Anasayfa / Ekonomi-Finans / İkili opsiyon işlemleri kumarmıdır?

İkili opsiyon işlemleri kumarmıdır?İkili opsiyon işlemlerinin yapısını ve işleyişini bilmeyen bazı kişiler bir yatırım aracı olan ikili opsiyon işlemlerini kumar zannetme yanılgısına düşmektedir. İkili opsiyon işlemlerinin kumar olup olmadığını anlamak için ikili opsiyon işlemlerinin nasıl işlediğini ve kumarın ne demek olduğunu bilmemeiz gerekiyor.

Öncelikle kumarın ne olduğuna bakalım. Türk Dil Kurumu genel sözlüğüne göre kumar “ortaya para koyarak oynanan talih oyunu” olarak tanımlanmıştır. Ortaya par akoymadan hiçbir ticari faaliyette bulunulmaz. Hatta ortaya para koymazsak artık içecek su bile bulamıyoruz. Ortaya para koyarak tanımlaması görüp de ikili opsiyon işlemlerine kumar demek tamamen haksızlıktır. Çünkü kumar tanımının sonundaki talih oyunu ibaresine de bakmak gerekmektedir. Cümle bir bütün halinde anlamlıdır ve sadece işimize gelen yerleri içinden çekmememiz gerekir. Yine Türk Dil Kurumu genel sözlüğüne baktığımızda talih oyunun anlamı “Önceden ödeme yapılıp daha sonra şansa dayalı olarak para kazanılan piyango, loto, spor toto, at yarışı gibi oyunlar, şans oyunu.” olarak açıklanmıştır. Hemen yine şans kelimesine baktığımızda “Mantıkla açıklanamayan birtakım rastlantısal olayların nedeni olan güç. Bir kimsenin bilgi ve emeğinden çok rastlantı sonucu elde ettiği elverişli durum.” şeklinde açıklandığını görürüz.
Bilgi ve emek olmadan sadece rastantı sonucu elde edilmesi olayı şans oyunu yapıyor. ikili opsiyon işlemlerinde yatırım yaparken “yazı tura atarsanız”, “ben kırmızıyı sevdim PUT opsiyon alayım” yada “yeşil burcumun rengi CALL opsiyon alayım” diye işi zorla şansa bağlarsanız ikili opsiyon işlemleri kumardır diye düşünmeniz doğaldır.

İkili opsiyon işlemleri size endeks, hisse senedi, emtia ve parite çifti gibi finansal araçlar üzerinde işlem yapma imkanı sunmaktadır. Bu finansal araçların hepsinin birer borsası bulunmakta ve işlemler denetlenmekdir. İkili opsiyon işlemi yapılan bu araçların fiyatları milyonlarca yatırımcının arz ve talebine göre oluşmaktadir. Bunun yanısıra temel ve teknik analiz araçlarıyla bu finansal yatırım araçlarının fiyatlarının yönü ve hedef değerleri önceden tahmin edilebilmektedir. Yatırım ve menkul değerler firmaları yani aracı kurumlar araştırma raporlarında bu analizlere dayanarak hedef değerler belirtmektedir. İşte bu yüzden ikili opsiyon işlemlerinde verilen kararlar rastantıya dayanmadan temel ve teknik analiz bilgisi sonucu ortaya çıktığından kumar değildir.

  İkili Opsiyon İşlemleriyle Para Kazanmak

Ülkemizde 2001 yılında kurulan ve 2005′te resmen faaliyete geçen Vadeli İşlemler ve Opsiyon Borsasının sitesinde yer alan “Serbest pazar ekonomisi bağlamında oluşan bu gelişmeler sonucunda Türkiye’de faaliyet gösteren tüm firmalar global ekonomik dalgalanmalara karşı daha hassas hale gelmektedir. Bu nedenle risk yönetimi araçlarına duyulacak ihtiyaç son derece belirgin olup, Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası bu riskleri yönetmek isteyenlere önemli fırsatlar ve enstrümanlar sunmaktadır.” açıklamasında da denildiği gibi İkili Opsiyon İşlemleri de küreselleşen dünyada tüm firmaların ekonomik dalgalanmalar sonucu olan risklerini yönetebilmek ve kontrol ederek bertaraf edebilmeleri için gerekli finansal araçlardır.

Siz analizinizi yapmadan işi zorla şansa bırakmadığınız sürece, hava durumu tahminleri yapan meteorolojiye bile bilim gözüyle bakıp üniversitelerde okuturken kalkıp da ikili opsiyon işlemlerine kumardır demenin cehaletten ve bilgisizlikten başka bir şey olmadığı su götürmez bir gerçektir.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Noel baba rallisinden faydalanabilecek 43 hisse

Aralık ayı yaklaşınca nefesler Noel baba rallisi için tutuldu. Analistler gelinen seviyeler ve mevcut görünüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir