Anasayfa / Şirket Haberleri / İnternetin altyapı endüstrisi ile uğraşan şirketlerin kazancı

İnternetin altyapı endüstrisi ile uğraşan şirketlerin kazancıGoogle, Amazon, Facebook, Yahoo, eBay, Expédia, Linkedln gibi sanal alemin ağır topları bir araya gelerek “internet lobiciliği”ni başlattı. Amaç, yasa yapıcıları uzmanlık ve diğer kaynaklarla yönlendirme.

İKİNCİ Dünya Savaşı öncesi Amerikan sinemasının önemli filmlerinden “Bay Smith Washington’a Gidiyor” (Mr. Smith Goes to Washigton), ilginç senaryosuyla kamuoyunda büyük yankı uyandırmıştı, i991’de hayatını kaybeden ünlü yönetmen Frank Capra’nın 1939 yapımı filmi, sıradan bir vatandaşın ABD’nin siyaset hayatı üzerindeki inanılmaz etkisini sahneliyordu. Sıradan adamı, James Stewart oynuyordu.

Stewart, bu filmle Hollywood’da yıldızı parlayan isim haline gelecekti.

Lewis Foster’in yayınlanmamış hikayesi, Sidney Buchman’ın kaleminden senaryo-laştırıldı ve Oscar ödülü aldı. Oysa film, 11 dalda Oscar’a, başka deyişle Akademi Ödülü’ne aday gösterilmişti. Sadece senaryonun ödül alması, hikayenin ııe kadar güçlü, ne kadar etkileyici olduğu hakkında fikir veriyordu.

BİR FİLMİN ÖĞRETTİKLERİ

Bu film neden önemliydi? Çünkü Amerikan halkı ilk kez, lobiciliğin ne olduğunu bu filmle öğrenmişti. Seçmenin, siyaset sahnesinde neler döndüğü hakkında bir fikri olmuştu artık.

Öykü, ülkenin batısında, adı açıklanmayan bir eyalette geçer. Ölen bir senatörün yerine yeni bir aday gösterilecektir. Halk, reformcu, dürüst bir adayın seçilmesini isterken yolsuzluk batağındaki çevreler, kendi çıkarlarını koruyacak bir temsilcinin Washington’da olmasını tercih ederler.

Sonunda Washington’a izcilerin başkanı, halkın sevgilisi, Jefferson Smith (James Stewart) gönderilir. Ancak Stewart, değil halkı için yararlı icraatta bulunmak, hem Washington’da işlerin nasıl yürüdüğünü görerek hayal kırıklığına uğrayacak hem de kendi aleyhine yapılan ayak oyunlarından kendini korumak zorunda kalacaktır.

Film, halk üzerinde derin bir iz bıraktı. O kadar beğenildi ki, I949’da, 1952’de, 1977’de tekrar tekrar çekildi.

Sinemaseverler, 1992’de, senaryosu değiştirilerek çevrilen ve Eddy Murphy’nin başrolünü oynadığı “The Distinguished Gentleman” (Saygıdeğer Centilmen) filmini hatırlayacaktır. Bu filmin senaryosu da “Bay Smith Washington’a Gidiyor” filminin biraz değiştirilmiş, günümüze uyarlanmış hikayesidir. 2003 yılında film, bir televizyon dizisi haline de getirildi. Ancak ilgi çekmedi ve yayından kaldırıldı. Çünkü 2000’lerin Amerikan halkı, lobiciliği en ince detayına kadar çoktan öğrenmişti.
Son zamanlarda internet üzerinden yapılan bir lobicilik hareketi, Amerikalı gazeteci ve yazar Andrew Couts’a filmi hatırlatmış olmalı ki, yeni oluşumu “Bay İnternet Washington’a Gidiyor” başlığı ile yorumladı. İnternetin Washington’da giderek artan varlığı, iş dünyası için olumlu bir gelişmeydi ama Web kullanıcıları için de aynı şeyi söylemek mümkün müydü acaba?

UZMANLIKLA YÖNLENDİRMEK

Lobi gruplarının Washington’da, Amerikan Kongresi’ni adeta kuşatma altına aldığını herkes biliyor. Bununla yetinmeyen gruplar, lobiciliği internet üzerinden de yürütebilmek amacıyla sanal alemde bir araya geldiler. Amaç, internet sorunlarının çözülmesi ve bazı kurallarla düzenleme yapılması taraftarı olan Amerikan Kongresi’ni uzmanlık ve diğer kaynaklarla yönlendirmek.

  Geleceğin Elektrikli Otomobil Konsepti: Smart Forvision

Önce bir konsorsiyum kuruldu. Adı “Internet Infrastructure Coalition” (İnternet Altyapı Koalisyonu), kısaca “i2Coalition” oldu. İnternetin, kendi deyimleriyle “cıvata ve somunları”m yapan şirketler, bu koalisyona girdiler. İkinci adım, bir Internet Kurumu toplamaktı. O kurum da toplandı ve içine Google, Amazon, Facebook, Yahoo, eBay, Expédia, Linkedln gibi ağır toplar dahil oldu.

17 Eylül’de kurulan i2Coalition, bugün internetin alt yapısını inşa etmiş 42 şirketten oluşuyor. Bunlar interneti teknik olarak işleten şirketler. Rackspace, cPanel, Softla-yer, Endurance Int Group gibi. Bunlar çok tanımış şirketler değil.

i2Coalition, internetin çalışma şekli hakkında yasa yapıcıları daha iyi eğitmeyi amaçlıyor. Bunlar, internet altyapısının gelişmesi için gerekli olan politikaları uygulamaları için zorlayıcı güç olacaklar. Üzerinde en çok çalıştıkları konu, vergileri azaltmak, mümkünse kaldırmak.

Gelelim tanınmış ağır topların yer aldığı Internet Kurunıu’na. Burada mücadele (iç cephede veriliyor. Birincisi internet özgürlüğünü korumak. Bir başka deyişle hükümetlerin sansüründen, karışmasından, vergilerden, düzenlemelerden ve diğer kontrollerden muaf hale getirmek.

YÜZDE 15’LİK PAY

İkincisi yeniliği ve büyümeyi güçlendirmek. Son olarak da kullanıcıyı daha güçlü hale getirmek. Bütün kullanıcılar, yeniliklerin ve imkanların tüm avantajlarından yararlanmalı. İş modellerinin, sosyal paylaşım sitelerinin desteklenmesi ve bulut bilgisayarcılığıyla veri depolama imkanlarının geliştirilmesi, işlenmesi gereken ön plandaki konular.

Ancak, “iş dünyası için iyi olan, tüketici için de iyi olur” diye bir kural yok. İnternetin altyapı endüstrisi ile uğraşan şirketler, geçen yıl 50 milyar dolardan fazla kâr etti.

2013 yılında bu rakamın da yüzde 20 üstüne çıkılacağı tahmin ediliyor.

Geçen beş yıllık dönemde ABD’nin gayrisafi iç hasılasında yüzde 15’lik pay sahibi olmuş internet şirketleri, bu rakamın daha da artması için piyasaları zorlayacaklar ve bu da hatırı sayılır bir istihdam sağlayacak. İnternetle ilgili bütün işler sadece Silikon Vadisi’nde olur düşüncesi yıkılacak.

İş imkanları sunmasının yanı sıra internet şirketleri, ortamın daha elverişli hale getirilmesiyle kırsal kesimde yaşayan insanlara da hizmet götürerek, daha geniş kitleleri sanal ortam içine çekebilecekler.

“Ortalama web kullanıcıları, cıvata ve somunların nereye ve nasıl bağlandığını anlamak istemeyebilirler. Onların tek isteği, daha iyi, daha güvenli, daha açık internet ortamı deneyimini yaşamak” diyen i2Coalition yöneticileri, meseleye, “İnternet kullanıcıları için iyi olan, internet şirketleri için de iyidir” şeklinde bakmak gerektiğini hatırlatıyorlar.

Alev Rigel / Para
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir