Anasayfa / Emlak Haberleri / İkinci El Konut Satış Fiyatı Lideri Antalya Oldu

İkinci El Konut Satış Fiyatı Lideri Antalya OlduKonut sektörünün nabzını tutan, Mortgage Uzmanı Garanti’nin desteğiyle Reidin.com ve GYODER tarafından Adana, Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul, İzmir ve Kocaeli’ndeki ikinci el ve yeni konutlara yönelik hazırlanan emlak endekslerinin 2011 Aralık ayı raporu yayınlandı. Rapora göre, geçen yılın aynı dönemine göre ikinci el konut satış fiyatı ve kira artışında lider Antalya oldu.

Konut sektöründe başarılı sayılabilecek bir yıl olan 2011’i geride bıraktı. Mortgage Uzmanı Garanti’nin desteğiyle Reidin.com ve GYODER tarafından Adana, Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul, İzmir ve Kocaeli’ndeki ikinci el ve yeni konutlara yönelik hazırlanan emlak endekslerinin 2011 Aralık ayı raporu yayınlandı.

2011’in son ayına ilişkin gelen rakamlar, ikinci el konut satış fiyatı ve kira artışında liderin Antalya olduğunu ortaya koydu. Yeni konut fiyatları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9.88 oranında arttı.

Mortgage Uzmanı Garanti’nin desteğiyle hazırlanan ve ikinci el konutları içeren REIDIN.com Emlak Endeks’ine göre, Türkiye Kompozit Satılık Konut Fiyat Endeksi’nde bir önceki aya göre yüzde 0,89, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 7,77 oranında artış gerçekleşti. Antalya, bir önceki aya göre metrekare başına yüzde 1,27’lik değer artışıyla Aralık 2011’de ikinci el konut satış fiyatlarının en fazla yükseldiği il oldu. Aynı dönem içinde metrekare başına ikinci el konut satış fiyatları, İzmir’de yüzde 1,14, İstanbul’da yüzde 1,08, Adana’da yüzde 0,93 ve Ankara’da yüzde 0,55 oranında arttı. Kocaeli’de metrekare başına konut satış fiyatları değişmedi, Buısa’da ise yüzde 0,11 oranında azaldı.

Konut kredileri arttı

Konut sektörü, 2011 yılını başarılı sayılabilecek bir yıl olarak geçirdi. Bunda konut sektörünün büyümesinde büyük paya sahip olan konut kredilerinin de etkili olduğu belirtiliyor. Kredi faizlerindeki artışa rağmen konut kredileri 2011 yılında yüzde 22 oranında bir büyüme gerçekleştirdi.

Garanti Mortgage Genel Müdür Yardımcısı Umur Güven, 2011 yılında Türkiye genelinde konut fiyatları yüzde 7,8 oranında artarak, endeks değeri 100,8 seviyesine, yani 2007 Haziran’daki fiyat düzeyine geri geldiğini söylüyor.
Konut sektörünün büyümesinde büyük paya sahip olan konut kredilerinde de 2011 yılında büyüme yaşandığına dikkat çeken Güven şöyle devam ediyor:

“Sektörün büyümesi ve gelişiminde en büyük pay sahibi olan konut kredileri de, 2011 yılında yüzde 22 oranında büyüyerek yaklaşık 75 Milyar TL seviyesine ulaştı. Son çeyrekteki faiz artışları büyüme hızını yavaşlatmasına rağmen, sektör tarihinde 2010’dan sonraki en iyi yılını geçirdi. Gerek 2011 genelindeki artışın enflasyonun altında olması, gerekse de bu artışlarla konut fiyatlarının ancak Haziran 2007 seviyesine geldiği dikkate alındığında, 2012’de fiyatlardaki artışın devam edeceğini söyleyebiliriz. Konut kredisi faizlerinde ise, kısa vadede bir değişiklik beklemiyoruz, ancak mevcut faiz seviyesi de konut almak açısından makul bir düzeyde.”

  Mesa Çamlıpark Evleri'nde 4+1 Daireler 435 Bin TL

M2 fiyatları yükseldi Aralık ayında metrekare başına konut kiralarının en fazla yükseldiği il, yüzde 1,69 artışla yine Antalya oldu. Aynı dönem içinde konut kira değerleri Adana’da yüzde 1,54, İstanbul’da yüzde 1,09, Kocaeli’de yüzde 0,45 ve İzmir’de yüzde 0,39 oranında arttı. Bıırsa’da ise metrekare başına konut kira değerleri yüzde 0,65 oranında azaldı.

İnşaat maliyetlerindeki artış konut fiyatlarına da yansıyor.

2011 yılında inşaat maliyetlerinin yüzde 18 oranında arttığı belirtilirken bu artış konut fiyatlarında yüzde 9.9 olarak yansıdı. Markalı konutta maliyetlerin altında oluşan fiyat artışlarının da konut alımı için uygun ortam yarattığına dikkat çekiliyor.

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER ) Başkanı Işık Gökkaya, 2011 yılında markalı konut projelerindeki fiyat artışının yıllık bazda yüzde 9.9 olarak gerçekleştiğini söylüyor.

Endeksi genel olarak değerlendiren Gökkaya, “Konut inşaat maliyetlerinin yüzde 18 oranında artmasının beklendiği 2011 yılı içerisinde markalı konut projelerindeki fiyat artışı yıllık bazda yüzde 9,9 olarak gerçekleşmiştir. Maliyetlerin altında oluşan fiyat artışlarının konut alımı için uygun ortam oluşturduğunu düşünmekteyiz” diyor.

Yeni konutlarda artış

Mortgage Uzmanı Garanti’nin desteğiyle hazırlanan Reidin.com-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’nin Aralık 2011 raporuna göre ise yeni konut fiyatları, geçtiğimiz ay bir önceki aya göre yüzde 0,78 oranında, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 9,88 oranında yükseldi.

Geçtiğimiz ay satış fiyatları bir önceki aya göre, 1+1 daire tipinde yüzde 0,78, 2+1 daire tipinde yüzde 0,84, 3+1 daire tipinde yüzde 1,06 ve 4+1 daire tipinde ise yüzde 0,74 oranında arttı. Aralık ayında yeni konut satış fiyatları bir önceki aya göre, 51-75 m2 konutlarda yüzde 0,80, 76-100 m2 konutlarda yüzde 0,72, 101-125 m2 konutlarda yüzde 1,30, 126-150 m2 konutlarda yüzde 1,07, 151 m2 ve daha büyük alana sahip konutlarda ise yüzde 0,97 oranında arttı.

Raporla ilgili daha detaylı bilgilere www.garantimortgage.com,www.gyoder.org.tr ve www.reidin.com adreslerinden ulaşılabiliyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Emlakçı karmaşasına teknolojik çözüm

Emlak hizmetleri Türkiye’de standardının artması gereken alanlardan biri. Teknoloji ve online çözümler L bunu hızlandırabilir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir