Anasayfa / Ekonomi Haberleri / İlaç Sektörü Halâ Cazip Yatırım Alanları Arasında

İlaç Sektörü Halâ Cazip Yatırım Alanları ArasındaHükümetin Uygulamalarına Rağmen Hala İlaç Sektörü Cazip Yatırım Alanları Arasında

Hükümetin uygulamaları nedeniyle ilaç fiyatları yüzde 40’a varan oranlarda düştü. Şirket kârlılıkları tarihinin en düşük seviyesinde… En önemlisi sektör değer bazında yüzde 10 daralmış durumda. Tüm bu olumsuzluklara rağmen son 5 yılda pazara 100’ün üzerinde yeni oyuncu girmesi dikkat çekici. Uzmanlara göre, Türkiye’ye yönelik 2013 yılına kadar ortalama yüzde 13-16 büyüme beklentisi pazarı cazip kılıyor. Nüfusun giderek yaşlanması ise gelecek potansiyelini artırıyor. Dünyada hızlı büyüyen jenerik ilaç kategorisinin Türkiye’de oldukça güçlü bir pozisyona sahip olması, albeniyi artıran bir diğer etken. Uzmanlara göre tüm bu olumlu aktörler, hareketliliğin devam Edeceğinin en büyük göstergesi…

SON YILLARDA İLAÇ SEKTÖRÜ önemli bir dönüşüm geçiriyor. Sektörde fiyatlar geriliyor, kârlar düşüyor. oyuncular da stratejilerini yeniden gözden geçiriyor.

Bu dönüşümü ise hükümetin 2004 yılında “Sağlıkta Dönüşüm Programı” kapsamında hayata geçirdiği reformlar haşlatmış durumda. Reformlarla halkın ilaç ve sağlık hizmetlerine erişimi arttı. 2002’de 124 milyon olan hasta sayısı, 2Q09’da 295 milyona ulaştı.

Ancak sağlık hizmetlerine erişim anarken bunun kamu üzerinde oluşturacağı maliyet yükü öngöriilemediği için ilaçtaki en büyük alıcı olan devlet, 2009’da çareyi kamu ilaç harcamalarına bir tavan belirlemekte buldu. Tavan uygulamasıyla birlikte sektörde yüksek düzeyde fiyat indirimleri ve ek iskon-to talepleri devreye girdi.

Gelinen noktada sektör yetkilileri ise uygulamadan oldukça şikayetçi. Son birkaç yıldır ilaç harcamalarını kontrol edebilmek için fiyat indirimleri ve iskontolann temel araçlar olarak kullanıldığını belirten İlaç Endüstrisi İşverenleri Sendikası (İEİS) Genel Sekreteri Turgut Toksöz, “Bunun sonucunda ilaç fiyatları Türkiye’de birçok ülkeden daha düşük seviyeye geldi. Öyle ki Türkiye’deki ilaç fiyatları, Avrupa Birliği’nde ilaç fiyatlarının en ucuz olduğu ülkelerin yüzde 50 altında” diyor. Toksöz, bu koşullar altında ilaç harcamalarını sadece fiyat indirimi ve iskontolarla dengeleme yaklaşımının Türkiye’de sektörü büyük sıkıntıya soktuğunun da altını çiziyor.

Pazardaki tüm oyuncular da gelişmeler konusunda aynı görüşte. Actavis Ülke Müdürü Serdar Sözeri, bu yıl fiyatların yüzde 40’a varan oranda gerilediğini söylüyor. Bunların sadece genel indirimler olduğunu belirten Sözeri, “Bir de ürünlere özel indirimler oluyor. Tek tek şirketler bazında bu fiyat düşüşü yüzde 50 ve daha yüksek oranlara çıkabiliyor. Marjların ne kadar düştüğü ortada” diye konuşuyor.
REKABET YOĞUN

Türkiye’de ilaç sektörü 15,5 milyar TL’lik bir büyüklüğe sahip. Pazarda toplam 300’den fazla şirket 30 bin çalışanıyla 5 bine yakın ürün sunuyor. Pazardaki 300 oyuncunun 57’sini çok uluslu şirketler oluşamıyor. Toplam 49 üretim tesisinin 13’ü de yine bu çok uluslu şirketlerin çatısı altında faaliyet gösteriyor. Türkiye’deki ilaç üretim kapasitesinin yüzde 50’sinden fazlasını çok uluslu şirketler kullanıyor.

  Sürekli Para Kazandıracak İşler

Pazardaki rekabet de keskin. Rekabetin boyutunu pazar paylarının dağılımı ortaya koyuyor. En büyük 20 oyuncu pazarın yüzde 67’sini, ilk 10 şirket yüzde 45’ini elinde tutuyor.

Pazar payı almanın oldukça zor olduğu sektör, ilaç harcamalarına getirilen tavan fiyat uygulaması karşısında 2010 yılında ilk defa değer olarak daraldı. Türkiye’de ilaç bütçesi 2010 yılı için bir önceki yıla göre yüzde 10 geriletilerek 14,6 milyar TL oldu. Bütçe. 2011 için 15,56 milyar TL ve 2012 içir 16,67 milyar TL olarak belirlendi.

Bu gelişmeler en büyük etkiyi kât lılık üzerinde gösterdi. Neredeyse sek töriin tüm oyuncuları kârlılık sorunı yaşamaya başladı.

Genesis İlaç, yeni düzenlemelerden olumsuz etkilendiğini açıklıyor. Sektörün en büyük 3’üncii şirketi Bilim İlaç’ın genel müdürü Erhan Baş ise bu etkinin boyutunu daha net bir şekilde dile getiriyor. İlaç fiyatlarındaki ve iskonto oranlarındaki düzenlemelerle reçete yazımına getirilen kısıtlamalar nedeniyle kârlılığın kalmadığını ifade eden Baş, “Resmi otoritenin tasarruf amaçlı yaklaşımlarının devamı, sadece fiyat ve iskonto yapısı üzerinden olmaya devanı ettiği sürece, özellikle yerli şirketlerin, kâr etmeyi bırakın, yaşama sansı riske giriyor” diye de uyarıyor.

YABANCI GİRİŞİ SÜRÜYOR

Her ne kadar son dönemdeki uygulamalar sektördeki kârlılıkları olumsuz etkilese de Türkiye ilaç pazarı yeni oyuncu girişi konusunda çekim merkezi olmaya devam ediyor.

Information Medical Statistics (IMS) verilerine göre son 5 yılda pazara 100’iin üzerinde yeni şirket katıldı. Çok sayıda yabancı yatırımcı satın alma ve birleşmeler aracılığıyla pazara giriş yaptı. Çiti Finans Grubu Biforma’yı, Eastpharma Deva İlaç’ı, Ivory Münir Şahin’i, TEVA Med İlaç’ı, Zentiva Ecza-cıbaşı İlaç’ın eşdeğer ilaç bölümünü, Recordati Yeni İlaç ve Dr. F. Frik’i aldı. Bunların yanı sıra pazara son 10 yılda çok sayıda yerli yatırımcı da girdi.

Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği (AİFD) Başkan Yardımcısı Engin Giiner, özellikle jenerik ilaç üreticilerinin Türkiye’ye ilgisinin arttığını belirtiyor ve ekliyor: “Türkiye’de faaliyet gösteren jenerik ilaç şirketlerinin büyük çoğunluğunun uluslararası jenerik ilaç şirketleriyle ortaklık ve işbirliğine gittiği görülüyor. Yatırımların yapılması, Türkiye’nin yaygın ve yüksek kalitede sağlık hizmeti sunan, yüksek katma değerli ilaçlara erişimin mümkün olduğu bir ülke olması açısından büyük önem taşıyor.”

Önümüzdeki dönemde de pazara yeni girişler bekleniyor.

Actavis Ülke Müdürü Serdar Sözeri, yabancı sermaye ve bugüne kadar ilaç sektöründe yer almamış bazı yerli sennaye sahiplerinin bu alana girmeye çalıştıklarını söylüyor. Bu isteğin arkasında yatan nedenleri de şöyle açıklıyor:

“Yabancılar için durum anlaşılabilir, tüm dünyada artık ilaç işinin dinamikleri eskiye göre çok farklı. Satın alarak büyümek ve tüm büyük pazarlarda yer almak eskiye oranla daha da güçlü stratejik güdüler haline geldi.”
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir