Anasayfa / Ekonomi-Finans / İkili Opsiyon İşlemleriyle Para Kazanmak

İkili Opsiyon İşlemleriyle Para KazanmakTüccar (trader) ister ikili ‘call’ opsiyonu, isterse de ikili ‘put’ opsiyonu işlemi yapmış olsun, ikili opsiyon sözleşmesinin vadesi dolduğunda tüccar işlem konusu aktifin fiyatının tahmini yönü konusunda başarılı olduysa, o zaman ikili opsiyon sözleşmesi kazançta (in the money) sonlanmış olur. Ancak diğer yandan eğer tüccar aktifin yönü hakkındaki tahmininde başarısız olduysa, o zaman ikili opsiyon sözleşmesi zararda (out of the money) sonlanmış olur.

Eğer süre bitimindeki seviye, işlem fiyatına eşit olursa, o zaman ikili opsiyon sözleşmesi kazanç ve zarar olmaksızın (at the money) sonlanmış olur. Normal şartlarda sabit bir nakit ödeme yapılır; bu miktar genelde ilk yatırım ile aynıdır; ancak bu, ikili opsiyon sözleşmesinde önceden belirlenmiş ve üzerinde mutabakata varılmış koşula bağlıdır.
Bir İkili Opsiyon, belirli bir zaman dilimi içinde finans piyasalarında meydana gelebilecek belirli bir spekülasyonu yansıtır.

Örneğin: Diyelim ki Google’ın fiyatı şu an 430,25 ABD doları ve siz bu hisse senedinin 1 saatlik bir zaman dilimi içindeki fiyat hareketi üzerinde spekülasyonda bulunmak istiyorsunuz.

Eğer Google’ın bu fiyat seviyesinin üzerine çıkacağını düşünüyorsanız, o zaman bir ikili ‘call’ opsiyonu satın almalısınız – eğer süre bitiminde Google’ın fiyatı mevcut fiyatın üstünde olursa, o zaman opsiyon kazançta sonlanır ve size alım-satım işlemi sırasında taahhüt edilmiş sabit olasılıklı getiriyi kazandırır. Aksi takdirde, opsiyon zararda sonlanmış olur.

Eğer Google’ın bu fiyat seviyesinin altına düşeceğini düşünüyorsanız, o zaman bir ikili ‘put’ opsiyonu satın almalısınız – eğer süre bitiminde Google’ın fiyatı mevcut fiyatın altında olursa, o zaman opsiyon kazançta sonlanır ve size alım-satım işlemi sırasında taahhüt edilmiş sabit olasılıklı getiriyi kazandırır. Aksi takdirde, opsiyon zararda sonlanmış olur.
Bu Konularda İlginizi Çekebilir

Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir