Anasayfa / Ekonomi Haberleri / İmalat Sanayisi Dallarının Yıldızı Tekrar Parlayacak

İmalat Sanayisi Dallarının Yıldızı Tekrar Parlayacakimalat sanayiGEÇEN yüzyılın son çeyreğinde finans sektörünün gölgesinde kalan ve ihmal edilen sanayi sektörü 2008 Krizi’nden sonra tekrar ön plana çıktı. Bu tercihte tarım ve sanayinin oluşturduğu ekonomik tabanının zayıf olduğu ülke ekonomilerinin krizlere karşı kırılganlığı da önemli rol oynadı. Ancak sanayinin yıldızını parlatan esas olgu gelecek 15 yıl içinde gelişen ülkelerde 1.8 milyar kişinin orta sınıfa terfi edeceği yönündeki tahminler oldu. Küresel tüketim ekonomisinin nimetlerinden yararlanmaya başlayacak bu kesimin talebi sanayi dallarına yönelen ihtiyaçları istikrarlı bir şekilde yükseltecek. Örneğin dünya otomobil parkının 2030’a kadar yüzde 100 dolayında artarak 1.7 milyara yükseleceği yönündeki tahminler gerçekleştiğinde, demir-çelik, elektronik, plastik, lastik ve diğer malzemeleri üreten sanayi dallarının iş hacmi de artacak.

Yeni dönemde geçmişteki çözümlerin kes-yapıştır yöntemi ile kullanılması yerine yeni yaklaşımların ve iş modellerinin geliştirilmesi gerekecek. Sanayi ürünlerine yönelen talep artarken aynı süreçte enerji ve ulaştırma maliyetlerin artması ve gıda maddeleri fiyatlarının yükselmesi yeni sorunlar ortaya çıkaracak.

YENİ SORUNLAR

McKinsey Global Institute uzmanları tarafından hazırlanan “Manufacturing the Future” (Geleceği Üretmek) adlı raporda sanayi dallarının gelecek yıllarda aşağıdaki sorunları çözmesi gerektiği vurgulanıyor:

■ Hammadde: 2000 yılından bu yana yüzde 140 oranında artan hammadde fiyatları, artan talep nedeniyle gelecekte de tırmanışını sürdürecek. Bu tırmanış, demir-çelik sanayisinde görüldüğü gibi sanayi şirketlerinin kazancını azaltacak.

■ Yetişmiş eleman: Sanayi dallarının gelişme sürecinde vasıfsız işçilere daha az ihtiyaç duyulduğu için işsizlik oranları yükselecek. Buna karşılık modern teknolojilere aşina eleman ihtiyacı ise karşılanamayacak. Bu sorun ancak yoğun bir eğitim kampanyası ile çözülebilecek.
■ Nakliye: Akaryakıt fiyatlarının yüksek düzeyi nedeniyle ulaştırma maliyetlerinin yükselmesi fabrika yeri seçimini etkileyecek. Örneğin Ikea, bazı sehpa ve kitaplık modellerinde nakliye bedelinin, üretim maliyetini aşması nedeniyle yatırım programını değiştirmeyi gündemine alıyor.

  Altıncı bölge için 200 firma teşvik belgesi aldı

■ Segmentasyon: Pazardaki tüketici kitlesinin demografik özelliklerine, hayat tarzına, gelirine ve eğitim düzeyine göre hızlı bir şekilde bölümlenmesi sanayicilerin işini zorlaştıracak. Mozaikleşen talebi karşılamak için ürün farklılaştırmasını en uç noktaya kadar sürdürmek zorunlu olacak.

SANAYİ YENİ TEKNOLOJİLERLE GELİŞECEK

Sanayi dalları yeni dönemde aşağıdaki teknolojik imkânlardan yararlanarak ekonomideki öncü rolünü sürdürecek.

■ Simülasyon: Dijital modelleme ve simülasyon yöntemleri ile üretimin denetlenmesi, maliyetlerin düşürülmesinde önemli bir rol oynuyor. Procter and Gamble şirketi modelleme ve yüksek performanslı bilgisayar sistemlerinin kullanımı ile üretimdeki verimliliği yüzde 44 oranında artırdı.

■ Malzemede inovasyon: Halen kullanılan metallerin yerine daha hafif ve güçlü olanların kullanılması eğilimi yaygınlaşacak. Maliyetler biraz daha düşürüldüğünde karbon temelli malzemeler ve nano materyeller daha fazla kullanılacak. Örneğin, yüksek mukavemetli çelik saclar, işleme konusundaki bazı sorunlar çözüldükten sonra otomotiv sanayisinde kullanım alanı bulacak.

■ Platform sistemi: Belirli bir ürün grubunun üretimi için geliştirilen platformlar maliyeti düşürdüğü gibi ürünleri farklılaştırmayı da kolaylaştıracak.

■ Enformasyon sistemleri: İşin her alanında bilgisayar ve elektronik iletişim sistemlerinin kullanımı artacak. Örneğin RFID (radyo frekansı ile tanımlama) sistemleri stokların asgari yeterlilik düzeyinde tutulmasını sağladığı gibi her tür lojistik faaliyetinin en hızlı ve en düşük maliyetle yürütülmesini sağlayacak.

■ Hızlı prototip yapımı: Üç boyutlu yazıcılar, seçici lazer sinterlemesi ve benzeri teknolojiler önce prototip yapımında daha sonra üretimde kullanılacak.

■ Sosyal teknolojiler: Twitter ve Facebook gibi iletişim ağlarından elde edilen büyük veri (big data) yığınının tasarımdan satış sonrası servise kadar işin her alanında kullanılmasına devam edilecek.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir