Anasayfa / Kariyer ve İş / Insparkus, online kariyer koçluğu merkezi

Insparkus, online kariyer koçluğu merkezi



‘Ne iş yapsam?” derdine online çözüm

Insparkus, Türkiye’nin ilk ve tek online kariyer koçluğu merkezi. Burada vizyon, konum ve plan paketlerinden oluşan online kariyer tasaran sisteminden ihtiyaç duyduklarını seçen kullanıcılara sorulan sorularla, gerçekten ne istediklerim keşfetmeleri sağlanıyor.

InsparkusGençler kariyerlerine yön verirken, ailelerinin, akrabalarının belirledikleri rol modellerin etkisinde kalıyor; çoğunlukla ne yapmak istediklerinin ve potansiyellerinin farkında olmuyorlar. Hatta bu dönemde, gençlerin hedefleri kısa vadede iş bulmak oluyor. Türkiye’nin ilk ve tek online kariyer koçluğu merkezi Insparkus, bu noktada dikkat çeken bir girişim. Bu girişimin sahibi ise Vivi Soryano…

Türkiye’deki büyük beden modasının yaratıcılanndan biri olan Soryano, Dünya Bankası’nın açtığı ‘Yaratıcı Fikirler Yanşması’nda VOLEY (Vizyon Oluşturma Entegratif Yönetimi) projesi ile derece almış.

Profesyonel hayatına koçluğu da ekleyerek bu alanda da bir girişimcilik örneği sergilemiş. Türkiye’nin en büyük problemlerinden birinin doğru istihdam bilincinin gelişmemiş olduğunu görmüş ve koçluk disiplinini kariyer planlamasıyla birleştirerek Insparkus’u meydana getirmiş.

Malum koçluk pahalı bir danışmanlık şekli. Soryano, bunu kitlelere iletmek ve ulaşılabilirliğini artırmak için internet üzerinden, sistemin kendisinin koçluk yaptı-ğı bir portal geliştirmiş.




18-35 YAŞ ARASI

Insparkus’un 18-35 yaş arası gençlerin ne istediklerini bulmalarına, potansiyellerini keşfetmelerine ve mutlu bir kariyer tasarlamalarına destek olmak üzere tasarladıklarını ifade eden Soryano, şöyle devam ediyor:

“Vizyon, konum ve plan paketlerinden oluşan online kariyer tasarım sisteminde, ihtiyaç duyduklarını seçen kullanıcıların, sorulan sorularla, yönlendirme yapmadan, gerçekten ne istediklerini keşfetmelerine, myfikirler.com doğru ve mutlu kariyer seçimleri yapmalarına destek olmayı amaçlıyoruz. Toplam 21 yıllık koçluk tecrübesine sahip uzman bir ekibimiz var. Beş kariyer danışmanı ve 10 kişiden oluşan koç ekibimiz ile uzun vade doğaı kariyer tasarımı yapan gençlerin sayısını artırarak Türkiye’nin sosyolojik ve ekonomik kalkınmasına destek olmayı hedefliyoruz.”

  Çalışanlarını Motive Eden Liderler

ÜÇ KRİTİK SORU

Kişinin, vizyon paketinde ‘Hayattan beklentin nedir?’, konum paketinde ‘Kendini nasıl tanımlarsın?’ ve plan paketinde ‘Hedefine nasıl gideceksin? sorularının yanıtlarını keşfetmesi amaçlanıyor. Sistemde yer alan sorular, videolar, ses kayıtlan ve oyunlarla kişi kendi kariyerini kendisi tasarlıyor.

Soryano, Türkiye’deki eğitim sisteminde, kariyer tasarımının en kritik dönemlerinden birinin de lise dönemi olduğunu gözlemlediklerini belirtiyor. Üniversite tercihinin yani meslek kararının bu dönemde verildiğine dikkat çeken Soryano, meslek seçim sistemiyle de yükseköğrenim seçme sürecindeki lise öğrencilerine de meslek ve eğitim hedeflerini belirlemelerinde destek olduklarını vurguluyor.

Öğrenciye indirim

Insparkus, bugüne kadar 20 binden fazla kişiye hizmet vermiş. Kullanıcılar, ihtiyaçlarına göre paketlerden birini seçiyor. Paketler sonunda program danışmanlarından değerlendirme mektubu alınıyor. İsteyen kullanıcılar bire bir koçluk satın alarak, profesyonel koçlarla diyaloga girip, karşılıklı mesajlaşma ile ilerliyor. Paketlerin fiyatları 90 ile 170 TL arasında değişiyor. Öğrenciler için ise bu ücretler 55 ile 140 TL arasında.




Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019’da Ücretlere Yapılacak Zam Oranları ve Yeni İK Politikaları

Ekonomik dalgalanmalar kurumsal şirketlerin insan kaynakları politikalarında yeni düzenlemeler yapmasına yol açtı. 2019’da ücretlere yapılacak …

Bir yorum

  1. Merhabalar,

    Üniversite öğrencisiyim. insparkus’u kullanmaya başladım, daha başından kendimdeki değişimi fark ediyorum. Hayattan ne istediğimi biraz daha somut görebiliyorum artık, o hayal eskiden çok fluydu. Sürekli değişiyordu. Şimdi belirli bir resim var gözümün önünde.

    Kariyer planı olmayan arkadaşlara tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir