Anasayfa / Haberler / İlköğretim Öğrencileri Engellilerin Sorunlarını Yaşayarak Öğreniyorlar

İlköğretim Öğrencileri Engellilerin Sorunlarını Yaşayarak Öğreniyorlarİlköğretim öğrencileri engellilerin yaşadığı zorlukları anlamaya çalışıyor. Üniversiteliler tarafından bilgilendirilen çocuklar, engelli gibi davranarak onların hayatlarını nelerin kolaylaştırabileceğine yaşayarak çözüm arıyor.

Üniversite öğrencileri ilköğretim öğrencilerine engellilerin yaşamlarını anlatıyor. Minikler de engelli gibi davranarak onların neler yaşadığını, sorunlarının ne olduğunu yaşayarak anlamaya çalışıyor. Gözleri bağlı etrafı tanımaya gayret ediyor, Braille alfabesi ile okuma yapıyor, kollarını bağlayarak hareket ediyor. Kendilerini engellilerin yerine koyarak anlıyor. Onların sorunlarına nasıl yardımcı olacaklarının farkına varıyor.

Sabancı Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Projeleri kapsamında uyguladığı Birlikte Yaşayalım projesi ile çocuklara engellilerle yaşamanın kuralları öğretiliyor. Amaç onları engellilik konusunda bilgilendirmek ve farkındalık kazanmalarını sağlamak. Proje öğrenciler tarafından Engelli Öğrenci Destek Programı Sorumlusu Elzi Menda danışmanlığında yürütülüyor. Gebze’deki Fatih İlköğretim Okulu’nda ikinci sınıflar öğrencileri arasından seçilen 70 kişilik öğrenci gurubu ile yapılan projeyi 12 üniversite öğrencisi uyguluyor.

Önyargıların küçük yaşlardan başladığını anlatan Elzi Menda, farkındalığı bu yaşlarda kazandırarak toplumda fark yaratmak istediklerini söylüyor.

70 öğrenciye ulaşıldı

Projenin ilk iki dönemi Pendik Erol Türker İlköğretim Okulu’nda uygulandı. Toplamda 40 çocuğa ulaşıldı. Bu yıl daha fazla ilkokul öğrencisine ulaşabilmek amacıyla, proje öğrencilerin okulda tamamlamakta zorunlu oldukları Toplumsal Duyarlılık Projeleri’nden biri olarak açıldı. 10 üniversiteli 70 ilkokul öğrencisine programı uygulamaya başladı.

Programda ilk olarak engellinin tanımı öğrencilere açıklanıyor. Daha sonrasında içinde engellilere yönelik soruların olduğu testler uygulanıyor. Engelliler ile birlikte yaşama derken neyin kastedildiği anlatılıyor. Görme kaybı, işitme kaybı ve hareket kaybı işlenen ana konulardan. Konulara başlarken öncelikle çocuklara bilgiler veriliyor, empati kurmalarına yönelik oyunlar oynanıyor. Öğrencilerle engelli öğrenciler bir araya getiriliyor. Ortak bir etkinlik paylaşmaları sağlanıyor. Metin Sabancı Spastik Çocuklar ve Gençler Rehabilitasyon Merkezi’nden gelen öğrencilerle birlikte çalışmalar yapılıyor.
Sabancı Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Projeleri Yöneticisi Zeynep Bahar, toplumda engelli kişilere karşı olan önyargının zamanla elimizde olmadan yaptıklarımız olduğunu söylüyor: “Bu nedenle Birlikte Yaşayalım projesini ilköğretimdeki çocuklara veriyoruz. Onların engellilere karşı önyargılarını daha oluşmadan önüne geçmek adına yürütüyoruz. Bu proje ile yarının büyükleri daha küçük yaştan farklılığın bir zenginlik olduğunu öğreniyor” diye konuştu.

  Süleyman Yağız'ın Kitabı Çıktı (Terleten Sorular)

Arkadaşlık yapamam diyenler yakın arkadaş oldu

Selin Kargı (Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi, 2. sınıf öğrencisi)
Bu proje, ilkokul çağındaki çocukların engellilerle ilgili önyargılarının önüne geçmeyi sağlıyor. Onlara eğitim veriyoruz. Onlarla oyunlar oynuyoruz. Öğrencileri, kendi yaşıtları olan engelli çocuklarla biraraya getiriyoruz. Projeye yeni başladığımızda “engelli bir çocukla arkadaşlık yapamam, oyun oynayamam” diyen çocuklar zamanla bu çocuklarla çok yakın arkadaş oldu.

Elif Dila Kula (Elektronik Mühendisliği, 3. sınıf öğrencisi)
Amacımız çocukların engelliler hakkında ne düşündüklerini öğrenmek oldu. İlk başlarda onların normal bir yaşam süremeyeceklerini, evlenemeyeceklerini, spor yapamayacaklarını söylüyorlardı. Ama beş hafta sonra bu çocukları Metin Sabancı Spastik Çocuklar ve Gençler Rehabilitasyon Merkezi’nden gelen çocuklarla bir araya getirdik. Bu buluşmayla onları anlamaya başladılar. Etkinlik sonunda, engelli arkadaşlarını tekrar görmek istediklerini söylediler. Bu da bize yaptığımız çalışmanın ne kadar olumlu olduğunu gösterdi.

Ayşe Çakmak (Yönetim Bilimleri, 3. sınıf öğrencisi)
Eğitimlere ilk başladığımızda bütün çocuklar engellilerin okula gidemeyeceğini düşünüyordu. Daha sonra beraber yaptığımız çalışmalarla hepsi engelli kişilerin de okula gidebileceğini, çalışabileceğini hatta evlenebileceğini düşünmeye başladı. Dönem sonunda bu öğrenciler engelli akranlarıyla tanıştı. Aralarına bizi dahil etmeyecek kadar iyi anlaştılar.

Özge Beşirli (Üretim Sistemleri Mühendisliği, 3.sınıf öğrencisi)
Bütün çocuklar toplumda olsa engelli insanlara karşı sorumluluklarını bilmeli. Biz bu projede onlara engellilere karşı empati kurmayı öğrettik. İleride iyi yerlere geldiklerinde engellileri de düşüneceklerinden emin. Küçükken yaşananlar asla unutulmaz.

Ne tür aktiviteler yapıldı?

Görme engeline yönelik: Bilgisayara yüklenen ekran okuma programı ile yazılı bilgiye engellinin nasıl ulaşabileceği gösteriliyor. Görmeyen bir kişiye nasıl rehber olunacağı anlatılıyor, sesli kitap dinletiliyor. Görmeyen kişilerle ilgili slaytlar gösteriliyor ve sokaklarda ne gibi güçlükler yaşadıkları anlatılıyor.
Hareket kaybına yönelik: Farklı sporları yapan kişilerin resimleri, videoları izletiliyor. El ve parmakların kullanımı sınırlandırılarak empati çalışması yapılıyor.
İşitme kaybına yönelik: Uzman Odyolog Nilüfer Öndağ tarafından çocuklara kulağın yapısı anlatılıyor. İşitme kaybının farklı düzeyleri çozuklara dinletiliyor. İşitme cihazları gösteriliyor. İşaret dili görsel malzemeler kullanılarak anlatılıyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Kavun Üreticileri Rekolteden ve Fiyatlardan Memnun

Birçok tarım ürününün üreticisi dert yanarken kavun üreticileri rekolteden ve fiyatlardan memnun. Tarlada 1.5 TL, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir