Anasayfa / Şirket Haberleri / Innovation Express yarışmasının birincisi Türk ekibi oldu

Innovation Express yarışmasının birincisi Türk ekibi olduMasterCard’ın kurum içinde inovasyonu geliştirmek amacıyla bu yıl ikincisini düzenlediği Innovation Express yarışmasının birincisi Türk ekibi oldu. Online alışverişte kolaylıklar sağlayan proje 1 yıl boyunca geliştirilip, tüm dünyada kullanılacak.

MasterCard, inovatif çözümleri daha da güçlendirmek adına son 2 yıldır dünya genelinde ‘Innovation Express’ isimli bir yarışma düzenliyor. Farklı ülkelerdeki MasterCard çalışanlarını bir araya getiren yeni ürün veya çözüm geliştirmelerine imkan veren yarışmada tüm çalışanlar önceden belirlenmiş ihtiyaçlara yönelik çözüm önerilerini fikir olarak paylaşıyorlar. Toplanan fikirler üst yönetimden oluşan bir komitede değerlendiriliyor ve MasterCard müşterilerine ve iş ortaklarına katkısı en fazla olabilecek üç proje seçiliyor. Bu üç projenin ekipleri ise 48 saatlik bir kampa giriyor. Her bir grup, sadece 48 saat içerisinde, ürünlerini IT, pazarlama, ürün geliştirme bölümleriyle birlikte geliştiriyor. İki günün sonunda ürünün çalışır durumdaki bir prototipi, iş planı ve tanıtım videosu hazır hale geliyor. Tüm çıktılar, komite tarafından değerlendiriliyor; bu değerlendirme sonucunda seçilen birinci grubun projesi ise tüm dünyada uygulamaya alınıyor.

İlki 2011 yılında Miami’de yapılan Innovation Express’in ikincisi 19-21 Haziran tarihleri arasında Türkiye’de yapıldı. Neden Türkiye’nin seçildiğini, MasterCard Güney Doğu Avrupa Genel Müdürü ve Innovation Express Değerlendirme Kurulu Üyesi Mete Güney, şöyle açıklıyor: “Ödeme sistemlerinde Avrupa’ya ve dünyaya örnek gösterilen pek çok inovatif çözüm ilk Türkiye’den çıktı. Avrupa’nın ilk temasız ödemesi 2006 yılında ilk kez Türkiye’de hayata geçirildi. Geçtiğimiz yıl MasterCard Türkiye ofisinin bankalar ve Turkcell işbirliğiyle gerçekleştirdiği mobil cüzdan uygulaması, birden fazla bankanın çeşitli kartlarının tanımlanabildiği dünyadaki ilk mobil cüzdan uygulamasıydı. Bunun yanı sıra kart programlarında artık alıştığımız taksit, ortak markalı uygulamalar gibi Türkiye’den çıkmış pek çok özellik dünyanın pek çok gelişmiş ülkesindeki kartlarda hala bulunmuyor. Cep telefonlarının üzerine yapıştırılarak telefonu temassız ödeme teknolojisine uygun hale getiren PayPass’ın etiket versiyonu yine ilk kez Türkiye’de gerçekleştirildi. Amerika ve Kanada’da pek çok banka Türkiye’den sonra bu teknolojiyi uygulamaya başladı. Ülkemizde bankacılık ve telekom sektörlerinin gelişmesinin yanı sıra nüfusun çok genç ve teknolojiye açık olması, ayrıca günlük hayatta karşılaştığımız problemlere karşı pragmatik çözüm bulma anlayışı bu çözümlerin Türkiye’den çıkmasında etken oluyor. Tüm bunlar Innovation Express’in Türkiye’de yapılmasına zemin sağladı.”

  Turkcell En İyi Marş YarışmasıBirinci Türkiye’den çıktı
İstanbul’da yapılan Innovation Express’e katılabilmek için tüm Avrupa ülkelerinden 40’tan fazla takım 77 inovatif fikir gönderdi. İlk elemeden sonra kalan altı fikir son değerlendirme ile üçe indirildi. MasterCard çalışanları, Innovation Express kapsamında müşterilerinin hayatını kolaylaştıracak fikirler geliştirdiler. Örneğin, internette yapılan alışverişlerin kolaylaştırılması, cep telefonundan yapılan alışverişlerin ve para transferlerinin yaygınlaştırılması, MasterCard kabul eden işyerlerine verilen hizmetlerin zenginleştirilmesi gibi birçok fikir geliştirildi.
İstanbul’da gerçekleştirilen 48 saatlik kampta üç farklı ihtiyaca cevap veren üç ayrı ürün geliştirildi, Türk ekibinin oluşturduğu ürün ise birinci seçildi. Geliştirilen ürün tüm dünyada kullanılacak.

Birinciliği kazanan proje, müşteri ilişkileri yöneticisi Yiğit Çağlayan ve strateji müdürü Zeynep Mendi’nin projesi oldu.

İnternetteki hayatı kolaylaştıracak
Türk ekibi tarafından geliştirilen proje, müşterilerin internette daha kolay alışveriş yapmasını sağlayacak, yeni lanse edilen Pay Pass Online Cüzdanın yaygınlaşmasına katkıda bulunmayı amaçlıyor. Pay Pass Online, müşterilere internette hızlı, kolay ve güvenli alışveriş imkanı veriyor. Birinci olan proje ile Pay Pass Online, kart hamillerine ve üye işyerlerine yeni hizmetler sunacak.
Fikrin içeriğinin, iş planının ve prototipinin şu an hazır durumda olduğunu söyleyen MasterCard Türkiye Kıdemli İlişki Yöneticisi ve birinci gelen Türk takımının lideri Yiğit Çağlayan, “Önümüzdeki günlerde daha detaylı çalışarak, zaman planını ve ürünün hayata alınacağı ülkeleri ayrıca belirliyor olacağız. Ürün, müşterilerimizin internetteki hayatını kolaylaştıracak; elektronik ticaret alışverişlerinin artmasını sağlayacaktır” diyor.

Ürün fikri şu an İrlanda’da bulunan MasterCard labaratuvarında. Uzmanlar bu fikri ürüne dönüştürmek için bu sene çalışacaklar ve bir sene sonra, Türk takımının fikri ürün olarak çıkacak ve tüm dünyada kullanılacak.
Ayrıca sadece birinci olan fikirden değil, diğer fikirlerden de ilerleyen dönemlerde faydalanılacak.

Hürriyet İK – Burcu ÖZÇELİK
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Hangi Klimayı Tercih Etmeli

Geçtiğimiz yıl ÖTV teşvikinin de etkisiyle bir milyon klima satıldı. Türkiye, split klimada Avrupa’nın üretim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir