Kariyer ve İşMakaleler

İnsan Kaynakları Departmanları Ne İşe Yarar

Sizi Yeni Pozisyonunuza Kim Hazırlıyor?

Dünya çapında çalışanların algılarına göre insan kaynakları departmanları pek de bir iş yapmıyor. Çünkü en önemli müşterisi olan çalışanlara değer yaratamıyor. Arada bir toplu eğitimler sunuyor, çalışan memnuniyet ve benzeri araştırmalar yapıyor, yönetim kurullarında kendilerine yer arıyor. Ama aradığı yeri bir türlü bulamıyor.

Sorun isimden başlıyor. Insan Kaynakları. Düşünecek olursanız oldukça anlamsız.

Neye kaynak olduğu belirsiz bir isme sahip. Malesef.

Çalışanlara değer katmanın bin bir türlü yolu var. Bu değeri katamıyor olmalarının da eminim bin bir türlü sebebi vardır. Hızlı ve etkin bir değer yaratmak isteyen varsa, buyurun size bir öneri.


Her şirkette belli bir müddet çalışanlar terfi almak için çabalar. Türkiye gerçeğine bakacak olursak, kıdem terfi sebebidir. Evet, hala. Yetenek ise ön planlara geçme çabasını vermeye devam ediyor. Bir grup yönetimlere göre yetenek bulunamıyor, bir grup diğer yönetime göreyse, yönetimler yönetemiyor.

Örneğin, yeni müdür olan bir çalışan, ilk defa eleman yönetecek bir müdür, ilk defa VP düzeyine çıkmış bir yönetici, ilk defa CEO koltuğuna oturan bir genel müdür arasında ne tür benzerlik vardır?Hepsi terfi ettikleri pozisyonlarda ilk defa bulunuyorlar. Her ne kadar bulundukları pozisyonu hak etmiş olsalar bile bu rolde başarılı olmalarını sağlayacak ne tür bir destek mekanizması mevcuttur?

Genelde bir mekanizma mevcut değil. Türkiye’de pop kültür tarzı koçluk hizmetleri verilmekte ama organizasyonla bütünleşmediğinden etkisi kişinin bireysel çabasıyla kısıtlı kalmakta. Eğer işiniz insan kaynakları’nın bir bölümüyse, yeni terfi edenlere, şirketinize yeni girenlere bireysel destek mekanizmalarıni değer katarak sunun bakın algınız nasıl yükseliyor, geleceğiniz nasıl parlıyor. Dünya “mass production” dan çoktan uzaklaştı. En az 10 yıldır bireye yönelik, kişiye özel hizmetlerden söz ediyoruz. Insana dokunamayan bir insan kaynakları departmanı düşünülemez.

Temmuz ayında Pensilvanya’da Authentic Leadership isimli bir çalışmasına katıldım. True North isimli kitabın yazarı Nick Craig liderliğinde muazzam bir çalışma yapıldı. [Bill George, Nick Craig, Finding Your True North] Bu kitabı yönetim ve liderlik tarzını anlamak isteyen herkese öneririm.

Şunu söyleyebilirim ki gelecekte insan potansiyelinin gelişmesini, genişlemesini ve yükselmesini destekleyecek uzmanlara ihtiyaç olacak. Bu uzmanlar şirketlere destek olacak. Insan Kaynakları departman çalışanları daha da operasyonel işlerle uğraşacak. Operasyonda değil de bireylerin potansiyellerini en üst noktada göstermesine destek olmak istiyorsanız, bir an önce etrafınıza nasıl dokunabilirsiniz, hangi bilgi birikimi ve tecrübesine ihtiyacınız olabilir, bunları düşünmeye bakın.

Bunu yapabilmek için de önce kendinizle barışık, pozisyonunuz ve işinizle uyumlu, etrafınızla rekabet halinde değil birlikte büyümeye odaklı, egolarınızı çoğunlukla rafa kaldırabilen ve en önemlisi etrafınızdaki insanların sizden daha başarılı olmalarına izin verebilecek özgüvene sahip olmak için gayretli olmaya bakmalı.

Yazan : Fatmanur Erdogan : Kariyeryolculuğu.com

Etiketler

Bir Yorum

  1. Ise girerken kapida gecilmesi gereken gerzeklerin calistigi departmana IK denir.
    Sirketler de az aptal degildir hani, ayin yarisini kanamali dolasan bu yaratiklara sirket kulturunu belirleme hakki vermislerdir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu