Anasayfa / Haberler / İnegöl köftesine lezzet koruması geliyor

İnegöl köftesine lezzet koruması geliyor

http://www.hurriyet.com.tr/_np/7628/12357628.jpgBursa’nın İnegöl İlçesi Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO), 2005 yılında marka tescilini yaptırdıkları “İnegöl köftesi”ni korumak için harekete geçti.

İnegöl köftesinin korunması, aslına uygun üretilmesinin sağlanması ve pazar payının artırılması hedefiyle yola çıkan İTSO’nun Başkanı Metin Anıl, Organize Sanayi Bölgesi toplantı salonunda köfteci esnafıyla bir araya geldi.

Her yörenin emek vererek markalaştırdığı değerler olduğunu ifade eden Anıl, şöyle konuştu:

“Maraş dondurması, Adana kebabı, Antep fıstığı gibi İnegöl köftesi de önemli bir marka. Oda olarak geçen yıllarda marka tescilini gerçekleştirdik. Artık İnegöl köftesi tescilli bir marka. Bunu neden yaptık? İnegöl köftesini marka yapmış ustalarımızın emeklerinin heba edilmemesi için yaptık.”

Esnafa, bir süre önce Sivrihisar’da yaşadığı bir olayı anlatan Anıl, şunları söyledi:

“Yemek için bir yerde durduk. Camda asılı bir kağıt gözüme takıldı. Kağıtta ‘İnegöl köfte, yarım kilosu 3 lira’ yazdığını görünce gözlerime inanamadım. Etin kilosu 30 liralarda gezinirken, kilosu 6 liradan İnegöl köfte nasıl satılır? Soyadan elde edilen, içine değişik katkı maddelerinin konulduğu bu köfteye İnegöl köftesi demişler. Gerçek İnegöl köftesi buna layık değil. Bundan sonra İnegöl köftesini marka tescilinde belirtildiği gibi yapanlar satabilecek. Yapmayanlar adını da kullanmayacak, satamayacak. Bu çalışmanın bu sektörde faaliyet gösteren arkadaşlarımızın hayrına olacağına inanıyorum.”BEYAZ ETTEN İNEGÖL KÖFTE

İSO Kalite Danışmanlık firmasının Genel Müdürü Yasemin Soydan da, yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgiler verdiği sunumunda, 6 aydır denetimler yaptıklarını anlattı.

Tescil edilmiş coğrafi işaretlerin, kullanım hakkına sahip olmayan üçüncü kişiler tarafından kullanımlarının coğrafi işaret hakkına tecavüz sayıldığını belirten Soydan, “Bu durumlarda 4 yıla kadar hapis, 46 bin liraya kadar para, 1 yıla varan iş yeri kapatma ve 1 yıldan az olmamak üzere ticaretten men cezaları verilebilir” dedi.

Amaçlarının, gerçek İnegöl köftesinin Türk damak tadında üretilmesini ve satılmasını sağlamak olduğunu dile Soydan, şunları kaydetti:

“İnegöl köftesinin doğru yapılmasını istiyoruz. Bunun yapılması için eğitimlerimiz de olacak. Keşifçilerimiz ve denetçilerimiz sahaya çıktı. Denetimlerimiz tüm hızıyla sürüyor. Özellikle son 3 ayda 15 bin kilometre yol kat ettik. 10 ayrı ilde çalışmalar ve denetimler yaptık. Bu çalışmayla beyaz etten İnegöl köfte yapanların da piyasadan silinmesini, böylece İnegöl köftesinin pazar payının artırılmasını amaçlıyoruz. Beyaz etten İnegöl köfte üretenler hakkında hukuki süreç başlatıyoruz. İnegöl köftesini aslına uygun üretmeyenler hakkında davalar açacağız.”

Soydan, konuşmasının ardından, İstanbul’da İnegöl köftesini doğru şekilde üretmeyen firmaları ihbar eden Mehmet Ünlü’ye teşekkür belgesi verdi.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir