Anasayfa / Ekonomi Haberleri / İnternet Bankacılığı Hızla Büyüyor

İnternet Bankacılığı Hızla Büyüyorinternet bankaciligiBankacılık sektörünün şubenin her türlü işlem ve ürün için ana kanal olduuı bir yapıdan, daha çok kompleks ürünle ve finansal danışmanlık gerektiren hizmetlerle müşteriye özel hizmetin öne çıktığı hir kanala evrildiği görülüyor. TBB rakamlarına “öre bireysel müşterilerin yüzde 43’ü internet bankacılığı müşterisi iken, internet şubesine en az bir kez giriş yapan müşteri sayısının yılın ilk üç ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre 1.7 milyon kişi arttığı görülüyor. Bankacılık sektöründe geçen yıla göre yüzde 10 artışla 470 milyar Tl/ye ulaşan internet bankacılığı işlem hacmi de ilginin giderek yükseldiğinin göstergesi.

Pastadan en büyük payı almak isteyen bankalar ise dönüşümün öncülüğünü yapıyor.

Bankacılıkla tanışan kesimin büyüklüğü ve bankacılıktaki sofistikasyon artıyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, 2012 sonu itibariyle 75.6 milyonluk Türkiye nüfusunun yüzde 16.6’sı genç, yani 15-24 yaş arasında. 51.1 milyonluk 15-64 yaş arası nüfus ise toplam nüfusun yüzde 48’ini oluşturuyor. 2011 rakamlarına göre AB üye ülkeleri ortalamasına göre genç nüfus oranı yüzde 11.8 iken, ABD’de bu oran yüzde 14.1 ve Kanada’da yüzde 13 3- 2012 yılında gençlerde internet kullanım oranı yüzde 67.7. Ortalama yaş ise 27.

TÜlK’in 2012 yılı Nisan ayında gerçekleştirilen Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması sonuçlarına göre ise Türkiye genelindeki hanelerin yüzde 47.2’si evde intemet’e erişim imkanına sahip. Bu oran bir önceki yıl yüzde 42.9 idi.

Bankacılıkta “kişiselleşme çağı” olarak tanımlanan dönemde, bankalar artık yalnızca finansman sağlayan kurumlar değil, tüm bilgi akışlarını analiz eden bir hizmetler bütününe dönüştü. Bankacılıkta nakit yönetimi, yatırım finansmanı, dış ticaret finansmanı, türev ürünler gibi birçok yapı birbirine entegre bir şekilde çalışıyor ve uygulanıyor.

BANKASIZ NÜFUS BÜYÜK

Teknoloji gün geçtikçe yenileniyor, ancak yaratan insan. Kişiselleşme çağında artık her müşteri, hizmet alırken, kendisine uygun kombinasyonu oluşturmak istiyor. Diğer yandan, birçok araştırmaya göre ülkemizde yüzde 40’ların üzerinde bir unbanked (bankacılık sektörü hizmetlerinden yararlanmayan) nüfus var. Bankacılıkta ana trendler de, internet bankacılığında bu gerçeğe paralel ilerliyor. Bankalar, işlem ve risk bazında fiyatlama eğiliminde. Yükselen maliyetleri nedeniyle, müşterileri internet bankacılığına, yani şube masrafı olmayan, dekontun, faturanın, isteğe bağlı alındığı bir yapıya evriltmeye çalışıyor. “Havaleyi bir kez yapanla, yüz kez yapan aynı komisyonu ödememeli” deniyor. Yani ücretlerin de kişiselleştiği bir döneme giriliyor.

YÜZDE 43 İNTERNETTE

Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB) Mart 2013 rakamlarına göre, internet bankacılığı yapmak üzere sistemde kayıtlı olan ve en az bir kez giriş yapmış toplam bireysel müşteri sayısı 24 milyon. Son bir yıl içinde en az bir kez giriş yapmış toplam bireysel müşteri sayısı ise 14.7 milyon kişi. 10.2 milyonluk internet bankacılığı kullanan müşteri sayısı ise toplam kayıtlı bireysel müşteri sayısının yüzde 43’ünü oluşturuyor. Yılın ilk üç ayında ise aktif bireysel müşteri sayısında bir önceki yılın aynı dönemine göre 1.7 milyon kişi, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise 617 bin kişi artış yaşanmış durumda.

İnternet bankacılığında yılın ilk çeyreğinde gerçekleştirilen yatırım işlemleri hacminde birinci sırayı ise 22.2 milyar lira ile (686 bin işlem) vadeli hesaplar alıyor. Bunu yatırım fonları, döviz işlemleri ve hisse senedi işlemleri izliyor. Bankacılık sektöründe geçen yıla göre yüzde 10 artışla 470 milyar TL’ye ulaşan internet bankacılığı işlem hacmi de ilginin giderek yükseldiğinin göstergesi.

Yine TBB’nin istatistiklerine göre, internet bankacılığı kullanan aktif bireysel müşterilerin yüzde 31’i ile aktif kurumsal/tüzel müşterilerin yüzde 37’si İstanbul’da. Bu illeri her iki müşteri grubunda da Ankara ve İzmir takip ediyor.

MÜŞTERİ SAYISI ARTIYOR

Bankacıların verdiği bilgilere göre, bireysel ve ticari internet bankacılığı genelindeki işlemler yatırım, para transferi, ödemeler ve kredi kartı işlemlerinde yoğunlaşıyor.

îş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hakan Aran, İş Bankası’nın 12 aylık aktif kullanıcı sayısının 2013 itibariyle 2 milyona ulaştığını belirtiyor. Toplam müşterilerinin yüzde 12’den fazlasının internet şubelerini kullandığını ifade eden Aran, “Bireysel ve ticari internet şubelerimizden farklı müşteri gruplarının ihtiyaçlarına yönelik zengin işlem çeşitliliği ile hizmet veriliyor. İnternet şubemizden bugün itibarı ile yapılabilen işlemlerin sayısı 350 civarında. Pek çok işlemin yanı sıra müşterilerimiz internet şubemizden ödemelerini, yatırımlarım, finansal durumlarını takip edebiliyor; kendilerine özel fırsatlardan yararlanabiliyor ve kullanım tercihlerini kişiselleştirebiliyor. İnternet şubesinde son dönemde hizmete sunduğumuz ‘Borsa İşlem Platformu’ ile hisse senedi ve varant işlemleri anlık borsa verileri üzerinden gerçekleştirilebiliyor ve IMKB derinlik verileri satın alınabiliyor” diyerek hizmet çeşitliliğine ilişkin örnekler veriyor. İş Bankası, Aran’ın verdiği bilgilere göre son beş yılda alternatif dağıtım kanallarına (ADK) 100 milyon dolarlık yatırım yaptı.

250 BİN MOBİL MÜŞTERİ

Yapı Kredi Bankası ADK Genel Müdür Yardımcısı Yakup Doğan, ADK içinde en büyük payı ATM’lerinin aldığını, bunu internet, mobil bankacılık ve çağrı merkezlerinin takip ettiğini ifade ediyor. İnternet bankacılığı işlemleri ise bu sayının yüzde 23’ünü oluşturuyor ve bu oran artmaya devam ediyor. Doğan’ın verdiği bilgilere göre, internet bankacılığını kullanan aktif müşteri sayısı 2013 Mayıs itibariyle geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30 artış gösterdi. Mobil şubeyi kullanan aktif müşteri sayısı 250 bine, toplam üye sayısı ise 370 bine ulaştı.

Yapı Kredi’nin mobil bankacılık işlemlerinin online kanallar

içerisindeki payı ise yüzde 8 civarında. Doğan, 2013’ün ilk çeyreğinde toplam müşteri sayısının online hizmetleri kullananlara oranının geçen yıla göre 3-5 puan artışla yüzde 19.2’ye çıktığını ifade ediyor. Müşterilerinin yüzde 85’i şubesiz bankacılık hizmetleri alan HSBC’de de finansal işlemlerin yüzde 84’ü express bankacılık kanalları üzerinden gerçekleşiyor. HSBC Türkiye Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Taylan Turan, “Internet Bankacılığını aktif olarak kullanan müşterilerimizin toplam bireysel müşterilerimiz içindeki oranı son 5 yıl içinde yaklaşık yüzde 63 oranında artış gösterdi. Müşteri sayımızı daha da arttırmak için farklı projeler üzerinde sürekli çalışıyoruz” diyor. Turan, dijital bankacılığın başlıca faaliyet alanları arasında olduğunu vurguluyor.

MOBİLE YATIRIM ARTIYOR

Türkiye’de diğer ülkelerden farklı bir yapı var: Batı Avrupa’da ve ABD’deki bankacılık uygulamaları çoğunlukla internet bankacılığı üzerine kurulu. Internet bankacılığını mobil bankacılık takip ederken, Türkiye’de yeni neslin demografik yapısı ve davranışlarından ötürü daha hızlı bir şekilde mobile geçiliyor. Internet bankacılığıyla hiç tanışmadan ilk kez mobil bankacılıkla tanışan çok sayıda müşteri var. Mobil bankacılık ve internet bankacılığı karşılaştırmasında süreç hızla mobil bankacılığın lehine doğru ilerliyor.
Böyle bir dünyada neler değişecek? Bankacılar şu noktaya dikkat çekiyor: Tüketimde yüksek hız var. Hızlı inovasyon var, teknolojik gelişmeler çok hızlı yayılıyor. Telefonun 50 milyon kişiye ulaşması belki yıllar aldı ama bugün internet şubesinde işlem hacmi bir günde milyarları buluyor.

Dünyada ve Türkiye’de gelişen trendlere bakıldığında, internet penetrasyonunun giderek arttığı görülüyor. Online ve mobil internet penetrasyonunun artmasına paralel, bu kanalları kullanacak müşteri sayısında da artış öngörülüyor.

ŞUBELER DÜŞÜŞTE

Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Didem Dinçer Başer, internet şubesinin toplam aktif müşteri sayısının geçen yıldan bu yana yüzde 15 artarak 2,5 milyona ulaştığı bilgisini veriyor. TBB ilk çeyrek raporuna göre ise finansal işlem hacminde internet şubesi pazar payı yüzde 30 seviyesinde. Garanti Bankası’nda yapılan tüm finansal işlemlerin de yüzde 80’inin Garanti Internet Şubesi,

  Mobilya hızlı yükseldi

Cep Şubesi, Paramatik ve Alo Garanti’nin yer aldığı dijital kanallarımızdan gerçekleştiğini söyleyen Başer, yeni finansal modelleri iGaranti ile hedeflerini şöyle sıralıyor:

“Kullanıma sunulmasının birinci yılında yaklaşık 350 bin, önümüzdeki yılın sonunda da 1 milyon müşteriye ulaşmasını beklediğimiz iGaranti’nin daha birinci ayında 100 bini geçen download sayısı bu hedefe hızla erişeceğimizi gösteriyor..” Internet bankacılığında çift haneli büyümenin devam edeceğini belirten Başer, “Yüzde 20’e yaklaşan akıllı telefon penetrasyonu mobil dünyada yapılabileceklerle ilgili bizi heyecanlandırıyor. Bu doğrultuda yürüttüğümüz faaliyetlerle 600 bini aşkın mobil müşterimiz bulunuyor. TBB sonuçlarına göre de, mobil bankacılık finansal işlem pazar payımız yüzde 45 oranında” diyor.

Bankacılık hizmetlerinin kanal bazında payına baktığımızda, şube payının her geçen yıl biraz daha düştüğü, internet’teki payın ise her geçen yıl arttığı dikkati çekiyor.

Finansbank Perakende Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Erkin Aydın da, 2012’nin Mayıs ayında yenilenen bireysel internet şubesi ve 2012 sonunda hizmete açılan Android Cep Şubesi ile müşteri sayılarının arttığını belirtiyor.

Aydın, bankada gerçekleştirilen işlemlerin yüzde 30’unun internet bankacılığı, kart işlemleri ve mobil bankacılık aracılığı ile yapılırken, ATM ve telefon bankacılığı da eklendiğinde yüzde 70’lere çıktığını belirtiyor. Aydın, “2012 başında yüzde 20’ler seviyesinde olan online mecra kullanan müşteri oranımız 2013 Haziran itibari ile yüzde 30’lara ulaştı. Bu oran teknolojinin de gelişimi ile ivmeli şekilde artacak” diyor. Ayrıca Finansbank’ın, 1.5 yıldan fazla sürede 300’ün üzerinde uzmanla yenilediği internet bankacılığına yatırım miktarı geçen yıl 12.5 milyon TL oldu.

YENİ KUŞAĞIN GÜCÜ

Gerek sosyal, gerekse ekonomik değişimlere bakıldığında, özellikle genç kuşağın teknolojiye adaptasyonu şaşırtıcı ve hana birçok dinamiği değiştirecek ölçüde hızlı. Yeni kuşak davranışları, birçok gelişmiş ülkeden daha ileride olarak gösterilen ödeme sistemlerinde de görülüyor.

Denizbank Dijital Kuşak Bankacılığı Grubu Genel Müdür Yardımcısı Murat Çelik, AçıkDeniz Internet Bankacılığı’nı kullanan aktif müşterilerinin toplam müşterilerinin yüzde 63’ü olduğunu ifade ediyor. Önümüzdeki dönemde online kanallardan hizmet alan müşterilerin, özellikle mobil cihazlardan internet erişiminin artması ile şube kanalını kullanan müşteri sayılarına yakın bir seviyeye gelmesinin beklendiğini vurguluyor. Y ve Z kuşağı kullanıcılarının mobil ve online adaptasyonlarının yüksek olmasını göz önünde bulundurarak, “Online hizmetlerde AçıkDeniz Internet Bankacılığının yanı sıra özellikle internet’e giriş penetrasyonunun mobilden artması ile Banka olarak biz de Mobil uygulamalara oldukça yatırım yapıyoruz” diyor.

HER 3 İŞLEMDEN 2’Sİ DİREKT BANKACILIK KANALLARI ÜZERİNDEN YAPILIYOR”
Orkun Oğuz Akbank Direkt Bankacılıktan Sorumlu Gnl. Md Yrd.

“Akbank Direkt Internet 1.5 milyonu aşkın aktif müşterisi ile artık alternatif bir destek kanalı olmaktan çıkarak güçlü bir ana kanal haline geldi. Sektördeki tüm finansal işlemlerin yüzde ll’inin yapıldığı Akbank Direkt internet’ten bir yılda 350 milyon işlem gerçekleştiriliyor. Akbank’m internette müşterilerin kullanımına sunduğu ürün ve hizmetler müşterilere erişim kolaylığı sağlarken, Akbank Direkt Internet mevduata sunulan özel faiz oranları, kredi ve işlemlerdeki maliyet avantajıyla da kazançlı bir kanal olarak öne çıkıyor. Müşterilerimize sağladığımız avantajlar ve kolaylıklar ile sektörde internet bankacılığında sahip olduğumuz yüzde 15 pazar payımızın önümüzdeki dönemlerde de giderek artacağına inanıyoruz, internet bankacılığı kullanan müşteri adedinin önümüzdeki 3 yıl içerisinde 2 katına ulaşacağını öngörüyor ve buna yönelik çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Bugün bankamızda yapılan her 3 işlemden 2’si direkt bankacılık kanalları üzerinden gerçekleşiyor. Geçtiğimiz yıl internet bankacılığından açılan vadeli mevduat hacmimiz bir önceki yılın iki katıydı. Satılan kredi kartı adetinde ise yüzde 150 oranında büyüme sağlandı.

Her yıl teknolojiye yaklaşık 100 milyon dolar yatırım yapıyoruz. Müşterilerimize gelişen dijital ve mobil teknolojiye paralel olarak yenilikçi ürünler sunmak, değişen ve çeşitlenen müşteri taleplerini karşılayarak, hizmet kalitemizi daha da yükseltmek için teknolojiye yatırım yapmaya ve müşterilerimize yeni ürün ve hizmetler sunarak onların olduğu her yerde olmaya devam edeceğiz.”

“AKTİF KULLANICI SAYIMIZDA YÜZDE 35’LE SEKTÖRÜN ÜZERİNDE BÜYÜDÜK”
Gökhan Mendi TEB Bireysel ve özel Bankacılık Gnl. Md. Yrd.

“TEB olarak 2013’iin ilk çeyreğine baktığımızda, 2012 ilk çeyrek sonuçlarına göre aktif internet bankacılığı kullanıcı sayısında yüzde 31 artışla sektörün üzerinde büyüdük. Aynı dönemin işlem hacimlerinde ise yüzde 35’lik bir büyüme kaydettik. 2013’te de yolumuza aynı hızla devam etmeyi hedefliyoruz. 2013’ün ilk çeyreğinde, sadece üç aylık dönemde aktif kullanıcı sayımızda yüzde 15’lik bir artış yakaladık.

Müşterilerimiz bugün, internet şubesinden 300’e yakın farklı işlem gerçekleştirebiliyor. Para çekme/yatırma dışında şubeden yapılabilen işlemlerin neredeyse tamamını internet şubemizden gerçekleştirme olanağı sunuyoruz. Online bankacılık üzerinden en sık yapılan işlemlerin başında hesap detaylarının incelenmesi geliyor. Bu işlemin ardından sırasıyla en sık hisse senedi ve altın işlemleri, kredi kartı işlemleri, varlıkların gözlemlenmesi ve fatura ödeme/sorgulama işlemlerinin yapıldığını söyleyebiliriz.

Aktif internet bankacılığı kullanıcı sayımız 2010 yılında 140 bin civarındayken, şu anda 450 bin seviyelerine ulaşmış bulunuyor. Dolayısıyla çok hızlı bir büyümeden bahsetmek mümkün. Türkiye ortalamasının üzerinde olan bu rakam aktif müşterilerimizin yaklaşık yüzde 23’ünü oluşturuyor. Kullanıma baktığımızda ise aktif müşterilerimizin yüzde 75’inin şube dışı kanallarımızı aktif olarak kullandığını görüyoruz. Hedefimiz bu oranı yüzde 8o’in üzerine çıkarmak, önümüzdeki dönemde de bu alana yapacağımız yatırımlar, iletişim çalışmaları ve geliştireceğimiz farklı uygulamalarla sektörden daha fazla büyümeyi ve dijital kanallarda sunduğumuz avantajlı hizmetlerle daha fazla tanıştırmayı amaçlıyoruz.

“MÜŞTERİLERİMİZİN YÜZDE 63’Ü ONLİNE KANALLARDAN HİZMET ALIYOR”
Murat Çelik DenizBank Dijital Kuşak Bank Grubu Gnl. Md. Yrd.

“Toplam aktif müşterilerimizin yüzde 63’ü online kanallarımızdan hizmet alıyor. Online ve mobil internet penetrasyonun artmasına paralel olarak bu kanalları kullanacak müşteri adetlerimizde de artış bekliyoruz.

Online kanallardan hizmet alan müşterilerimiz özellikle mobil cihazlardan internet erişiminin artması ile şube kanalını kullanan müşteri sayılarına yakın bir seviyeye gelmesi bekleniyor.

AçıkDeniz internet Bankacılığında, para transferlerinden fatura ödemelerine, yatırım işlemlerinden kredi kartı işlemlerine kadar birçok işlem gerçekleştirilebiliyor. Bu fonksiyonların yanı sıra AçıkDeniz Internet Bankacılığı’nı rakiplerine göre daha kullanışlı hale getiren farklı hizmetlerimiz de bulunuyor. Bunların başında kullanıcıların değerli evraklarını güvenle saklamalarına imkân veren AçıkDeniz Kasam, kullanıcıların AçıkDeniz’de kişiselleştirme imkânı veren arka plan değiştirme özelliği, kullanıcılara para transferleri gibi sonuç sayfalarında eşlik eden avatar Cuma karakteri gibi farklı fonksiyonlarla da kullanıcılarımıza hizmet vermeye devam ediyoruz.

Gelişen trendlere ve değişen kuşak davranışlarına baktığımızda, özellikle genç kuşağın teknolojiye hızlı ve erken adaptasyonuna bağlı olarak, bankacılık işlemleri için de müşterilerimizin hızlı ve güvenli çözümler aradığını, özellikle para transferi gibi işlemlerde vakit kaybetmemek adına online kanalları tercih ettiğini gözlemliyoruz. Kullanıcı adetlerinde artışın yanı sıra bu kanallardan gerçekleşecek işlem adetleri ve işlem hacimlerinde de paralel bir artış bekliyor ve hedefliyoruz”

Kıvanç Özvardar / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir