Anasayfa / Şirket Haberleri / İletişimde Yeni Pazar Mobile Doğru Kayıyor

İletişimde Yeni Pazar Mobile Doğru Kayıyoriletişimde yeni pazar mobıle doğru kayıyor

Bundan sonraki dönemde mobil, kurumsal ve İT çözümleri alanlarına odaklanacak olan Yodafone Türkiye, bu yıldan itibaren öncelik verdiği kurumsal segment gelirlerini dönem itibariyle iki katına çıkardı. Pazarın mobile doğru ilerlediğini söyleyen Yodafone Türkiye Kurumsal İş Biriminden Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Phil Patel, Borusan ve Koç.net’ten sonra İT çözümleri için de yeni satın almalara sıcak baktıklarını söylüyor.

GSM sektöründe son iki yıldır büyümesiyle dikkat çeken Vodafone, daha önce odaklandığı mobil çözümlerin yanında şimdi de kurumsal segment tarafında atak yapmaya hazırlanıyor. Vo-dafone Türkiye, Borusan Telekom’un bünyesine katılmasının ardından kurumsal tarafta yeni bir satın alma yaparak alternatif telekom operatörlerinden Koç.net’i de aldı. Böylece Vodafone, komple iletişim hizmetleri sağlayıcı olma hedefinde. Kurumsal segmentin yönetiminin başında bulunan Vodafone Türkiye Kurumsal İş Biriminden Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Phil Patel ile bundan sonraki planlarını konuştuk. Patel’in sorularımıza yanıdları şöyle;

Vodafone Türkiye’nin kurumsal taraftaki stratejisini anlatır mısınız?

Phil Patel: İki yıldır Vodafone çok başarılı oldu. Bu büyüme önümüzdeki yıllarda da devam edecek. Büyüme faiklı alanlardan geliyor. Burada iki önemli alan pazarda fırsatlar açısından bizim için önemli. Bunlardan biri mobil internet ve data İkincisi ise kurumsal pazar. Kurumsal pazar Türkiye’de 5.5 milyar TL civarında bulunuyor ve bizim payımız oldukça düşük.

İlk olarak 2010’da kurumsal pazara yönelik çözümlerimizin lansmanını yaptık. Hedefimiz büyüyerek kurumsal pazarda çözüm sıınan bir şirket haline gelmekti. Türkiye’de bu pazarda küçük olmak bizim için avantaj. Böylece şirkeder için daha mücadeleci olabiliyor ve iletişimi kolaylaştırıyor, onlara maliyetlerini azaltmaya yönelik çözümler sunabiliyoruz. Örneğin, ‘İş Ortağım’ ürünümüzün lansmanını yaptık. Bu yolla iletişim mali-yederini azaltabiliyorlar. Akıllı çözümler, inovatif olmalarım ve işlerini farklı yollardan yapmalarını sağlıyor.

Pazardaki konumunuzu nasıl tanımlarsınız?

IDC rakamlarına göre Türkiye’de şirketlerin yüzde 37’si mobil hat kullanıyor. İşler bu kadar mobilken neden sabit hat alanı bu kadar büyük? Bu bizim için bir fırsat. Mobil hat kullanmak şirkeder için işleri kolaylaştırmak ve maliyederi azaltmak için daha ekonomik. Dolayısıyla biz pazarda güçlüyüz. Borusan ve Koç.net devralmalarıyla da daha güçlü hale geldik. Çünkü artık mobil tarafta sunduğumuz çözümlerin yanı sıra sabit hat ve internet hizmetlerini de sunabiliyoruz. Şimdi artık Koç.net ile birlikte IT çözümleri de sunabileceğiz.

Kurumsal tarafta büyümeniz ne kadar gerçekleşti ve bu yıl için beklentiniz nedir?

Vodafone Türkiye, 2011/2012 mali yılının ilk yansında kurumsal segment gelirlerini iki yıl öncesinin aynı dönemine göre iki katma çıkardı. Geçen çeyrekte yüzde 30 büyüdük ve uzun zamandır böyle büyüyoruz. Bizim için ilk 500 şirketindeki gelişimimiz önemli. Bundan iki yıl önce burada 90 müşterimiz vardı. Şimdi ise ilk 500 şirketin yüzde 62’si bizim müşterimiz.
Gelecek yıl biraz zor olacak. Avrupa’da olanlardan dolaya Türkiye’nin etkilenmesi bekleniyor. Sinyaller oldukça karışık. Ama bizim işimizin büyümesinin devam edeceğini düşünüyoruz hatta bu çeyrekte geçen dönemlere göre oldukça olumlu rakamlar bekliyoruz. İyimser senaryoya göre önceki yıl gibi büyüyeceğiz, karamsar senaryoya göre ise belki biraz daha yavaşlayacak. Bu noktada ekonomi yavaşlarken işleri kolaylaşurmak ve maliyederi düşürmek önem kazanacak. Bu da Vodafone’nun bu dönemde daha fazla büyümesini sağlayacak.

  Casper Markasına 3 Milyon Dolarlık Yatırım Yaptı

Kurumsal servislerde hedef ve planlarınız neler?

Geçen iki yıllık süreçte sadece mobil tarafa odaklandık ve mobil internet, mobil hizmetler ve mobil genişband ürünleri sunduk. Bu yıl bütün iletişim hizmetlerine odaklanıyoruz ve burada büyümeyi hedefliyoruz. Geçen ay Vodafone.net ile Vodafone İş Ortağım ADSL çözümümüzün lansmanını yaptık. Diğer rakipler sabit ve mobil yakınsama çözümlerini sunuyor. Biz ise daha çok sabit ve mobil hattın ikamesini yapacağız ve tek numara, tek telefon ve iletişimde maliyetleri azaltmayı akıllı çözümlerle sunacağız. Sabit ve mobil hizmetlerin dışında bir de IT çözümlerine odaklanıyoruz.

İT çözümleri derken neleri kast ediyorsunuz?

Pazar mobile doğru hızla ilerliyor. Tüm bunlarla birlikte birçok iş şekli mobile doğru kayıyor. Bu da bizim mo-bili kullanarak yeni çözümler yaratmamız için fırsat yaratıyor. Örneğini Mac-hine to Machine (Makineden makineye iletişim-M2M) ile artık sadece kişilerin ve cep telefonlarının ötesinde, tüm cihazların birer SİM kart ile donatılarak mobil telekomünikasyon şirketlerinin müşterisi haline gelmesinden bahsediyoruz. Örneğini Doğuş Çay ile Telemet-ri Sistemi Çay Ölçümü Uygulaması aracılığıyla sunduğu çay nakliyatında uzaktan ölçiimleme yapılıyor. Bu gibi örnekler çoğalacak. M2M uygulamaları çeyrekten çeyreğe yüzde 60 artıyor.

Geçen yıl Kasım ayında kurumsal tarafta yeni bir satın alma yaparak Koç.net’i bünyenize kattınız. Koç.net, kurumsal müşterilere ses ve data hizmetleri veriyor. Bu satın almayla stratejinizde neler değişti? Bundan sonraki planlarınız neler?

Koç.net’in kurumsal pazarda yüzde 55 payı var ve biz de burada komple çözümleri sunmak istiyoruz. Koç.net bize KOBİ’lere sabit hizmederi sunabilmemizi ve buradaki fırsatları artırmamızı sağlayacak. Stratejik olarak bulut gibi IT mobil çözümlere odaklanıyoruz. Koçnet’iıı bu alanda birçok çözümü var.

Koç.net’in satın alınmasıyla Vodafone mobil ve sabit hizmetleri pazarda bir arada sunar hale geliyor. Yeni ne gibi ürünler göreceğiz?

Vodafone.Net ile paketler sunmaya başladık. IT çözümlerinde bulut çözümleri de odaklandığımız hizmeder arasında. Koç.net, KOBİ’lere yönelik bulut servisleri sunmak açısından çok deneyimli. Bu açıdan bu satın almayla birlikte bulut servislerini de sunacağız. Video konferans, müşteri ilişkileri yönetimi de Koç.net ile birlikte sunacağımız ürünler arasında yer alıyor. Koç.net’ten önce 80 tane hizmetimiz vardı şimdi 125 oldu. Koç.net’in yerel deneyimi ile bizim uluslararası deneyimimiz birleşi-yor. Önümüzdeki dönemde birçok çözümü pazara sunacağız.

Vodafone kurumsal tarafta Borusan Telekom ile bir başka satın alma daha yapmıştı. Böylece fiber optik ağa da sahip oldu. İş operasyonlarınızı bu nasıl etkiledi?

Borusan bizim için çok önemliydi. Özellikle fiber optik ağına sahip olmak kritik bir nokta. Başta büyüklük olarak İstanbul’da olmak üzere başka büyük şehirlerde de güçlü fiber optik ağı bulunuyor. Bu ağ, mobil işimizdeki transmisyon mali-yedeıimizi düşürmesi açısından önemli. Ayrıca fiber ağı yatırımları konusunda deneyimliler ve biz de bundan yararlanacağız. Böylece mobil ağımızın yanı sıra fiber optik ağa da sahip olduk.

Yatırım planlarınız neler?

Mobilite, sabit hizmeder ve IT çözümler konusunda yatırımlara odaklanıyoruz. Şirkeder için Türkiye’de komple çözümler sunmak istiyoruz. Geçen yıl danışmanlık servisi ve online hizmedere yatırım yaptık. Bu vıl da yeni odaklandığımız alanlara yatırım yapacağız.

Gözde Yeniova

 
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Pizzabulls’un Yurt Dışındaki İlk Şubesi Londra’da Açıldı

BİR DÜNYA MARKASI OLMA HEDEFİYLE YOLA ÇIKAN YEREL PİZZA ZİNCİRLERİNDEN PIZZABULLS, 12 YILDA 46 ŞUBEYE …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir