Anasayfa / Reklamlar-Reklamcılık / İnteraktif Kanallar Gazete Reklam Mecrasını Zorluyor

İnteraktif Kanallar Gazete Reklam Mecrasını ZorluyorTürkiye reklam pazarı 2011 yılında, ilk defa 4 milyar lira sınırı aşarak, yüzde 14 dolayında bir büyüme ile 4,5 milyar liralık bir ekonomik büyüklüğe ulaşmıştı. Toplam mecra reklam yatırımları, 2012’nin ilk dokuz ayında büyüme hızında bir yavaşlama görülse de, artmaya devam etti. Bu dönem itibariyle, reklam harcamalarının 2011’nin ilk dokuz ayına kıyasla, yüzde 4,3 dolayında büyüme ile 3,3 milyar TL seviyesine ulaştığı tahmin ediliyor.
Reklam pastasının yüzde 50′sini televizyonlar aldı
Doğan Yayın Holding’in hazırladığı rapora göre 2012’nin ilk dokuz ayı itibariyle, mecraların toplam reklam yatırımları içerisindeki dağılımına bakıldığında, en yüksek payı televizyon mecrasının aldığı görülüyor. Söz konusu dönem itibariyle, toplam reklam harcamalarının yüzde 49’una denk düşen 1 milyar 631 milyar TL’lik kısımı televizyon kanallarında değerlendirildiği tahmin ediliyor. Bu tutar bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 2,4 oranında bir büyümeye işaret ediyor.

Gazete reklam yatırımları azalıyor
Özellikle internet mecrası ile ciddi bir rekabet içerisinde bulunan gazeteler ise halen reklam verenler tarafından en fazla tercih edilen ikinci mecra. Bununla birlikte, 2012 yılının ilk dokuz ayı itibariyle, gazete reklam yatırımlarının yüzde 4 oranında bir gerileme ile tahmini 687 milyon lira olarak gerçekleştiği görülüyor.

Her geçen dönem pazar payını artıran internet ise, bugün itibariyle TV ve gazeteden sonra üçüncü büyük mecra konumunda. 2012 yılının ilk dokuz ayında reklam mecraları arasında en hızlı büyümeyi gerçekleştiren söz konusu mecra, bu dönem itibariyle yüzde 28 dolayında bir artış ile 512 milyon liralık bir büyüklüğe ulaşmış bulunuyor.

  Sıradışı Reklam Filmi Aygaz “Tüpler Uzayda” Reklam FilmiYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Reklam Metnini Unutun Hadi Birkaç GİF Yapalım

Reklamcılar, markalı video küpleri Tenor’un arama sonuçlarına yerleştirmek için altı basamaklı meblağları gözden çıkarıyor. Sevgililer …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir