Haberler

İnovatif KOBİ’Ler aranıyor

Bu yıl 11’incisi düzenlenecek Teknoloji Ödülleri’ne başvurular başladı. Ar-Ge ve inovasyon konularında farkındalık yaratmak amacıyla verilen ödül için son başvuru tarihi ise 31 Temmuz 2013. Teknoloji odaklı üretim yapan tüm KOBİ’ler yarışmaya başvurabilir.

inovatif KOBİTÜBİTAK, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) ve TÜSİAD işbirliğiyle düzenlenen 11’inci Teknoloji Ödülleri’ için başvurular devam ediyor. 1998 yılından bu yana verilen Teknoloji Ödülleri, Türkiye’de yenilikçi bir ürünün, üretim sürecinin, yeni bir teknik veya teknolojinin geliştirilmesi çabalarını destekleyerek yerli sanayiciyi bilinçlendirmek amacıyla veriliyor. Ar-Ge ve inovasyon konularında farkındalık yaratarak diğer şirketleri de bu konuda harekete geçiriyor ve ulusal teknolojik birikime katkı sağlamada öncü rol üstleniyor. Aynı zamanda kamuoyunda bu konudaki duyarlılığı da artırmayı hedefleyen ödüller, şirketlerin başarı öykülerini de gündeme taşıyor.

Teknoloji Ödülleri için bu yıl belirlenen son başvuru tarihi ise 31 Temmuz 2013. Ödüller ‘ürün’, ‘süreç’ ve ‘Teknoloji Büyük Ödülü” olmak üzere üç farklı kategoride verilecek. Sektöründe fark yaratan ve yenilikçi ürünlere imza atan şirketlerin ilgi gösterdiği yarışmanın finalistleri ise Mart 2014’de açıklanacak. 2014’ün Mayıs ayında düzenlenecek Teknoloji Kongresi ve Ödül Töreni’nde de kazanan firmalar Teknoloji Ödülü Heykelciği’ ve Teknoloji Ödül Belgesi’ kazanacaklar.

Ar-Ge harcamaları arttı

Dünya Ekonomik Forumu tarafından hazırlanan rekabet gücü bağlamındaki ölçütlere göre, Türkiye’nin küresel rekabetçilik endeksinde 2012-2013 sıralamasında bir önceki yıla göre 16 sıra yükselerek 144 ülke içerisinde 43’üncü sıraya yerleştiğini söyleyen TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz, şöyle devam ediyor:“inovasyon kapasitesini belirleyen birçok alt ölçüt sözkonusu, bilimsel araştırma kurumları-nın niteliği, şirketlerin Ar-Ge harcamaları, üni-versite-sanayi işbirliği, yetişmiş insan gücü, patentler, fikri mülkiyet hakları… Bu alanlardan her birinde kaydedeceğimiz ilerleme inovasyon kapasitemizi geliştirecektir. Türkiye’de Ar-Ge harcamaları 2011 yılında bir önceki yıla göre yüzde 20 artarak yaklaşık 12 milyar TL olarak gerçekleşti. Ar-Ge harcamalarının GSYİH’ye oranı yüzde 0,86,  myfikirler.com ülkemizin 2023 yılı hedefi bu oranı yüzde 3’e çıkarmak. Özel sektörümüzün Ar-Ge Harcamalarının GSYİH’ye oranının ise 2023’te yüzde 2’ye ulaşması arzu ediliyor.”

Çin’den sonra ikinci sıradayız

Şu an Ar-Ge harcamalarının yılda ortalama yüzde 16 artış hızıyla 11 milyar dolara ulaştığına dikkat çeken TÜBİTAK Başkanı Yücel Altunbaşak, artış hızının Çin’den sonra dünyada ikinci sırada olduğunu ifade ediyor. Türkiye’nin 2006 yılına göre İsrail, Avusturya, Belçika, Finlandiya ve Meksika’yı geride bıraktığını söyleyen Altunbaşak, şöyle devam ediyor: “ll’inci Teknoloji Ödülleri’nin başvurularını mart ayı itibariyle almaya başladık. Başvuru sayılarında her ödül döneminde artan bir trend var, umuyorum bu sene de 10’un-cu Teknoloji Ödüllerinde aldığımız başvuru sayısının çok çok üzerine çıkacağız.
10’uncu Teknoloji Ödül-leri’nde finale kalan projelerin yüzde 60’ı KOBİ projesiydi ve yüzde 75’i ürün, yüzde 25’i ise süreç geliştirmeye yönelik projelerdi. Finalistlerin sektörel dağılımına baktığımızda da makina-imalat (yüzde 33), bilişim (yüzde 22) ve malzeme-metalurji-kimya (yüzde 18,5) alanlarının başı çektiğini görmüştük.”

Kamu-Özel işbirliği

TTGV Yönetim Kurulu Başkam Cengiz Ultav, tüm firmaları rekabet güçlerini Türkiye’nin Teknoloji Ödülleri yarışma katılarak göstermeleri için davet ettiklerini söyleyerek, “TÜBÎTAK, TTGV ve TÜSİAD teknoloji geliştirme alanında Türkiye’de sırasıyla kamuyu, kamu-özel sektör işbirliğini ve özel sektörü temsil ediyorlar. Bu birliktelik içinde hem devletin kamu temsilcileri, hem sivil alanın özel temsilcileri bir araya gelmiş oluyor. Bu anlamda, Teknoloji Ödülleri kapsayıcıdır” diyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu