Anasayfa / Kariyer ve İş / İnovasyonla kariyer yapmak

İnovasyonla kariyer yapmakYükselen trend inovasyon. Kurumların artık “nasıl ederiz de inovasyon yapmış oluruz” dediği dönemdeyiz. Şirketler bazen sırf inovasyon yapmış olmak için yapıyor bazen de bilinçsizce günün gerekliliği olduğu için yapıyor.

Oysa asıl olması gereken sürdürülebilir inovasyon sistemi geliştirmektir. Gerçek inovasyon aslında inovasyonu kurum kültürü haline getirmeyi hedeflemekle başlar.

Kariyer inovasyona yakın olan insanları seviyor. İş yerinde inovasyon, kurum kültürü haline gelmişse, çalışan inovasyona yatkınlığı düzeyinde yükselebiliyor. Ama her personelin inovasyona yatkın olması beklenemez tabi. İnovasyon yoksa kariyer de yok demiyorum fakat İnovasyon desteklendiği ve el üstünde tutulduğu şirketlerde yetenekli personellerde hep gözde personel olabiliyor. Ben birçok şirket inceledim inovasyon yaptığını ve desteklediğini söyleyen şirketlerdi bunlar ama inovatif personele, yeniliklere, farklı projelere nedense kapalıydılar.
İddia ettikleri gibi bir inovasyon ve genç yeteneklere desteği göremedim. Bu düzeyde bir şirkette inovatif olmak, yetenekli olmak avantaj değil dezavantaj bile olabilir. Ancak sizinle aynı yapıya sahip şirketlerde inovasyonla kariyer yapabilirsiniz. Bu şekilde kariyer yapmak güzel ve eğlencelidir. Ama ülkemizin bir gerçeği var ki onu atlamamak lazım, İnovasyon karın doyurmuyor. Eğer farklıysanız ve yaratıcıysanız sürekli yenilik için fikirler üretiyorsanız bir gün patronunuz bırak boş işleri de şirketteki görevinle ilgilen diyebilir. İnovatif insanlar diğerlerinden daha güçlü olmak zorundadırlar çünkü sürekli göze batarlar, dikkat çekerler tabiri caizse sivrilirler.

Hal böyle olunca güçlü olmaları gerekir. Her yerde aynı itibarı görmeyebilirler, kimine göre normal bile sayılmayabilirler. Bu insanlar hiperaktiftir, dikkat bozukluğu vardır ve zaman zamanda unutkandırlar. Bazen karşısındaki insanın ismini birkaç kez sorabilirler hatta kendi adlarını bile unutabilirler. Çevrenizde bu insanlara çok rastlanmaz, olanlar zamanla yaşadıkları haksızlıklar ve sorunlar nedeniyle ya kaderlerine küsmüş ya da bu yeteneklerini artık göstermemek için çabalıyorlardır. Evet, işin gerçeği inovasyonla kariyer ancak kurumsal şirketlerde ve gerçekten inovasyonu kurum kültürü haline getirmiş şirketlerde mümkündür onun dışında eziyet ve sorun anlamına gelebilir.

  Kariyeriniz İçin Taze Bir Başlangıç

Benim şahsen şahit olduğum olaylardan biri CV’ sinde birçok inovasyon ödülü olan genç bir arkadaş insan kaynakları görüşmesinde her şey olumlu geçmesine rağmen üst yönetimin biz bu insanı yönetemeyiz cevabıyla işe alınamayabiliyor. Ben biliyorum ki genç ve yetenekli birçok arkadaşımız sırf bu yüzden işsiz. Gerçek bu ki inovasyonla kariyer yapacaksanız her şeyi göze alacaksınız hatta işsiz kalmayı bile. O zaman soruyorum değer verilmiyorsa neden inovasyon yapalım. Ben görüşümce hiçbir şey için olmasa bile kendimiz için yapalım. İnovasyon bence aşk ve bu oluşuma böyle bakan arkadaşlar eninde sonunda hak ettikleri kariyere ulaşacaklardır.

İnovasyonla Kariyer için ; “Gerçek kariyer, hayalleriniz uğruna mevcut kariyerinizi bile bırakmayı göze alma cesaretinde bulunduğunuz zaman gelir. “ diyebilirim. İnovatifseniz işiniz zor arkadaşlar.

M. Gökhan Karatoy
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019’da Ücretlere Yapılacak Zam Oranları ve Yeni İK Politikaları

Ekonomik dalgalanmalar kurumsal şirketlerin insan kaynakları politikalarında yeni düzenlemeler yapmasına yol açtı. 2019’da ücretlere yapılacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir