Kariyer ve İş

İnşaat Sektöründe İstihdam Rekoru

Yılın ikinci çeyreğinde 1 milyon 863 bin kişi istihdam ederek tarihteki en üst seviyeye ulaşan inşaat sektöründe en hızlı değer artışı 2+1 dairelerde yaşandı.

Ekonominin en önemli büyüme alanlarından biri olan inşaatta yılın ikinci çeyreği ile ilgili veriler yüzleri güldürdü. Merkez Bankası’nın ilk olarak mart ayında aldığı kredi maliyetlerini artıran tedbirlerin henüz etkisini göstermediği nisan, mayıs ve haziran aylarında sektörde istihdam 1 milyon 863 bin kişi ile rekor düzeye çıktı. İstihdamdaki büyüme, konut satışlarına da yansıdı; ilk çeyreğe göre yüzde 17,8 oranında artışla 107,3 bin konut alıcı buldu. Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği’nin (GYODER) hazırladığı rapora göre, sektörün ikinci çeyrekteki büyümesi yüzde 13,2 oldu. Bu dönemde inşaat harcamaları rekor seviyede gerçekleşti. İlk çeyrekte 26 milyar lira olan inşaat harcamaları, nisan-haziran döneminde yüzde 19,7 oranında artarak 31,2 milyar liraya ulaştı.Bu rakamın içinde özel sektörün harcamaları 19,6 milyar lira, kamu sektörü inşaat harcamaları da 11,5 milyar lira oldu. Rapora göre, hızlı büyümenin arkasında özel sektörün harcamalarındaki artış etkisini gösterdi. Yılın ilk çeyreğinde inşaat sektöründe çalışan insan sayısı 1 milyon 440 bin idi. Raporda, inşaat sektöründeki hızlı büyümenin istihdam artışını da beraberinde getirdiği, inşaat sektörü istihdamının toplam istihdam içindeki payının da ilk kez yüzde 7,5’e yükseldiği kaydedildi. Yılın ikinci çeyreğinde konut yapı ruhsatları ve özellikle yeni konut arzları ile konut satışları, ilk çeyreğin üzerinde gerçekleşti. Konut kredisi maliyetleri yükselirken konut kredisi talebinde de artış yaşandı. Bu dönemde yeni konut başlangıçları için alınan yapı ruhsatları, ilk çeyreğe göre yüzde 75 oranında artarak 161 bin 507’ye, yapı kullanım izin belgeleri sayısı da yüzde 38 artarak 130 bin 171’e çıktı.

KONUTTA FİYAT ARTIŞI YAVAŞLADI

Konut kredileri, yılın ikinci çeyreği sonunda 66,7 milyar liraya ulaştı. Temmuz ve ağustos aylarında ise konut kredisi kullanımı yavaşladı. Söz konusu dönemde kullandırılan konut kredisi sayısı 124 bin 631, kullandırılan kredi büyüklüğü 9,38 milyar lira oldu. Konut satışları, 5 çeyrek sonra 100 bin seviyesini aştı. Bu dönemde İstanbul’da 22,3 binden fazla konut satıldı. Bu yılın ikinci çeyreğinde konut fiyatlarında sınırlı artış sürdü. Bu dönemde Türkiye geneli konut fiyatları ilk çeyreğe göre 1,2 puan arttı. Konut fiyatları temmuz ayında da 0,8 puan artarak sınırlı yükselişini sürdürdü. Konut kiralarında ise durağanlık devam etti.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu