Haberler

İlk Afet Eğitim Merkezi Kuruluyor

İlk Afet Eğitim Merkezi kuruluyor

En son yaşanan Yan felaketinin ardından kamu kuruluşları harekete geçti. İlk pilot uygulaması Bursa’da olacak Afet Eğitim Merkezleri’nde depremden sele, yangından duman zehirlenmesine kadar pek çok felaket, simülatörler eşliğinde birebir yaşatılacak ve bu konuda eğitimler verilecek.

Van depreminin ardından, deprem bölgesinde hala yaralarını sarmaya çalışan Türkiye, bu konuda ardı ardına bir dizi önlemler almaya başladı. Bunlardan ilk ve en önemli adımı deprem kuşağında bulunan İstanbul için atılan adımlarda gördük. Zira büyük bir kentsel dönüşüm projesinin ilk etabına start verilirken, bir yandan da bu konuda bilinç oluşturmak adına yeni projeler hayata geçirilmeye başlandı.

Bunlardan ilki, Bursa’da kurulacak Afet Eğitim Merkezi ile başlayacak. Bu merkez Japonya’daki örneklerinden mo-dellenerek kurulacak. Türkiye’de bir ilk niteliğini taşıyan bu merkezde, simülatörler aracılığıyla adeta bir deprem yaşanıyormuş etkisi yaratılarak, depremde yapılması ve yapılmaması gerekenler senaryo eşliğinde halka aktarılacak.

Bursa Valiliği ve Bursa İl Özel İdaresi tarafından hayata geçirilecek bu merkezde, Japonya’dan getirilecek simüla-törle sadece deprem değil, heyelandan yangına, selden dumandan kaçış yöntemine kadar pek çok konuda eğitimler verilecek.

Depremi yaşatacak
Afet sismilasyonlarını Türkiye’ye getirecek olan Güvencem firmasının Genel Müdürü Haşan Çelebi, 6 bin metrekare üzerine kurulacak bu merkezin, ilk pilot uygulamasının Bursa’da olacağını ancak daha sonra bütün büyük şehirlere kurulmasını beklediklerini söylüyor. Merkezin içerisinde bulunan çeşidi odalarda gerçe-gi yansıtacak şekilde dizayn edilmiş sirniı-latör eşliğinde, kişilerin sanki afeti o anda yaşıyormuş etkisi yaratacağını belirten Çelebi, şu bilgileri veriyor:

“Deprem simülatöriı ile odada örneğin 7.2’lik bir deprem etkisi yaratılacak. Deprem senaryosu bu odada birebir uygulanacak. Depremden önce ve sonra neler yapılması ve yapılmaması gerektiği anlatılacak. 5D deprem filmi ile katılımcılar bir şehirdeki deprem senaryosunu izleyecekler.”

Ancak bu eğitim merkezi deprem afetiyle sınırlı değil. Örneğin, yangın si-mıılatörleriyle ekranda gösterilecek yangın senaryosu eşliğinde bir yangının nasıl söndürülmesi gerektiği konusunda eğitimler verilecek. Yangın tüpleriyle ekrana su sıkılarak yangın söndürülecek. Fırtına deneyim odasında ise 30 kilometre hızla esen bir fırtınada nasıl yaşanabileceği aktarılacak.

Similasyonlarda yine 5D ekran aracılığıyla heyelan ve sel etkisi yaratılarak, bu gibi afetlerde neler yapılması gerektiği konusunda eğitimler verilecek. Dumandan kaçış simülasyonu ise bir labirentin içerisinde duman altında kalan bir kişiye bu labirentten nasıl çıkacağını ok işaretleriyle anlatacak. Başka bir si-mülasyonda ise bir yangın çıktığında o yangından nasıl çıkılması gerektiği hologram teknolojisiyle aktarılacak.

10MİLYON TL BUTCE
Bu simülatörleri Japonya’dan Total Media şirketi aracılığıyla getireceklerini söyleyen Güvencem Genel Müdürü Haşan Çelebi, Japonya’da 100 bin kişinin yaşadığı her yerleşim yerinde bu merkezlerin olduğunu belirtiyor. Proje için akademisyenler ve profesörlerden oluşan ciddi bir bilim kurulunun çalıştığını ifade eden Çelebi, şöyle devam ediyor:

“Projenin 2012 yılının sonunda hayata geçmesi planlanıyor. Bu proje için 10 milyon TL’lik bir bütçe ayrıldı. Japonya’da bir şirket çalışanı ya da bir öğrenci bu merkezlerde eğitim alıyor. Bu bilinç Türkiye’de de oluşmaya başlayacak. Bu merkezlerde okullara, şirket çalışanlarına ve halka eğitimler verilecek.”

Burcu Tuvay


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu