Anasayfa / İş Fikirleri 2019 - Girişimcilik / İnternete yatırımda yemek siteleri kazandırıyor

İnternete yatırımda yemek siteleri kazandırıyorYemek sitelerinin tıklanma rekoru

ESKİLERİMİZ elemiş “Ramazan berekettir” diye. Görünen o ki Ramazan her açıdan bereketli oluyor. İşimiz teknoloji olunca doğal olarak Ramazan ayının bizim sektörü nasıl etkilediğini de merak ediyoruz. İnternet konusunda geçen yıl olduğu gibi bu yıl da TTNet kendi verilerini açıkladı. Pazardaki hakim konumunu da dikkate alınca bu verilerin kesinlik payı tartışılmaz hale geliyor.

TTNet Genel Müdürü Tahsin Yılmaz, geçen yıl TTNet verilerine göre yüzde 7 olan Ramazan’da veri trafiği artış oranının bu yıl yüzde 10 olarak gerçekleştiğini söyledi. Ramazan ayında internet kullanım alışkanlıklarının değiştiğini belirtti. Sosyal ağlar, video ve oyunlara Ramazan öncesine göre daha yoğun ilgi gözlenirken yemek tarifi siteleriyse tıklanma rekoru kırdı.

Yılmaz’ın açıklamasına göre, TTNet aboneleri Ramazaıı’dan önce interneti yoğun olarak gün içinde 14.00-16.00, akşamları da 21.00-23.00 saatleri arasında kullanırken, Ramazan’da yoğunluk geçen yıl olduğu gibi 15.00-17.00 saatleri arasına kaydı.

Türkiye genelinde Ramazan öncesine göre veri kullanımında yüzde 10 artış meydana geldi. Geçen yıl bu oran yüzde 7 idi. Geçen yıl yüzde 8.7 olan hafta sonu kullanım artışıysa bu Ramazan’da da yükselerek yüzde 11 olarak gerçekleşti.

Veri kullanımı en çok artan iller arasında Kırklareli başı çekiyor. Kırklarelilerin internet trafiği yüzde 15.23 oranında arttı.
Bunu yüzde 15.21 artışla Yalova, yüzde 15.14 artışla Edirne takip etti. İnternet trafiğinde en fazla artış görülen diğer illerse sırasıyla, yüzde 14.44 ile Sinop, yüzde 13.99 ile Balıkesir, yüzde 13.68 ile Tekirdağ, yüzde 13.57 ile Sakarya, yüzde 13.42 ile Aydın, yüzde 13.41 ile Çanakkale ve yüzde 12.98 artışla Bilecik oldu.

Geçen yıl internet trafik artışı açısından ilk üç il, yüzde 12.6’lık artışla Çanakkale, yüzde 12.1’lik artışla Edirne ve yüzde 12’lik artışla Sinop idi.

  Lüks Ayakkabı Markası Fabi Türkiye Pazarında

VİDEO KULLANIMI ARTTI

Sosyal medya cephesinin amiral gemisi olan Facebook ile ilgili veriler de açıklandı. Ramazan’la birlikte Facebook’taki tıklamalarda geçen yıl yüzde 10.3 olan artış oranı, bu yıl yüzde 15.5 olarak gerçekleşti. Geçen yıl Ramazan’da video kullanımı yüzde 6.5 oranında artarken bu yıl artış oranı yüzde 10’u buldu. Görünen o ki Ramazan’da internette çokça oyun oynamışız. Adresinde “oyun” geçen sitelerin tıklamasında yüzde 21.5 oranında artış oldu.

Online sohbete ve internet üzerinden sesli ve videolu görüşmeye de ilgi yükseldi. Anlık mesajlaşmalarda geçirilen süre, Ramazan’la beraber yüzde 15 oranında arttı.

Ramazan’la beraber internet kullanıcılarının lezzete olan düşkünlüğü de arttı. Adresinde “yemek” geçen sitelere yüzde 50, adresinde “tarif’ geçen sitelere ise yüzde 141 oranında daha çok girildi.

YATIRIMCILAR DİKKAT!

Neden böyle oldu diye uzun uzun düşünmeye gerek yok. Bu sonuçlar Ramazan ayının ruhuna gayet uygun görünüyor. Normal zamanda öğünleri geçiştiren bizler Ramazan ayı gelince yiyemesek bile çeşit açısından oldukça zengin sofralar kurmayı tercih ediyoruz. Çeşitli sebeplerden dolayı oruç tutmasak bile iftar sofrasına oturmak istiyoruz.

Geçen yıldan bu yıla yüzde 3 oranında bir gelişme gösteren Ramazan’da internet trafiği halen devam eden fiber alt yapı yatırımlarının da tamamlanmasıyla öyle sanıyorum ki önümüzdeki yıl yüzde 15’leri zorlayacak… İnternete yatırım yapmayı düşünenlerdenseniz yemek sitelerini öneririz.

Musa Savaş
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Şirketler Çalışanlarına İyi Yaşam Programları Oluşturuyor

Şirketler iyi yaşam programları oluşturarak çalışanların kendini iyi hissetmesi ve daha sağlıklı olmalarını sağlıyor. Şirketler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir