Teknoloji İnovasyon

İnternet pazarında fiber dönüşüm hızlandı

İnternetin birçok cihazda kullanılıyor olması ve gelecekte de yaygınlaşacağı beklentisi daha hızlı olan fiber internete ihtiyacı artırdı. Internet servis sağlayıcıları bu yönde yatırımlarını hızlandırırken, fiberi tercih eden abone sayısında ciddi bir artış var. Açıklanan BTK rakamlarında 2011 yılının ikinci çeyreğinde fiber abone sayısı 190 bin iken, rakam 2012 yılının aynı döneminde rakam 470 bine yükseldi.

Sosyal medya kullanımında dünyada önemli bir etkinlik ve abone sayısına sahibiz. Sayısal etkinlikte, internete ulaşan abone sayısının artmasının önemli bir katkısı var. Bu yılın ilk yansı itibariyle genişbant internet abone sayısı, 18.4 milyona ulaştı ve geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 66 oranında büyüdü. Son 4 yıldaki büyüme, 3 kattan hızlı oldu. Örneğin sadece mobil internet hizmeti alan abone sayısı 8.8 milyon. Tabii, her alanda büyüme olduğunu söylemiyoruz. Örneğin, ADSL aboneliğinde düşüş var. Buna karşılık, fiber internet abone sayısında önemli bir büyüme ivmesi yakalandı.

Özellikle şirketlerin fiber internet yatıranların hızlanmasıyla birlikte bu taraftaki abonelerde geçen yılla karşılaştırdığında yüzde 148 oranında artış olduğu görülüyor. Buna göre açıklanan BTK rakamlarında 2011 yılının ikinci çeyreğinde fiber abone sayısı 190 bin iken, bu rakam 2012 yılının aynı döneminde 470 bin aboneye yükseldi. ADSL abone sayısı ise 2011 yılının üçüncü çeyreğinden bu yana azalıyor. ADSL internetin sabit internet pazarı içerisindeki payı son bir yıl içerisinde yüzde 91’den yüzde 87’ye geriledi. Aynı dönemde, sabit internet pazarında fiber internetin payı ise yüzde 2’den yüzde 5’e yükseldi. Bu değişimde ihtiyaç ve teknolojideki dönüşümün etkili olduğu görülüyor. Bunun yanı sıra 2023 hedefi de itici güç oluyor.

HEDEF 14 MİLYON HANE

Birçok AB ülkesi önümüzdeki birkaç yıl içinde evlerin yansına 100 Mbps hızındaki fiber hatlarla ulaşmayı, kalan evlere de 20-30 Mbps hızın sağlanmasını planladı. Türkiye’de de hükümetin 2023 hedefleri arasında, 14 milyon haneye 1000 Mbps fiber internet hizmeti götümıe hedefi bulunuyor. Günümüzde temel ses ve veri iletişiminin yaklaşık yüzde 40’ı internetten yapılıyor. Beklentiler bu oranın önümüzdeki dönemde daha fazla artması yönünde. Avrupa Komisyonu tarafından yayınlanan “Geleceğin İnterneti” başlıklı rapora göre sosyal ağ kullanım oranı yüzde 30’lardan yüzde 85’lere yaklaşacak ve eğlence ihtiyacının yüzde 90’ı internetten karşılanacak. İş bulma, iş arama ve istihdamla ilgili diğer hizmetler için interneti kullanım oranı yüzde 90’lan geçecek.Bu beklentilere hazırlık yapmak için işletmeciler ADSL’i bırakıp fiber altyapı yatırımlarına başladı. Çünkü şu andaki internet altyapısı tüm bunları karşılayacak durumda değil.

YATIRIMLAR HIZLANDI

Buna yönelik en yeni yatırımlardan birini pazar lideri TTNET gerçekleştirmeye yılbaşında başladı. 150 binden fazla abonesini fibere geçiren TTNET’in yetkilileri, “Hızlı interneti gerekli kılan nedenlerin etkisiyle Türkiye’de fiber internet kullanımının hızla büyümesini bekliyoruz. Türkiye’de, genişbant aboneleri içinde fiber altyapıdan hizmet alanların sayısı giderek artıyor. Biz de fiber altyapısı üzerinden internet hizmetini 2012’nin Şubat ayı itibarıyla başlatmış bulunuyoruz” diyor. TTNET altyapısı için Türk Tele-kom, 3 milyon hanenin önünden fiber teknolojisini geçirmek üzere 81 ilde altyapı yatırım, yapacak. Türk Tele-kom’un halihazırda 150 bin km’den fazla bir fiber altyapısı var, önümüzdeki günlerde ilave 100-120 bin km daha yatırım yapılacak.
Turkcell Superonline ise bundan dört yıl önce, fiber internet ağı kurmak üzere yatırımlara başlayan ilk operatör olmuştu. Turkcell Superonline, 2008’den bu yana yaptığı 1.5 milyar TL değerindeki yatırımla 75 ilde, 30 bin km’lik kendi fiber optik şebekesini kurdu. 2012 yılının ikinci çeyrek sonu itibariyle, Turkcell Superonline’nın fiber internet abone sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 80 artarak yaklaşık 342 bine ulaştı.

PAKETLER SUNULUYOR

Fiber yatırımlarına başlayan bir şirket de Vodafone.Net. Şirket, bu alanda hizmet vermek için iki satın almaya imza atmıştı. Şimdi kurumsal internet erişimi pazarında Vodafone Alternatif Telekom Hizmetleri AŞ (Bo-rusan Telekom) ve Vodafone Net İletişim Hizmetleri AŞ (Koçnet) olarak iki internet servis sağlayıcı şirket ile kurumsal müşterilere kendi fiber altyapısı ile hem data hizmetleri ve hem de ses hizmetleri sunuyor.

D-Smart da fiber hizmeti veren kurumlar arasında. Kendi fiber altyapı yatırımı bulunmasa da altyapıyı satın alıp müşterilerine bir seçenek olarak sunuyor. Bir başka alternatif operatör Metronet BPL teknolojisi yani elektrik prizlerinden fiber internet hizmeti veriyor.

500 bin aboneye ulaşan Turk-sat’ın internet servisi kablonet de fiber internet teknolojisi sunuyor.

EkonomistBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu