Anasayfa / Ekonomi Haberleri / İMKB’de Ayı ve Boğa Piyasası

İMKB’de Ayı ve Boğa PiyasasıYılın ilk üç ayında ‘boğa piyasası’ rüzgarıyla elde ettiği yüzde 2 1’lik getirinin yarısını 1.5 ayda geri veren İMKB’de ‘ayı piyasası’ hakim. Ancak uzmanlar bu dönemin de kendine has fırsatları olduğunu vurguluyor. Endekste geri çekilmelerde 55.000’in altında 50.000’ler gündeme gelebilir. Yukarı seviyelerde ise AB’de toparlanma olmadan 60.000 hedefini vermek zor.

2012 yılı için şu ana kadar yaşananlar, önce boğa, ardından da ayı piyasası şeklinde iki başlıkta özetlenebilir ve bundan sonraki süreçte ayı piyasasının devam edip etmeyeceği merak ediliyor ve hisse senedi yatırımcısı açısından belirsizliklerin arttığı bir süreç yaşanıyor.

Yılın ilk üç ayı borsa yatırımcısı açısından oldukça iyi geçti. Global ekonomideki bol likiditenin etkisiyle ÎMKB yatırımcısı yüzde 21 kazanç sağladı. Borsa, nisan ayının ardından son günlerde artan yurt dışı risklerde mayıs ayında da düşüş eğiliminde.

AYI PİYASASI: AB kaynaklı yurt dışı belirsizli    liklerin artmasıyla riskten kaçış süreci devam edecek. Bu durum yumuşak karnı olan cari açığı yurtdışı finansmanla kapatan Türkiye’yi olumsuz etkileyecek. İMKB’den para çıkışları, endekste 55.000’in altında yeniden yılbaşındaki 50.000’li seviyeleri gündeme getirecek. Ancak her düşüşün orta-uzun vadeli düşünen yatırımcılar açısından bir maliyet fırsatı olduğu da unutulmamalı. Değerlemesi uygun, hikayesi olan hisseler ve gıda- telekom gibi defansif hisseler, yatırımcıların merceğinde olmalı.

BOĞA PİYASASI: Bu ihtimal şimdiki konjonktürde biraz düşük gibi gorulüyor. Yaz ayları sıkıntılı geçeceğe benziyor. Ancak her şeye rağmen yeni bir parasal gevşeme, piyasalardaki olumsuz havayı dağıtabilir. Bu durumda da değerleme olarak uygun seviyelere gelen İMKB’de bankacılık hisseleri öncülüğünde bir yükseliş hareketi yaşanması mümkün. Bu durumda öncelikli hedef 60.000 seviyesi. Türkiye’nin not artırımı konusu gündeme gelirse, 65.000’lerin üzerine çıkabilir.

VOLATİLİTE ENDEKSİ YÜKSELİYOR

Avrupa kökenli risklerin artmasıyla birlikte Euro/dolar paritesi 1.2660’a kadar geriledi, dolar kuru ise Ocak ayından bu yana görülen en yüksek seviyeleri olan 1,84’ün de üzerine çıktı. Bilindiği gibi, volatilite endeksleri piyasalardaki belirsizliğin arttığı dönemlerde artan endekslerdir. Avrupa’ya ilişkin endişelerin artması ve TCMB’nin de para politikası duruşundaki belirsizliklerden ötürü geniş piyasadaki volatiliteyi gösteren EKO 200 Volatilite Endeksi’nin 13,5 seviyelerine kadar çıktığı ve Dolar/TL kuru volatilitesini gösteren EKOUSDTL Endeksi’nin ise 7,8’lere ulaştığı görülüyor.

YÖN NEREYE

3 Nisan’ı 63-285 puandan kapatan endeks, özellikle cuma günü bankacılık hisselerindeki satışların öncülüğünde en düşük 56.405 puanla yüzde 10.5’lik bir kayba uğradı. Böylece yılın ilk üç ayında sağlanan getirinin yaklaşık yarısı geri verilmiş oldu.
Önümüzdeki dönemde borsa yatırımcısı için 55.000’in altı artık çok yakın. 50.000’lere doğru bir sarkma olur mu? Yurt dışı belirsizlikler artarsa mümkün.Ancak yurt dışı belirsizlikler azalır, yeni bir parasal gevşeme gündeme gelirse, piyasalarda yine bankacılık hisselerinin önderliğinde yukarı hareket beklemek çok da hayalcilik olmaz. Bu durumda önce 60.000  ardından 65.000 seviyeleri telaffuz edilmeye başlanayacak.

  Ünlü Ekonomist ve Yazar Arianna Huffington Digital Age Konferansında

DÜŞÜŞTE AB ETKİLİ

Geri çekilmenin en hiiyuk nedenine bakıldığında başta Yunanistan olmak üzere, Avrupa Bölgesi’nde yaşanan siyasi ve ekonomik belirsizlik diyebiliriz. Yunanistan’ da yapılan seçim sonrası hükümet kurulamadı ve haziranda seçimler yenilenecek. Bu süreçte ülkenin, Euro’dan ayrılma ihtimali gündeme daha fazla gelebilir.

Yunanistan’ın ardından dalganın Ispanya ve İtalya’ya yayılma ihtimali asıl piyasaları tedirgin eden konu. Fransa’daki seçimler sonrası Fransa’nın yeni cumhurbaşkanı Hollande’ın politikalan da piyasalar tarafından izlenecek. Avrupa bölgesinde seçim dönemi olmasının politikacıların elini zayıflatması da piyasaları rahatsız ediyor.

STRATEJİ NE OLMALI?

IMKB için 54.500 ve 50.000 seviyelerini ana destek olduğunu söyleyen Galata Yatırım Genel Müdürü Hakan Demirbilek, Yunanistan konusunun en az bir ay daha süreceğini ifade ediyor. Bu nedenle yukarı tepkilere temkinli yaklaşılmasını öneren Demirbilek, 59-500 seviyeleri geçilirse, teknik olarak endeks daha iyi bir görünüme sahip olacak. Alım için ya bu seviyenin geçilmesi ya da

50.000    ana desteğine gelinmesi beklenebilir” diyor.

Demirbilek, borsa finans sektörü ağırlıklı olacağı için düşüşün de yükselişin de bankalar öncülüğünde olacağını kaydediyor. İMKB’de yaşanan ciddi yükselişler göz önüne alındığında yatırımcılara kârlı pozisyonların bir kısmını realize etmesini tavsiye eden Hakan Demirbilek, ileride oluşabilecek daha cazip alım fırsatları için fon yaratılmasını öneriyor.

Avrupa kökenli risklere karşın seçim döneminde olunması nedeniyle zorlu bir süreç yaşandığını söyleyen Strateji Menkul Fon Yöneticisi Bülent Topbaş, değerleme olarak bakıldığında iMKB’nin bu politik riskleri yansıttığını kaydediyor. ”tMKB, politik riskler olmaması durumunda, şirket kârlılıkları, ülke büyüme verileri dikkate alındığında 65.000’lerde olmalı” diyen Topbaş, özellikle bankacılık sektörünün cazip noktalarda olduğunu kaydediyor. Sonuçta 2-3 aylık süreçte hisse alımı konusunda tavsiyede bulunmakta zorlanan Topbaş 2-3 yıl vadeli düşünenler içinse bu seviyelerin alım için uygun olduğu kanaatinde.

YÜKSELİŞİ NE DESTEKLER?

İMKB’yi yukarı taşıyabilecek en net gelişme olarak not artırımı gösteriliyor. Ancak geçtiğimiz haftalarda S&P’ nin görünüm düşürmesi bu beklentiyi azalttı. Cari açık rakamlarımızdaki olumlu gidişat moral veriyor. Bu tablonun güçlenerek sürmesi de İMKB’yi olumlu etkileyebilir. Ancak burada yurt dışı borçlanma maliyetlerinin artmasına dikkat etmek gerekiyor.

Yurt dışında ise Yunanistan’daki siyasi kannaşanın sona ermesi önemli, AB ve IMF koşullarını sürdürecek bir hükümetin kurulması piyasaları rahatlatabilir. ABD tarafında ise durum daha sakin olsa da gelebilecek yeni bir genişleme hamlesi piyasalar tarafından izlenecek.

Diğer Benzer Makaleler

Paradaki En Son Hesapların Analizi

Dolarda kâr satışı yapılabilir

Defansif düşünenler için TL cazip

Talip Yılmaz
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir