Anasayfa / Şirket Haberleri / InfoTRON’dan Üç boyutlu destek

InfoTRON’dan Üç boyutlu destekInfoTRONTarcan Kiper ve Burak Pekcan tarafından kurulan ve adını ilk defa bilgisayar grafikleri kullanılarak yapılan TRON filminden alan infoTRON, üç boyutlu sistemleriyle şirketlere maliyet tasarrufu sağlıyor. Yüksek teknolojiye dayalı üç boyutlu çözümlerin yanı sıra sanal gerçeklik ürünleri de sunan şirket, havacılıktan, inşaat sektörüne kadar geniş bir yelpazede çalışmalarını yürütüyor.

Bundan yaklaşık 20 yıl önce Tarcan Kiper ve Burak Pekcan tarafından kurulan ve adını ilk defa bilgisayar grafikleri kullanılarak yapılan TRON filminden alan İnfoTRON, üç boyutlu sistemleriyle şirketlere maliyet tasarrufu sağlıyor.

Teknoloji ve tasarım odaklı şirket, bugün birçok sanayi şirketinin stratejik partneri olarak 3 boyutlu sunumlarıyla dijital fabrika gibi çalışıyor. Yüksek teknolojiye dayalı 3 boyutlu çözümlerin yanı sıra sanal gerçeklik ürünleri de sunan şirket, havacılıktan, inşaat sektörüne kadar geniş bir yelpazede çalışmalarını yürütüyor.

InfoTRON’un CEO’su Burak Pekcan, Türkiye’de havacılık, uzay, savunma, otomotiv, enerji ve inşaat sanayilerine yönelik ‘Sanal Gerçeklik’ konusunda en gelişmiş ürün yelpazelerinden birine sahip olduklarını söylüyor. infoTRON’un bu çözümlerinin, kullanıcıların verilerin içinde gezebilmelerini, verileri duyumsayabilmesini ve gerçek dünyadaki gibi algılayabilmesini sağladığını anlatan Pekcan, sundukları ürünleri özelliklerini şöyle anlatıyor: “Sanal Gerçelik sistemleri gerçek dünyada yapılması imkansız olan inceleme yöntemlerini mümkün kılıyor. Bu yaklaşım, uzamsal ilişkilerin analizlerini gerektiren durumlarda büyük oranda tasarruf sağlayarak verimliliği arttırıyor ve bu sayede daha kısa zamanda daha iyi kararlar alınmasına olanak sunuyor. Her şeyin daha iyi kavranmasına imkan vererek, hedeflere daha hızlı, verimli ve esnek bir şekilde ulaşılmasını sağlıyor. Gerçek boyutlarda, kaliteli görüntüler eşliğinde parçadan bütüne her aşamada birebir boyutlarda incelemeyi mümkün kılan sistemler, kararların kesinliğini ve güvenilirliğini arttırıyor.” Pekcan, İnfoTRON’un kurulduğu günden beri hızlı Prototipleme – 3D Printing konusunda da Türkiye’de lider olduğunu kaydediyor.

  Çelik mutfak gereçleri üreticisi Hascevher başarıdan başarıya koşuyor19 milyon TL dro hedefi

Şu anda çoğunluğu mühendis olmak üzere 45 çalışanı bulunan İnfoTRON, 2012 yılında 12 milyon TL ciro yapmış. İstanbul ve Ankara ofislerinin yanı sıra Almanya’nın Münih kentinde irtibat ve İMES Organize Sanayi Bölgesi’nde de atölyeleriyle endüstrinin değişik kollarında hizmet veren İnfoTRON, piyasaya sunduğu yeni ürün ve çözümlerle bu yıl için de hedef büyütmüş.

Şirketin CEO’su Burak Pekcan, teknolojik anlamda sundukları yeniliklerle 2013 yılında 19 milyon TL ciro planladıklarını kaydediyor.

Başarı ödül getirdi

Türkiye’de teknoloji alanında birçok ilki gerçekleştirdiklerini belirten Pekcan, bu çözümlerle teknoloji ödüllerine de layık görüldüklerini dile getiriyor. Renault-Fransa için gerçekleştirdikleri CARDS (Yatkın Otomotiv Araştırma ve Geliştirme Simülatörü) üe 2002 yılında Teknoloji Başarı Ödülüne layık görütdüklerini belirten Pekcan, bu anlamda TÜBİTAK, TTGV ve TÜSİAD işbirliğiyle düzenlenen Teknoloji Ödülleri’n, çok önemsediklerini de anlatıyor. Pekcan, bu ödüller için bu yıl belirlenen son başvuru tarihinin ise 31 Temmuz olduğunu aktarıyor. Pekcan, “Bu sene ll’inci kez düzenlenen ödüllerde, ‘Ürün’, ‘Süreç’ ve ‘Teknoloji Büyük Ödülü’ olmak üzere üç farklı kategoride ödül verilecek. Sektöründe fark yaratan ve yenilikçi ürünlere imza atan şirketlerin büyük ilgi gösterdiği yarışmanın finalistleri ise Mart 2014’de açıklanacak. 2014’ün Mayıs ayında düzenlenecek Teknoloji Kongresi ve Ödül Töreni’nde de kazanan firmalar “Teknoloji Ödülü Heykelciği” ve “Teknoloji Ödül Belgesi” ile onurlandırüacak” diyor.

Sibel Atik
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Hangi Klimayı Tercih Etmeli

Geçtiğimiz yıl ÖTV teşvikinin de etkisiyle bir milyon klima satıldı. Türkiye, split klimada Avrupa’nın üretim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir