Anasayfa / Haberler / İlansen.com Özgür Yeteneklere İş Fırsatı

İlansen.com Özgür Yeteneklere İş Fırsatıİlansen

Kimi matematik dersi veriyor, kimi evlere yemek yapıyor. ‘Köpek gezdiririm’ diyen de var ‘halı saha maçında kaleci olurum’ diyen de. ilanSEN.com ilk ayında 300’den fazla meslek grubundan üç bin kişiyi buluşturdu. Bir şirkete bağlı kalmadan çalışmak (dilimize yerleşmiş haliyle free lance çalışmak) geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nden gelen onayla Torba Yasa’nın içinde yer alarak hukuki boyut kazandı. Yıllardır yarı zamanlı, dönemsel ve free lance çalışma sistemlerinin resmiyet kazanması için uğraşan insan kaynakları şirketleri nihayet sonuca ulaştı. Bu arada iş dünyasını her gün biraz daha etkisi altına alarak esir eden internet siteleri de boş durmadı. Yakında sayıları daha da artacak free lance çalışmak isteyenler ve bu hizmeti talep edenler için kolları sıvadı. Bu tür siteler elbette vardı ancak hizmetlerin gittikçe çeşitlendiği görülüyor. Kuruluş çalışmaları bir yıl önce başlayan ve geçtiğimiz ay hizmete giren ilanSEN.com da bu sitelerden biri.

Sitenin kurucusu Selim Orhun, uzun yıllar Amerika’da eğitim gördükten sonra Türkiye’de IBM danışmanlığı yapmış, ardından da Turkcell ve Vodafone’da görev almış bir isim. “Ben de free lance çalışmayı seven biriyim” diyen Orhun’a bu isteği yeni kuracağı iş için ilham olmuş. Üç ortağını daha yanına alıp şirketini kuran Orhun, ilanSEN.com’u “insanların yeteneklerini ilan ettikleri bir site” olarak tanımlıyor. ilanSEN.com’da yetenelerini ilan eden kişiler hizmet sektörüne odaklı çalışıyor. Şimdiden 3 bin kişinin ilanı sitede hizmet bekleyenlerle buluşuyor. Dokuz kategoride 300’den fazla meslek sahibinin  ilan verebildiği sitenin hedefi haziran ayına kadar günlük 10 bin tıklanma rakamına ulaşmak.
Halı saha maçına kaleci olurum
ilanSEN.com’da ilginç ilanlar da var. Genellikle amatör ruhlu kişilerin verdiği bu ilanlar içinde ağırlık matematik dersi gibi eğitim hizmetlerinde. “Günlerde ev yemekleri yaparım” diyenler de hem sayıca çok hem de en çok talep alan çalışanlar. Ev hanımları ortalama 50 TL’ye mezesinden tatlısına kadar geniş yelpazede ev yemeği hizmeti veriyor. “Halı saha maçında 30 liraya kaleci olurum” ilanına da bugüne kadar beş kişi başvurmuş. Ayrıca kahve, yıldız falı bakanlar da özellikle tercih ediliyor. Siteye “araba itme hizmeti veririm” diye ilan verenler de var, “vale hizmeti verilir” diyenler de. İlan çeşitliliğinin kısa sürede bu kadar artmasının nedenlerinden biri de ilan vermenin ücretsiz oluşu.

  Dünya Basınından Seçim Yorumları

Ağırlık kadınlarda, her şehirden ilan var
ilanSEN.com’a ilan verenlerin istatistiki bilgilerine bakıldığında kısa sürede Anadolu’da da yayıldığı görülüyor. İstanbul, İzmir ve Ankara elbette sayıca üstün ancak Diyarbakır, Şanlıurfa, Adıyaman, Kayseri, Gümüşhane gibi çeşitli illerden gelen ilanlar da artıyor. İlan verenlerin cinsiyetlerine bakıldığında da kadınlar az farkla önde. Sitedeki yeteneklerin yüzde 66’sı 18-30 yaş arasında, yüzde 24’ü 30-40 yaş aralığında, yüzde 1’i de 40 yaş ve üstünde. Sitenin tanıtımı için hiçbir tanıtım yapmadıklarını buna rağmen bir buçuk ay gibi sürede 3 bin kullanıcıya ulaştıklarını anlatan Selim Orhun, önümüzdeki haftalarda teşvik edici kampanyalara başlayacaklarını söylüyor. “Paylaş, IPad kazan” gibi sloganlarla kampanyanın yayılmasını sağlamayı hedeflediklerini söyleyen Orhun, viral videolarla da internet piyasasında sitenin tanıtımını yapacaklarını ifade ediyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Marka şehir: Nevşehir

Nevşehir Ekonomisi Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Gıda Depolama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir