Anasayfa / Haberler / İnternet Ölçümleme Araştırması, Gençlerin İnterneti Kullanma Oranı

İnternet Ölçümleme Araştırması, Gençlerin İnterneti Kullanma OranıIAB Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırması ile gençlerin İnternet’i kullanma alışkanlıklarına ayna tutuyor.

IAB Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırması’na katılan 12-25 yaş arasında toplam 12.1 milyon gencin çoğu birden fazla mecrayı aynı anda birden tüketebiliyor. Gençler İnternet’ten ödev yaparken aynı zamanda müzik dinleyip arkadaşlarıyla mesajlaşabiliyorlar.

Cep Telefonundan Internet’e bağlanma Oranı Hızla Yükseliyor

IAB (Interactive Advertising Bureau) Türkiye’nin, 12 Milyon gencin katılımını kapsayan İnternet Ölçümleme Araştırması’na göre, Araştırmaya katılan gençlerin yüzde 61’i evden, yüzde 50’si cep telefonundan, yüzde 10’u internet kafelerden, yüzde 7’si ise okuldan bağlanıyor. Araştırma’da katılımcıların Internet’e bağlanma sıklıklarına bakıldığında, yüzde 72’si haftada birkaç kez ve her gün Internet’e girerken, yüzde 28’i haftada birkaç kezden az ve hiç Internet’e girmiyor.

Gençler İnternet’te Birçok Mecrayı Aynı Anda Takip Ediyor
Gençler İnternet üzerinden birçok mecrayı ayna anda tüketebildiği gibi birçok ortamı da internetten takip ediyor. Araştırmaya göre, 12-25 yaş arasındaki grubun yüzde 45’i internetten diğer mecraları da takip ediyor. Yüzde 39’u gazeteleri Internet’ten takip ediyor, yüzde 27’si İnternet’te oyun oynuyor, yüzde 16’sı müzik ve radyoyu internetten dinliyor ve yüzde 14’ü ise TV’yi Internet’ten izliyor. Ayrıca yüzde 56’sı e-posta ile haberleşmeyi sosyal ağlar veya anlık mesajlarla gerçekleştiriyor.

Sosyal medyayı 7,055,491 genç aktif olarak kullanırken, yüzde 56’lık oranla 6,787,797 milyon kişi sosyal medyayı arkadaşlarıyla haberleşme aracı için kullanıyor.

Öğrenciler İnternet’te Lider Kullanıcılar Arasında Yer Alıyor

IAB (Interactive Advertising Bureau) Türkiye’nin İnternet Ölçümleme Araştırması’na katılan gençlerin yüzde 69’u öğrenci, yüzde 23’ü çalışan, yüzde 8’i ise işsiz.

Ayrıca Araştırmaya göre, 12-25 yaş arasındaki grubun, yüzde 48’i erkek ve yüzde 52’si kadın katılımcılardan oluşuyor. Yaş gruplarına bakıldığında yüzde 44’ü 12-17 yaş aralığında, yüzde 33’ü 18-21 yaş aralığında ve yüzde 23’ü 22-25 yaş aralığında katılım gösteriyor.

  LYS Birincisi Murat Kaan Erdal Oldu

Araştırmaya katılım gösteren bu kitle yalnızca gençliğe yönelik markaların hedef kitlesi olmakla kalmayıp, kısa bir süre sonra büyüyecek ve hedef kitle haline gelecek alışverişte karar verici olacak kitleyi oluşturuyor.

Marka yetkililerinin, medyayı çok farklı tüketen, her dijital kanaldan Internet’e giren ve imkanlarının sağladığı her fırsatta Online yaşayan bu kitleyi yakından tanıması kaçınılmaz hale geliyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Marka şehir: Nevşehir

Nevşehir Ekonomisi Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Gıda Depolama …

Bir yorum

  1. internet ölçümleme
    nasıl iptal edilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir