Anasayfa / Şirket Haberleri / ING BANK Mevduatla Büyümeyi Hedefliyor

ING BANK Mevduatla Büyümeyi HedefliyorHollanda kökenli ING Bank, geçen yıl özellikle ‘Turuncu hesap’ ürünüyle epey ses getirmişti. Arkadaşımız Kıvanç Öz-vaı dar, bu ürünün yıl sonu sonuçlarını bankanın bireysel bankacılık, pazarlama ve özel bankacılıktan sorumlu genel müdür yardımcısı Cenk Taba-koğlu’yla konuştu. Tabakoğlu, “Turuncu Hesap” ve “Güncel Hesap” ürünlerini öne çıkararak kendilerini bir tasarruf bankası olarak konumlandırmak istediklerini söyledi.

Turuncu Hesap ile hedefledikleri yıllık 100 bin müşteriyi fazlasıyla aşacaklarını ifade eden Tabakoğlu, “Mevduatı en tabana yayılmış banka biziz. 250 bin TL’nin altı mevduatın bizim toplam mevduatımızın yüzde 80’i. Sektörde bu oran yüzde 40. 1 milyon TL’nin üzerindeki mevduat yüzde 7. Sektörde ise büyük montanlı, pahalı mevduat ortalaması yüzde 46. 2012’de kendimizi bir tasarruf bankası olarak konumlandırmak istiyoruz” dedi.
Tabakoğlu, TL mevduatta yüzde 2 olan pazar paylarını yüzde 3’e taşıdıklarını, 2012’yi de yüzde 3-3,5 arasında bir pazar payı ile kapatmayı beklediklerini ifade etti. Tabana yayılmışlığın fonlama maliyetlerini ve likiditede rahatlamalarını sağladığını ifade eden Tabaoğlu, “Kaynak maliyeti bu yıl en önemli faktör olacak. Likidite sıkıntısı var, içerideki mevduat için ciddi bir yarış olacak. Faizlerin biraz daha yukarı gidecek marjı bulunuyor” dedi.

Bu yıl tasarrufta da kredilerde de yüzde 25 büyüme öngören ING Bank Genel Müdür Yardımcısı, “Bu yıl 2011’den daha kötü olabilir, büyüme yavaşlayacak, ama devam edecek. Kredilerde yüzde 15 civarında büyüme olabilir, hedefimiz pazarı büyütmekten ziyade pazar payımızı artırmak” dedi.

2011’de ihtiyaç kredilerinde yüzde 35 büyüyen sektörün üzerinde, yüzde 45 oranında büyüdüklerini ifade eden Tabakoğlu, bankanın yeni şube açma planlan olmadığını söyleyerek, mevcut şubelerin verimini artırmaya odaklandıklarını vurguladı.

  En Güçlü 100 Sosyal MarkaYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir