Anasayfa / Ekonomi Haberleri / IMF’ye göre Türkiye’de büyüme duracak

IMF’ye göre Türkiye’de büyüme duracakIMF’ye göre Türkiye’de büyüme duracak

IMF’nin tahminlerine göre Türkiye’deki büyümenin yüzde 8.3’ten yüzde 0.4’e inmesi bekleniyor.

IMF, geçen hafta, eylül ayında yayınladığı YVorld Economic Outlook (WEO) raporuna ilişkin bir güncelleme notu yayınladı. Böylece IMF’nin küresel ekonomiye ilişkin son tahminlerini gördük. Öte yandan IMF’nin 19-20 Ocak’ta Meksika’da yapılan G-20 toplantısı için hazırladığı rapor sayesinde de Türkiye’ye ilişkin son büyüme tahminini öğrenmiş olduk. Bu tahminler IMF’nin 2012 için karamsarlaştığını gösteriyor. Eylül ayında yüzde 4 olan küresel ekonomiye ilişkin büyüme tahmini yüzde 3.3’e çekilirken, Türkiye’ye ilişkin büyüme tahmininin ise yüzde 2.2’den yüzde 0.4’e indirildiği dikkati çekiyor.

Küresel tahminler

IMF’yi küresel ekonomi konusunda karamsarlaştıran temel faktör Euro Bölgesi’ndeki borç krizi sorununun bir türlü çözülememiş olması gibi. Nitekim dünyanın belli başlı ekonomileri için yapılan büyüme tahminleri içinde en çarpıcı düşüş bu bölgede görülüyor. Eylül ayında yayınlanan WEO raporunda 2012’de Euro Bölgesi’nin yüzde 1.1 büyüyeceği tahmini yer alırken, şimdi bu bölgede yüzde 0.5 küçülme yaşanacağı beklentisi var.

Burada son aylarda Euro Bölgesi’nin resesyona girdiğine ilişkin bazı sinyallerin ortaya çıkmış olduğunu belirtelim.

IMF’nin son tahmini bu sinyallerle uyumlu bulunuyor.

Euro Bölgesi’nde esas sorun aşırı borçlu durumda bulunan Güney ülkelerinde yaşanıyor. Nitekim IMF’nin bu bölgedeki dört büyük ekonomiye ilişkin son tahminleri 2012’deki küçülmenin de esas olarak Güney ülkelerinden kaynaklanacağını gösteriyor.
Hatta İtalya ve Ispanya’nın 2013 yılında bile küçülmeye devam edecekleri öngörüsü var. Güney ülkelerindeki bu sorunların bölgenin iki lokomotifi Almanya ve Fransa’yı da bu yıl durma noktasına getirmesi bekleniyor.

Dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD’nin büyüme tahmininde bir değişiklik yok ve yüzde 1.8 seviyesinde kalmış bulunuyor. Diğer iki büyük ekonomi Japonya ve İngiltere’de büyüme tahminleri ise biraz geriye çekilmiş durumda. Gelişmiş ülkelerin tümüne ilişkin büyüme tahmininin de yüzde 1.9’dan yüzde 1.2’ye indirildiği dikkati çekiyor.

  Seçimler ve Piyasalar

IMF’ye göre, gelişmiş ülkelerdeki bu durum gelişmekte olan ülkelerde de büyümeyi biraz aşağıya çekecek. Daha önce 2011’dekine yakın büyümesi beklenen gelişmekte olan ülkelerin şimdi biraz daha fazla yavaşlamaları bekleniyor.

Bu arada dünya ticaret hacmine ilişkin büyüme tahmininin de 2 puan aşağıya çekilerek yüzde 3.8’e indirildiğini belirtelim.

Türkiye’de durum

IMF’nin Türkiye’ye ilişkin 2012 büyüme öngörüsü yüzde 0.4 iken 2011 yılı büyüme tahmini ise yüzde 8.3 düzeyinde. Bu, IMF’nin Türkiye ekonomisinin çok sert bir fren yapmasını beklediğini gösteriyor. Bunun arkasında ise muhtemelen en önemli pazarımız olan Avrupa’da beklenen ıesesyon yatıyor. Bu bölgedeki resesyonun hem ihracatımızı olumsuz etkilemesi hem de dış finansman imkanlarını kısıtlaması nedeniyle bize de yansıması ihtimali var. Zaten bu nedenle yurtiçinde de 2012 büyüme beklentileri çok düşük. Fakat hükümet hala sonbaharda belirlediği yüzde 4’lük hedefin tutacağına güveniyor gibi görünüyor.

Açıkçası ekonomide yavaşlamaya işaret eden bazı göstergeler var ama şu ana kadar çok sert bir fren yapıldığına ilişkin bir belirti ortaya çıkmış değil. Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) günlük verileri ocak ayının ikinci yarısında ihracatın yeniden toparlanmaya başladığını gösteriyor. Finansman olanaklarında da korkulduğu gibi bir daralma yok gibi. Durumun netleşmesi için biraz daha beklemek gerekecek ama şu an için ekonomide yumuşak iniş ihtimali daha güçlü görünüyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir