Anasayfa / Kariyer ve İş / İnsan Kendini Gerçekten İfade Etmek İçin Satmalı mı?

İnsan Kendini Gerçekten İfade Etmek İçin Satmalı mı?Hakan Ömer Gider

İnsan kendini nasıl satar?

Başlığa bakıp; “pes, bu kadar da olur mu?” diye söylenenlerin olduğunu düşünüyorum. Başlığı ben değil de bir başkası atmış olsaydı, benim de buna benzer bir tepkim olabilirdi. Başlık benden olduğuna göre, satmak kelimesinin burada, insanın kendini ifade etmesi, aranan bir kişi olması ve kendini sevdirtebilmesi anlamlarına geldiğini söyleyerek yüreğinize biraz su serpeyim.

Başlık ve bu başlığı oluşturan içerik özgün ve bana ait, yaklaşık 3 saatlik bir seminer, çıkış noktası insanların kendilerini yeteri kadar doğru ifade edememeleri, sonucunda mutsuz insanlar ordusu oluşması gerçeği. Bu ifade aslında çok geniş. Kimi zaman yeni bir işe girerken, kimi zaman bir eş ararken, kimi zaman da yaptığı işin fark edilmesini sağlarken kullanabiliriz, aslında hepsinin kökeninde ikna ve satış var. Yaptığınız işi satamazsanız, işi yaptığınıza pişman bile olabilirsiniz.
Bazı arkadaşlarınız vardır. Sürekli iş değiştirir, her girdiği işte de ciddi bir zam ve mevki alır. Bazı arkadaşlarınız okuldan mezun olduğundan beri aynı iştedir, ne uzar ne kısalır… Farkındaysanız, bir mamul, bir hizmet gibi doğal bir satıştan bahsetmiyorum.

Bu satışla ilgisi olmayanların bilmesi gereken bir satış, en büyük sorun aslında satışı bilmeyenlerin kendilerini ifade etmekteki güçlükleri. Bu seminerin bir başka ismi de; Emeğin Pazarlanması, yaptığımız işin ya da yapacağımız işin kişilere doğru anlatılması ve onlara yarar getirebileceğimizi hissettirebilmemiz.

Aslında burada amacım reklam yapmaktan daha çok, sizin biraz da fikirlerinizi almak. “Acaba, insan kendini gerçekten ifade etmek için satmalı mı? Yoksa kişiler onu almak için mücadele mi etmeli? Bu sorunun cevabı hakkındaki düşüncelerinizi bekliyorum.

Gelecek yıl içinde bir seri seminer için şimdiden çalışmalara başlıyoruz. Bence bu memlekette dediğim anlamda kendisini satması gereken o kadar çok kişi var ki onlara bir nebze yararımız da dokunur. Sizce yok mu?

  İnsan Oyunla Başlar

info@hakanomergider.com
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Konferanslara Katılarak Parlak Bir CV Yazmak

Parlak ve ilgi çekici bir CV yazmak. Orijinalinin simülasyonu olan Model Birleşmiş Milletler (MUN) konferansları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir