrı merkezi elemanı oldu.
istihdam endeksinin aralık ayı verilerinden yola çıkarak 2012’ye satış pozisyonların damgasını vuracağını öngören Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz’a göre, bu yıl yeni nesil iş alanlarında yoğun istihdam yaratılacak. Yeni teknolojik gelişmeler beraberinde özellikle dijital medya, çevre ve sağlık sektörlerinin çekiciliği artacak.

Sosyal medya uzmanı, organ nakil koordinatörü, çevresel etki değerlendirmesi uzmanı gibi yeni nesil uzmanlık alanlarına talebin her geçen gün arttığını hatırlatan Azoz, “Iş ilanı artış oranlarında 2011’de yüzde 200’lere ulaşan yeni nesil meslek guruplarına olan talebin bu yıl da artarak devam etmesi bekleniyor” diyor.

YENIBIRIS.COM
En çok satış temsilcisi arandı

Özgeçmiş bankasında 13 milyon özgeçmiş bulunuyor. Portal, farklı sektörlerden 79 bini aşkın firmaya internet bazlı seçme ve değerlendirme hizmeti sunuyor. Yenibiris.com geçen yıl işe yerleştirdiği kişi sayısıyla ilgili net rakam veremiyor. Ancak 2011 yılında portalda en çok aranan pozisyonun satış temsilcisi olduğu bilgisini paylaşıyor. Satış temsilciliği pozisyonu için yayınlanan ilan sayısında önceki yıla göre yüzde 4’e yakın artış yaşanmış. En çok aranan diğer pozisyonlarsa, muhasebe elemanı (yüzde 12.26), sekreter (yüzde 5.44), yönetici asistanı (yüzde 3.82), inşaat mühendisi (yüzde 2.55), makine mühendisi (yüzde 2.42), yazılım uzmanı (yüzde 1.92), elektrik mühendisi (yüzde 1.68) ve mimar (yüzde 1.61) olarak sıralanıyor.

Geçen yıl yüzde 20 büyüyen Yenibi-ris.com, 2012’de yüzde 30’u hedefliyor.

Bu alanda hizmet veren çok fazla site olduğunu belirten Yenibiris.com Genel Müdürü Burçak Pak Yılmaz, “Büyük oyuncu sayısıysa çok sınırlı. Çünkü güçlü bir teknik altyapı, geniş bir satış örgütü, sürekli pazarlama yatırımı gerekiyor” diyor.

Burçak Pak Yılmaz’ın firmaların bu yılki istihdam politikalarıyla ilgili düşünceleriyse şöyle: “Dünyadaki ekonomik çalkantıların Türkiye’ye yansıması en az düzeyde olursa, istihdam piyasasının hareketliliği sürecek. Nitelikli eleman ihtiyacının fazla olduğu sağlık-tıp, bilişim gibi sektörlerin yanı sıra yatırım planları yapan şirketler işe alımlarını artıracak. Avrupa krizinin etkileri net gözlcmlen-meye başladığında talebin tekrar istenen noktaya taşınacağını düşünüyoruz.”

SECRETCV.COM
11 yılda 450 bin kişiye iş buldu

sahip olan Secretcv, 11 yılda 450 bin kişiyi işe yerleştirmiş. Portal, yüzde 87 işe yerleştirme oranına sahip. İlan sayısı geçen yıl ortalama yüzde 46 artan portal, 2012’de de istikrarlı bir büyüme hedefliyor.

Secretcv üzerinden işe alımlarda, satış temsilcisi, mühendis, muhasebe sorum lu-su, müşteri hizmetleri, pazarlama uzmanı, mağaza müdürü, çağrı merkezi elemanı, bilgi teknolojileri uzmanı, sekreterlik ve ön büro elemanı gibi pozisyonlar başı çekiyor.

Bu yıl istikrarlı bir büyümeyle işsizliğin azalacağına inanan Secretcv.com Genel Müdürü Okan Tütüncü, beklentilerini şöyle ifade ediyor: “İstihdamın artmasındaki en büyük etkinin girişimciliği artırmak olduğuna inanıyorum. Hükümetin girişimciliği desteklemesi ve bu konuda yapacağı çalışmalarla istikrarlı bir istihdam politikası sağlanacağını düşünüyorum.”

Secretcv, “Her Üniversiteliye Bir İş” sloganıyla yola çıktığı ve üniversite öğrencilerini bilinçlendirerek Türkiye’nin şirketleriyle buluşturmayı amaçladığı projesi kapsamında geçen yıl 70 üniversitede binlerce öğrenciye seminer verdi. Portal, üniversitelerde gerçekleştirdiği seminerlere bu yıl da devam edecek.

ENERJİK.COM.TR
Enerji firmalarıyla çalışıyor

Enerji sektöründe iş arayan adaylar ile işverenleri bir araya getiren EnerjlK’in veritabanında 20 binin üzerinde aday yer alıyor. Portalda şu an itibariyle 100’ün üzerinde enerji firmasının 300’ün üzerinde pozisyonda ilanı bulunuyor.

2010 yılının haziran ayında kurulan Enerjik, bugüne kadar 110 kişinin istihdamına katkıda bulundu. Firmanın özellikle elektrik dağıtım şirketlerine verdiği danışmanlık hizmetleri sonrasında sıklıkla işe yerleştirdiği pozisyon, elektrik ve elektrik&elektronik mühendisleri oluyor. Bununla birlikte elektrik satış uzmanı, muhasebe uzmanı, İK uzmanı, inşaat mühendisi pozisyonları da istihdamda öne çıkan pozisyonlar arasında…

EnerjlK Genel Koordinatörü Duygu Galiba Bahçeci, önümüzdeki dönemde başta elektrik ve elektrik&elektronik mühendislerinin talep göreceğini düşünüyor. Bunun yanı sıra satış mühendislerine yönelik ihtiyaca da dikkat çeken Bahçeci, yönetici asistanı arayışlarının da fazla olduğuna değiniyor. Yine elektrik tekniker ve teknisyenleri, PMUM bilgisi olan operasyon elemanlarının da oldukça kritik değere sahip olduğunu vurguluyor.

Hidrolik enerji üretimiyle hız kazanan bu dönemde, yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırımın, enerjinin verimliliği konularındaki çalışmaların hız kazandığına dikkat çeken Duygu Galiba Bahçeci, özelleştirmelerle yeniden şekillenen enerji piyasasında kaliteli istihdamın da her geçen gün önem kazanacağını öngörüyor:

“Elektrik dağıtım şirketleri özelleştirmelerinin istihdama katkısının yanı sıra petrol ve doğalgaz piyasalarında da olumlu gelişmeler var. Yapım hazırlıkları süren Akkuyu Nükleer Santrali ise gelecek yıldan itibaren önemli bir istihdam sağlayacak.”

JOBNAK.COM
Geçen yıl 216 bin kişiye iş buldu

3 milyondan fazla adayın üyeliği bulunan portal, 15 bini aşkın kurumsal üyeye İK seçme ve değerlendirme hizmeti sunuyor. 2011 yılında 216 bin kişinin işe girmesine aracılık eden Jobnak.com’da yapı inşaat, perakende ve sağlık sektörleri öne çıktı. Son üç ay içindeyse tekstil, üretim-imalat,

Jobnak bilişim sektöründe ilanlarda artış yaşanıyor. Yaklaşık iki yıldır en çok aranan pozisyonlar satış, pazarlama ve bilişim-yazılım mühendisleri. Bunları mali işler-finansman, mühendislik ve sek-reterlik-idari işler pozisyonları izliyor.

Bu yıl firmaların aradıkları yeteneklere ulaşmak için sosyal medyayı daha fazla kullanacaklarını düşünen Jobnak Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Baysal, çalışma saatlerinde esnek çalışma modeli uygulamalarının da kısa sürede iş hayatına entegre olacağına değiniyor. Baysal, yeni mezun olan, deneyimsiz adaylara daha çok şans verilmesi gerektiğini de ifade ediyor.

Geçen yıl yüzde 130 oranında büyüyen Jobnak, 2012 sonuna kadar işe girmesine aracılık ettiği kişi sayısını 500 bine, üye firma sayısını da 25 bine çıkarmayı amaçlıyor. Üniversite 3’üncü ve 4’üncü sınıflar için başlattığı “ÜNl-tŞ” projesiyle üniversite öğrencilerini iş hayatına hazırlayan Jobnak, bu yıl perakende, bilişim ve sağlık sektörlerinde daha fazla istihdam yaratmayı planlıyor.

ENGELSİZKARİYER.COM
Engelliler bu portalla işe giriyor

Engelliler ile işverenleri bir araya getiren portalın veritabanında 5 binin üzerinde aday bulunuyor. Portal, sadece engellilerden oluşan bir üye profiline sahip. Kurulduğu 2005 yılından bu yana siteye 77 firma üye olmuş. Engelliler için özel oluşturulmuş özgeçmiş formatına sahip olan portalda üye firmalar, aday vcritaba-nını kullanarak kişileri hiç görmeden, yüzde 80 oranında net karar verebiliyor. Portal aracılığıyla engelliler en çok bilişim sektöründe yazılım, bilgi işlem, idari işler, tK, muhasebe, depo ve muhaberat gibi pozisyonlarda işe alınıyor. Engelli istihdamında öne çıkan sektörlerse bilişim, turizm, havacılık, medya olarak sıralanıyor.

Fırsat eşitliğinin oluşturulmasını önemsediklerini belirten Engelsiz Kariyer Kurucusu Mehmet Kızıllaş, ücret politikasındaki eşitsizliğin, iş stresinin fazla olmasının engellilerin verimlilik ve devamlılığını olumsuz etkilediğine dikkat çekiyor. Ve firmalardan, iş görüşmelerinde söylenenlerin yapılmaması ya da gizlenerek sonradan fark edilmesi gibi etik olmayan tutumlarını ve önyargılarını ortadan kaldırılmalarını beklediklerini de ifade ediyor.

Bu yıl aday sayısını 10-15 bin kişiye çıkarmak istediklerini söyleyen Mehmet Kızıltaş hedeflerini şöyle açıklıyor: “E-öğrenme sayfalarımızı geliştirerek engellilerin kişisel ve mesleki niteliklerini artırmayı ve meslek edindirme kurslarımızı devam ettirerek hem engelli işgücü açığını kapatmayı hem de meslek kazandırmayı hedefliyoruz.”

İSBULURUM.COM
8 ayda 5 bin kişi iş sahibi oldu

1 milyon 575 bin kişinin iş arayışını sürdürdüğü portalda, 47 bin firma uygun adaya ulaşmak amacıyla ilan vermiş durumda. Geçen yıl haziran ayında hizmet vermeye başlayan lsbulurum.com, şu ana kadar 5 bin kişinin işe girmesine aracılık etmiş.

2011’de portal üzerinden satış temsilcisi, çağrı merkezi müşteri temsilcisi, sekreter, inşaat mühendisi, 1K uzmanı, muhasebe sorumlusu, web uzmanlıkları en çok işe alınan pozisyonlar olmuş.

Her gün daha fazla ilan girişi yapıldığını ve daha fazla adaya iş imkanı sağladıklarını belirten Isbulu-rum.com Genel Müdürü Sevgi Çeşmeli, “2012 yılında daha fazla firmayı bünyemizde bulundurmayı ve işlerini kolaylaştırıp daha fazla istihdam yaratmayı hedefliyoruz” diyor.

Tucçe Altınsoy


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu