Anasayfa / Teknoloji / İnternet Pazarı İçinde Mobilin Payı

İnternet Pazarı İçinde Mobilin Payıİnternet abonelerinin yarısı mobil bağlanıyor

3G teknolojisinin gelmesi, akılı telefonların yaygınlaşmasıyla birlikte internet pazarı içinde mobilin payı giderek büyüyor. 2011 yılı dördüncü çeyreği itibariyle mobil internet abonelerinin sayısı 6 milyon 455 bine ulaşarak 14 milyon olan toplam internet abone sayısının yüzde 46’smı buldu. Mobil abonelerin yüzde 76’sı internete cepten, yüzde 24’ü ise bilgisayardan bağlanıyor. GSM şirketlerinin buradaki gelirleri artarken, önümüzdeki dönemde beklentiler de yükseliş yönünde.

Türkiye’de mobil internetin bireysel aboneler tarafından kullanılmaya başlanması 2009 yılında 3G ile birlikte oldu. 3G’den bu yana Türkiye’de mobil internet kullanımı yüzde 30’a ulaştı.

Bunda cazip fiyatlann oluşturulmasının yanı sıra internet kullanımını kolaylaştıran akıllı cihazların da etkisi büyük. Türkiye’nin genç nüfusa sahip bir ülke olması, akıllı cihazlara olan talep ve e -uygulamalardaki çe-şitililiğin artmasıyla, mobil internet kullanımının daha da yaygınlaşması bekleniyor. Son rakamlarda da bunun sinyalleri görülüyor.

MOBİL ABONE ARTIYOR

BTK raporuna göre, 2010 dördüncü çeyrekte 19.4 milyon olan 3G abone sayısı, 2011 son çeyrekte 31-4 milyona ulaştı. Böylece 2011 yılı dördüncü çeyreği itibariyle mobil internet abonelerinin sayısı 6 milyon 455 bine ulaşarak 14 milyon olan toplam internet abone sayısının yüzde 46’sı-nı oluşturur pozisyona geldi.

Mobil abonelerin yüzde 76’sı internete cepten, yüzde 24’ü ise bilgisayardan bağlanıyor. 2011 yılının son çeyreğinde, mobil cepten internet abone sayısı 600 bin artarak 4 milyon 900 bine, mobil bilgisayardan internet abonesi ise 200 bin artarak 1 milyon 550 bine yaklaştı.

2011 yıl sonu itibariyle genişbant pazarında dikkati çeken en önemli gelişme, xDSL abone sayısının bu çeyrekte ilk defa düşmesine karşılık mobil internet, fiber ve kablo internet abone sayılarında 2010 yılı ortasında başlayan artışın devam etmesi. 2011 yılı ikinci ve üçüncü çeyrekteki mo-bilden kaynaklı yüzde 20’lik ortalama artış, bu çeyrekte azalarak önceki dönemlerdeki ortalama değerlere düştü ve son çeyrekteki artış yüzde 6,9 olarak gerçekleşti. Mobil taraftaki artışın GSM operatörlerine yansımaları da büyüme yönlü oluyor.
AVEA’DAN BÜYÜK ATAK

“Mobil internet gelirimizi son bir yılda yüzde 146 büyüttük” diyen Avea Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dehşan Ertürk, mobil internet abone sayılarının 4.5 milyona ulaştığına ve bu rakamın toplam abone tabanlarının yüzde 35’ini oluşturduğuna dikkat çekiyor.

  Vertabim’den USB 3.0 Destekli Harici Disk: Store “n” Go

Avea’nın cepten internet abone sayısı, geçen yıl aynı döneme göre yüzde 40; bilgisayardan internet abone sayı ise geçen yıla oranla yüzde 100 büyümüş. 2011 yıl sonu verilerine göre, modem satışında da hızlı bir artış var. 2011 yılı son çeyret pazar paylarının yüzde 28’e ulaştığını söyleyen Dehşan Ertürk, “Bu orana, TTNET Mobil 3G satışlarını da dahil edersek pazardan yüzde 35 pay al-dık”diyor.

Avea’nın cepten internet geliri son bir yılda yüzde 300 büyümüş. Toplamda mobil internet geliri ise yüzde 146 oranında arttı ve böylelikle mobil internetin toplam servis gelirleri içindeki payı 2011 sonu itibariyle yüzde 10’a yükseldi.

TRAFİK 13 KAT ARTTI

3G’nin başladığı 2009’dan 2011 sonuna kadar mobil internet trafiği 13 kat artan Turkcell’de abone başı mobil internet kullanımı da yüzde 560 artmış. Mobil internet kullanıcı sayısı 2011 yılının son çeyreğinde 11.5 milyona ulaşan Turkcell’de bu rakam 2010 yılında 7.8 milyondu.

VINN kullanımında da genel 3G modem internet pazarında, ses tara-fındakinden daha yüksek pazar payları olduğunu ifade eden Tıırkcell Genel Müdür Yardımcısı Emre Sayın şunları söylüyor:

“Mobil internet gelirlerimizin 2011 yılı son çeyreği itibarıyla tüm gelirlerimiz içindeki payı yüzde 12,22. Geride bıraktığımız 2011 yılında 724 milyon Tl. mobil internet geliri elde ettik. Burada da 2009’dan bu yana yüzde 177’lik bir artış söz konusu. Akıllı cihazlara yönelik uygulama ve servis kullanımlarının da artmasıyla bu rakamın her geçen gün ses gelirlerine daha da yaklaşmasını bekliyoruz.”

Vodafone abonelerinin de yaklaşık yüzde 50’si 3G aboneleri oluşturuyor. 18 milyon aboneye sahip olan Vodafone’nun yaklaşık 9 milyon 3G kullanıcısı var. Vodafone Türkiye olarak bu alanda çok güçlü bir ivme ile büyüdüklerine dikkat çeken Vodafone Türkiye Bireysel Müşterilerden Sorumlu icra Kurulu Başkan Yardımcısı Gökhan Öğüt, “2011 – 2012 mali yılımızın üçüncü çeyreğini oluşturan Ekim – Aralık 2011 döneminde mobil internet gelirlerimiz yüzde 244, veri gelirlerimiz ise yüzde 77 arttı. Süper İnternet stratejimiz ve sunacağımız akıllı cihazlarla, 2012’de Türkiye’de mobil internetin daha da yaygınlaşmasına katkıda bulunmaya devam edeceğiz” diyor.

Vodafone bu kapsamda Türkiye’de operatör markalı ilk akıllı telefonu ve tablet Smart Tab 10’u sunmuştu.

GÖZDE YENIOVA
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Yerli Telefon Pazarı ve Yerlilik Oranları

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan’ın “iPhone boykotu” çağrısı ve yerli üretim telefonların kullanımını teşvik eden konuşmasının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir