Anasayfa / Emlak Haberleri / İnşaat sektörü 2012’de de büyüyecek

İnşaat sektörü 2012’de de büyüyecekinşaat sektörü 2012, inşaat sektörü yatırımları, kentsel dönüşüm, istanbul kentsel dönüşüm, istanbul kentsel dönüşüm projeleri, kentsel dönüşüm projeleri, kentsel dönüşüm planları, inşaat sektöründe büyüme

İnşaat sektörü 2012’de de büyüyecek

İnşaat sektörü küresel ekonomide yaşanan dalgalanmalara rağmen 2011 yılını çift haneli büyüme rakamları ile kapatmıştı. Sektörün bu yıl da büyümesi bekleniyor, inşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği’nin “Ekonomik Gelişmeler ve Reel Sektör Beklentileri” başlıklı toplantısından sektörün bu yıl da hedeflerini yükseltip büyümeyi hedeflediği sonucu çıktı.

Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden biri olan inşaat sektörü son yıllarda ciddi bir büyüme trendine girdi. Geçtiğimiz yılı küresel ekonomilerdeki dalgalanmalara rağmen iki haneli büyüme rakamları ile kapatan sektörün bu yıl da büyümesini sürdürmesi bekleniyor.

İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD), Olağan Mali Genel Kurul Toplantısı öncesinde düzenlenen Ekonomik Gelişmeler ve Reel Sektör Beklentileri başlıklı toplantıdan sektörün bu yıl da büyüme kaydedeceği sonucu çıktı.

İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Bilmaç, 2012 yılında inşaat sektörünün cari açığa net pozitif katkısı ile katma değeri yüksek, stratejik bir sektör olarak değerlendirilmesi ve Türk ekonomisinin büyümesine katkısını sürdürmesi gerektiğini söylüyor.

Bilmaç, “Son 5 yılda ortalama yüzde 15 civarında büyüyen inşaat malzemeleri sektörünün 2012    yılında da yine 2023’e doğru önemli hedefleri bulunuyor” diyor. Türkiye ekonomisi ve inşaat malzemeleri sektöründeki gelişmelerin ele alınarak, beklenti ve planların paylaşıldığı toplantıda konuşan İMSAD Başkanı Bilmaç şunları söyledi:

“2012 yılında da inşaat sektörünün katma değeri yüksek, stratejik sektör olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Son 5 yılda ortalama yüzde 15 civarında büyüyen inşaat malzemeleri sektörü, 2012 yılında da sektördeki hareketliliği yoğun olarak devam ettirecektir. Nüfus artışı ve kentleşmeye bağlı konut talebi, kentsel dönüşüm projeleri, yenilenebilir enerji alanındaki çalışmaları ile büyüyen iç pazar ve özellikle yakın coğrafyada yer alan ülkelerdeki talep artışı ve yeni oluşacak pazarlar bizim için fırsatlar sunarak, sektördeki büyümeyi desteklemektedir. Sektörün, hükümetin hedeflediği yüzde 4 ekonomik büyüme ortamında 2012 yılında yüzde 7-8 oranında büyümesi öngörülmektedir.”
Kentsel dönüşüm hızlandıracak

İMSAD Ekonomi Danışmanı Prof. Dr. Kerem Alkin, kentsel dönüşümün bu yıl büyümeyi daha da hızlandıracağını söylüyor. Geçtiğimiz Ekim ayından beri kriz söylentilerinin ekonomiyi yavaşlattığım hatırlatan Alkin, “Ama bu iş dünyasında var olan zihinsel bir karışıklık. İhracat sipariş ve iç pazar siparişlerinde sıkıntı yok. Sadece herkesin ayağı frende ama Türkiye’nin 2012 yılında %4’ıın altında büyüme lüksü yok. Kentsel dönüşüm bu yıl büyümeyi daha da hızlandıracaktır” diyerek sektörün krize karşı tedbirli ve temkinli hareket ettiğini ancak öngörülen %4’lük büyüme rakamının inşaat alanındaki hareket ve talep ile aşılacağını belirtiyor.

  Toki'den Kayseri'ye Yeni Konut Projesi

2011 yılında hem yapısal hem sektörel anlamda işbirliklerini güçlendiren İMSAD, geçtiğimiz yıl birçok ilke de imza attı. 2011 yılı faaliyetlerinin, kamıı-özel sektör işbirliklerinin, pazar büyütme faaliyetlerinin detaylı olarak anlatıldığı İMSAD 2011 Yılı Faaliyet Raporu’nda, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, İMSAD’a ve sektöre yönelik görüşleriyle yer aldılar.

Üçüncü anket

Sektör lideri sanayici kuruluşlar ve derneklerle birlikte geniş bir kitleye ulaşan İMSAD, sanayicilerin 2012 yılına yönelik beklentilerini ortaya koymak amacıyla bu yıl üçüncü kez ‘Ekonomi Beklenti Anketi’ yayınladı.

Ankete katılan İMSAD üyelerinin büyük bir bölümü 2012 yılında Türkiye ekonomisinin yüzde 3-5 oranında ve üzerinde büyümesi ile 2011 yılına göre ciro artışının devamı beklentisini dile getirdi.

İMSAD üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen ve inşaat malzemesi üreten alt sektörlerin görüşlerinin yer aldığı ‘Ekonomi Beklenti Anketi’ raporu, sektörün genel beklentisinin iyimser olduğunu ortaya koyuyor.

Alüminyum, aydınlatma, cam, çatı, boru, boya, çimento, demir-çelik, gaz beton, harç, ısıtma-soğutma-havalandırma, katkı malzemeleri, kilit, pencere, plastik inşaat malzemeleri, prefabrik yapı elemanları, seramik, seramik sağlık gereçleri, vitrifıye, yalıtım, yapı kimyasalları ve tuğla-kiremit sektörlerinden alınan görüşler 2012 yılında sektörün genel beklentisinin ‘iyimser’ olduğu yönünde.

2012 tahmin ve beklentileri

Sektörü en yüksek düzeyde temsil eden İMSAD üyelerinin yüzde 86’sı Türkiye ekonomisinin 2012 yılında yüzde 3-5 ve üzerinde bir oranda büyüyeceği beklentisine işaret ediyorlar. İMSAD üyelerinin büyük bir bölümü sektörde ciroların 2012 yılında bir önceki yıla göre artmaya devam edeceği görüşünde. Sektörde 2012 yılında en büyük belirsizlik unsuru döviz kurlarının seyri olarak belirtildi.

İMSAD üyelerinin yüzde 69 gibi önemli bir bölümü 2012 yılı inşaat sektöründe büyüme beklentisini yüzde 4-6 ve üzerinde olarak ortaya koyuyorlar. Ankette yer alan “2012 yılında inşaat sanayisinin büyümesi için yapılabilecekleri önem sırasına göre sıralar mısınız?” sorusunda inşaat malzemesi sanayicileri şu noktalara dikkat çekti: “Yeni finansman, teşvik araçları sunulması, KDV, istihdam ve vergi yüklerinin azaltılması, Özel sektör inşaat yatırımlarının desteklenmesi, elektrik ve doğalgaz maliyetlerinin düşürülmesi, yeni ihracat pazarlarının teşvik edilmesi ile tapu harçlarının indirilmesi.”

Ancak bu maddeler dışında öne çıkan önemli konu ise kentsel dönüşüm planlarının hayata geçirilmesi oldu. Depremle ilgili yasal altyapı ve eylemlerin hayata geçirilmesinin önemi de ayrıca vurgulandı.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Emlakçı karmaşasına teknolojik çözüm

Emlak hizmetleri Türkiye’de standardının artması gereken alanlardan biri. Teknoloji ve online çözümler L bunu hızlandırabilir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir