Anasayfa / Emlak Haberleri / İnşaat Firmalarının Patronları Körfez Ülkelerini Mesken Tuttu

İnşaat Firmalarının Patronları Körfez Ülkelerini Mesken TuttuMarkalı konutlar için yabancı seferberliği

Mütekabiliyet yasasının çıkmasının ardından inşaat firmalarının patronları Körfez ülkelerini mesken tuttu. İlk kez olmak üzere bir Türk firması yeni proje lansmanını Dubaide yapacak. Başarır, Cezayir’de ofis açıyor. Yeşil İnşaat, İranlı tur şirketiyle anlaştı.

ACENTELERİN turistik otellere, tarihi ören yerlerine, yaylalara hatta son yıllarda hastanelere ve büyük alışveriş merkezlerine tur düzenlemelerine alıştık. Ancak şimdiye kadar konut projelerine tur düzenleyen acenteye rastlamamıştık…

Evet, mütekabiliyet yasasının çıkmasının ardından yabancılara konut satışı için umutlanan inşaat firmalarının yüzünü turizm acenteleri güldürdü. Yurt-dışında faaliyet gösteren turizm acenteleri, Türkiye’deki konut projelerine Suudi Arabistan, Dubai, Katar, Yemen, tran ve Irak gibi çevre ülkelerden turlar düzenlemeye başladı.

KÖRFEZİ TURLUYORLAR

Konut satışlarını artırmak için arayış içinde olan inşaat şirketlerinin patronları, özellikle Körfez ülkelerinde dolaştıklarını saklamıyor. Bazıları Suudi Arabistan. Katar, Dubai, Yemen, tran gibi ülkelerde yerel emlak ofisi zincirleriyle anlaşıyor, bazıları satış ofisi açıyor, bazıları da o ülkelerdeki tur acenteleriyle işbirliği yaparak potansiyel müşterileri Türkiye’de ağırlıyor.

İşte önde gelen inşaat şirketlerinin yurtdışı pazarlama faaliyetleri

AĞAOĞLU
Dubai’de tanıtım yapacak

Körfez ülkelerine yönelik konut pazarlayan firmalardan biri de Ağaoğlu. Bu iş için “yurtdışı satış müdürlüğü” kurduklarını açıklayan Ağaoğlu Şirketler Topluluğu CEO’su Hasar Rahvalı, son 3-4 ay içinde Türkiye’de yaptıkları satışın 2-3 katına Körfez ülkelerinde ulaştıklarını vurguluyor. Yemen, Suriye, İran, Dubai, Suudi Arabistan gibi Körfez ve Ortadoğu ülkelerinde yerel firmalara yetki veren Ağaoğlu, Ayazma’daki My World Europe ve Maslak’taki My Home projelerinden şu ana kadar 350 daire satmış. Rahva-lı, bir o kadar dairenin satışı için de kaparo aldıklarını söylüyor.
Ağaoğlu, 1-4 Ekim tarihlerinde de Dubai’de My Home projesinin tanıtımını yapacak.

SUR YAPI
Satış ofisleriyle görüşüyor

Sur Yapı’nın Suudi Arabistan, Dubai, Katar, İran, Suriye gibi Körfez ve yakın bölge ülkelerindeki arayışları sürüyor. Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, bu ülkelerde satış ofisi açmak yerine yerel emlak zincirleriyle çalışmayı düşündüklerini söylüyor. Bu doğrultuda Türkiye’de de faaliyet gösteren birkaç emlak ofisiyle görüşmeler sürdürülüyor. Elmas, şu anda piyasada konut üreten her müteahhitin Körfez ülkelerinde müşteri bulmak için görüşmeler yaptığını vurguluyor.

Altan Elmas’a göre mütekabiliyet yasası çıktı diye bir anda 3-5 milyar dolarlık satış beklemek çok doğru değil. Elmas, iç piyasada da 2011’deki satış rakamlarını beklemenin çok gerçekçi olmadığını ve durgunluğun normal olduğunu düşünüyor. Mütekabiliyet yasası çıkarken Rus, Yunan ve Suriye gibi ülke vatandaşlarına bazı sınırlamalar getirilmeşini olumlu bulan Elmas, diğer ülke vatandaşlarıyla ilgili ise bazı altyapı çalışmaları yapılması gerektiğine dikkat çekiyor. Elmas, yabancıların özellikle uzun süreli vize ve aldıkları gayrimenkulü yeniden satarken yaşayacakları sorunları bilmek istediklerini söylüyor.

İNANLAR İNŞAAT
Katarlılarla anlaşmak üzere

Daha bu yasa çıkmadan İran, Rusya ve Dubai’de pazarlama konusunda ortaklıklar kuran inanlar inşaat, Katar ve Suudi Arabistan’daki çalışmalarına da hız verdi, inanlar inşaat Yönetim Kurulu Başkanı Serdar inan, “Biz zaten çok önceden yabancılara konut satmaya başlamıştık” diyor. Bugüne kadar yabancılara 3-3.5 milyar dolarlık satış yapıldığını hatırlatan inan, yeni yasa ve doğru projelerle birlikte 60 milyar dolarlara ulaşılabileceği görüşünde.

Mütekabiliyet yasasının sadece yabancıya konut satışı açısından düşünülmemesi gerektiğini belirten inan, “Ülkemizden ev alan yabancılar sunulan tüm olanaklardan faydalanabilmeli. Hastalandıklarında burada tedavi olabilmeli, çocuklarını burada okula gönderebilmeli, çalışabilmeli, vize gibi sorunları olmamalı. Bütün bunların gerçekleşebilmesi için de başarı hikayeleri yaratmamız lazım. Sevda Tepesi gibi başarısızlık hikayeleri değil” diyor. Yasanın ayaklarının tam olarak oturtulamadığını düşünen Serdar tnan, askeri araştırmaların çok uzun sürmesinden ve yabancılara arazi satışından da şikayetçi, inan, kendilerine de son günlerde Körfez ülkelerinden yoğun talep geldiğini, Katarlı bir emlak zinciriyle anlaşma imzalamak üzere olduklarını açıklıyor.

TORUNLAR GYO
Sotheby’s ile anlaştı
Torunlar GYO, yabancılara gayrimenkul satışı için mayıs ayında gayrimenkul satış ve danışmanlık şirketi Sotheby’s International Realty ile işbirliği anlaşması yapmıştı. Bu anlaşma kapsamında Sotheby’s International Realty, Torunlar GYO’nun portföyünde bulunan Mali of İstanbul’un rezidans ve ofis ünitelerinin başta Ortadoğu ve Körfez olmak üzere Avrupa ülkelerindeki satışına aracılık yapmaya başladı. Torunlar GYO Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Emre Torun, bu işbirliğinin pozitif etkilerini kısa sürede görmeye başladıklarını belirtiyor.

Hedef ülkelerde ofis açmak yerine o bölgeyi, yatırımcı profilini ve hedef kitlenin kültür ve değerlerini çok daha iyi bilen aracı kuramlarla çalışmayı tercih ettiklerini vurgulayan Torun, “Sotheby’s International Realty’nin 45 ülkede 600 ofisi bulunuyor. Biz de Torunlar GYO olarak bu know-how ve network’ten yararlanıyoruz. Kısa süre sonra satışlarına başlamayı planladığımız Ali Sami Yen arazisi projesinin yabancılara satış ve pazarlaması için de benzer bir işbirliği planlıyoruz” diyor.

  Yeni konut fiyatları arttı

TEKNİK YAPI
Toplu satışı reddetti

Teknik Yapı Holding Başkanı Nazmi Durbakayım da mütekabiliyet yasasının çıkmasından memnun. “Bize de gerek bireysel yatırımcılar gerekse uluslararası fonlar geliyor. Bugüne kadar yaptığımız yurtdışı satışların çoğu Körfez ülkelerine yönelik oldu. Ancak yasanın çıkması tam olarak yeterli değil. Bazı yönetmeliklerin de çıkarılarak uygulamanın eksiksiz olması gerekiyor. Avrapah yatırımcılar satın alacakları gayrimenkullerde garanti, sigorta gibi koşulların sağlanmasını istiyor” diyor.

Ortadoğulu yatırımcılarsa bu konuda biraz daha esnek davranıyormuş. Durba-kayım, AvrupalIların gayrimenkule yatırım odaklı baktığını, Ortadoğuluların ise yaşamak amaçlı satın almalar yaptığını söylüyor. Geçen ay Avrupa’da faaliyet gösteren uluslararası bir fon Teknik Yapı’dan bin 500 daire almak istemiş. Ancak Durbakayım, stok oluşturacak toplu satışlara sıcak bakmadıklarıiçin reddettiklerini söylüyor. Nazmi Dur-bakayım, fiyatların gerçek değerinde oluşması için bireysel satışlara daha yakın olduklarını belirtiyor.

BAŞARIR İNŞAAT
Cezayir’de ofis açacak

Başarır inşaat da önümüzdeki dönemde yurtdışından projeleri için turlar düzenlemeyi, yabancılara konut satışı yapmak için özel ekipler kurmayı, hatta yıırt-dışında ofis açmayı planlayan şirketlerden. Başarır inşaat Yönetim Kurulu Başkanı Alptekin Başarır, “Yurtdışından tur organize etmek için görüşmelerimiz sürüyor. Azerbaycan ve Cezayir’de de ofis açma çalışmamız var” diyor.

YEŞİL İNŞAAT
İranlı tur şirketiyle anlaştı

Irak’ta da inşaat yapan Yeşil lnşaat’ın patronu Engin Yeşil, Körfez ülkelerinde ofis açmak yerine yerel pazarlama şirketlerine yetki vermeyi düşünüyor. Yeşil, “Ancak yabancılar da yatırım yapacakları konutu gelip görmek istiyor” diye ekliyor. Ancak Yeşil inşaat, biraz daha büyük çaplı yeni tur tarzı bir pazarlama planlıyor. Engin Yeşil, bu doğrultuda iranlı bir tur şirketiyle anlaştıklarını, Suudi Arabistan’da da anlaşmak üzere olduklarını söylüyor.

ÖZYURTLAR İNŞAAT
İraklılarla flört halinde

Özyurtlar İnşaat, ağırlıklı olarak Suriye, Iran ve Suudi Arabistan ve Güney Irak vatandaşlarına satış yapmaya başlamış. Özyurtlar inşaat Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, mütekabiliyet yasasıyla sınırlamaya tabi olan Suriyelilerin Türkiye’de kurdukları şirketler üzerinden konut aldıklarına dikkat çekiyor.

Özyurtlar İnşaat, İran’daki satış ofislerine temsilcilik vermiş. Özyurt, bir tur acentesi aracılığıyla Türkiye’ye gelen Suudi ArabistanlIların da projeleri gezerek konut aldıklarını söylüyor. Güney Irak’la da bir haftadır flört halinde olduklarını açıklayan Tamer Özyurt, “Ancak İraklılara yapılan satış biraz daha farklı. Iraklı pazarlama şirketleri Türkiye’den aldıkları konutu İraklılara pazarlıyor” diyor.

MAKRO & AKYAPI ORTAK GİRİŞİMİ
Türk Cumhuriyetleri’nde tanıtacak

Makro & Akyapı Ortak Girişimi, Istanbul Başakşehir’de başlayacak iki büyük ölçekli konut projesi için yabancı yatırımcılarla görüşüyor. “Bahçetepe İstanbul” projesiyle ilgili de Ortadoğulu bir yatırım grubu lansman öncesi toplu alım talebinde bulunmuş. Halen görüşmelerin sürdüğünü söyleyen Makro & Akyapı Ortak Girişimi Yönetim Kurulu Başkam Ercan Uyan, Türk Cumhuriyetle-ri’nden de münferit talepler geldiğine dikkat çekiyor.

Uyan, yabancı taleplerinin bu aydan itibaren daha da artacağını düşünüyor. Kendi şirketlerinin de başta Katar ve Suudi Arabistan olmak üzere Ortadoğu’daki Arap ülkeleri, Türk Cumhuriyetleri ve Kuzey Afrika ülkelerinden yoğun talep aldıklarını vurguluyor. Ercan Uyan, İstanbul Basın Ekspres Yolu üzerinde inşa edecekleri business-rezidans karma projelerine Avrupa ülkelerinden de talep bekliyor.

Yabancılara konut satmak için uluslararası network ağına sahip tanıtım ajanslarıyla anlaşan Makro & Akyapı Ortak Girişimi, uluslararası gayrimenkul fuarlarında projelerini tanıtmak için de rezervasyonlar yaptırmış. Türk Cumhuriyetleri’nde ise mini tanıtımlar planlanıyor. Uyan, “inşaat sektöründeki çatı örgütlerinin profesyonel tanıtım ve satış faaliyetlerini de destekliyoruz” diyor.

216 YAPI
Tanıtım ofisleri açacak

216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar, 216 Sancaktepe Konutları ve 216 Butik projelerine yabancıların yoğun ilgi gösterdiğini söylüyor. Dündar, bu projelere daha çok Avrupa ülkelerinden talep geldiğini vurguluyor. Bilent Dündar da yabancı alımlarının artması için sadece mütekabiliyet yasasının çıkmasının yeterli olmayacağını düşünüyor:

“Yasakların kalktığının öncelikle Türkiye devleti tarafından diğer ülke vatandaşlarına anlatılması gerekiyor. Bu işi de en iyi yurtdışında bulunan konsolosluklarımız yapacaktır.”

216 Yapı da yurtdışında ofis açma planları yapıyor. Dündar, İstanbul inşaatçılar Derneği’nden (İNDER) Körfez ülkelerinde ortak tanıtım ofisi açma konusunda davet aldıklarını, ancak şimdilik bu oluşumun içine girmediklerini sözlerine ekliyor.

Bülent Ekimci / Para Dergisi
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Emlakçı karmaşasına teknolojik çözüm

Emlak hizmetleri Türkiye’de standardının artması gereken alanlardan biri. Teknoloji ve online çözümler L bunu hızlandırabilir. …

Bir yorum

  1. y.mimar serdar

    türkiyede veya yurtdışında inşaat ve emlak şirketi açmak isteyen bay bayan ortaklar arıyorum 0546 203 44 90 (mesaj yazın)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir