Anasayfa / Kariyer ve İş / İnternette hem iş var hem de kariyer

İnternette hem iş var hem de kariyerİnternette hem iş var hem de kariyer

Geçen yıl yüzde 50 büyüyen e-ticaret sektörünün oyuncuları bu yıl yüzlerce kişiyi işe alacak. Yazılımcıdan sosyal medya uzmanına, iş analistinden yöneticiye birçok pozisyon için istihdam ve kariyer fırsatları var…

Öne çıkan pozisyonlar

Yazılım mühendisi Djjital pazarlama uzmanı SEM uzmanı SEO uzmanı içerik uzmanı Ürün geliştirme sorumlusu İş geliştirme sorumlusu Proje yöneticisi Kategori ve ürün yöneticisi Satın alma uzmanı Sistem yöneticisi Sosyal medya uzma İş analisti Grafiker Dijital danışman

NASPERS’IN Markafoni’ye, eBay’in Gittigidiyor.com’a yaptığı yatırımlar Türk e-ticaret sektörüne damgasını vuran gelişmeler olarak hafızalardaki yerini koruyor. Pazarın güçlü oyuncularına yönelik bu talep elbette boşuna değil. Türkiye, yılda yüzde 68 büyümeyle Hindistan’dan sonra Çin’le beraber dünyanın en hızlı büyüyen ikinci e-ticaret pazarı konumuna yükseldi.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre, 2010’da 15 milyar TL olan kredi kartıyla internet üzerinden yapılan işlemlerin hacmi 2011 ’de 20-21 milyar TL’ye yükseldi. Bu rakama Online olarak kartla yapılan her türlü ödeme dahil ediliyor. Salt e-ti-carete bakıldığında 2011’de ulaşılan büyüklüğün 7 milyar TL olduğu tahmin ediliyor.

200 BİN KİŞİ ÇALIŞIYOR
On binlerce işletmenin faaliyet gösterdiği e-ticaret sektörü, 2011’de yaklaşık yüzde 50 büyüme sağladı. 2012 yılı için genel beklenti de yüzde 50 civarında. Yani bu yıl e-ticaretin büyüklüğünün 10 milyar TL sınırını aşması bekleniyor.

Sektör doğrudan ve dolaylı olarak 150-200 bin kişiye istihdam sağlıyor. Yazılımcılar, marka uzmanları, lojistik elemanları, fotoğrafçılar ve müşteri temsilcileri sektörün bel kemiği niteliğinde. Yazılım mühendisi, dijital pazarlama uzmanı, arama motoru pazarlama (SEM) uzmanı, arama motoru optimizasyonu (SEO) uzmanı, içerik uzmanı, ürün geliştirme sorumlusu, iş geliştirme sorumlusu ve proje yöneticisi oldukça revaçta olan pozisyonlar. Yine satın alma uzmanı, sosyal medya uzmanı, sistem yöneticisi, kategori ve ürün yöneticisi, danışman, iş analisti ve grafiker de öne çıkan pozisyonlar arasında…

Sektör uzmanları, bilgisayar mühendisliği alanında mezun sayısı doyurucu görünse de bu pozisyonda deneyim eksikliğinin en sık karşılaşılan sorunlardan biri olduğunu vurguluyor. Bu açıdan öğrencilik döneminde sektörü takip etmenin ve stajlarla deneyimlere açık olmanın önemine işaret ediliyor. Yine özellikle SEO ve SEM uzmanlarına ciddi ihtiyaç olduğu vurgulanıyor.

MARKAFONİ 300 kişi
Özel alışveriş kulübü Markafoni bünyesinde şu anda 500’e yakın uzman çalışıyor.

2011 yılında toplam 33 bin 105 iş başvurusu alan grubun şirketlerinde çalışanların sayısı 199 kişi arttı.

Firma, 2011’de online ayakkabı sitesi Zi-zigo.com, kozmetik ve parfüm alışveriş sitesi MissPera.com ve Markafoni Po-markafoni lonya’yı kurdu. Böy-lece yıllık yüzde 300 büyüme sağladı. Şu anda Avustralya, Ukrayna, Yunanistan ve Polonya’da da faaliyet gösteriyor ve altı ülkede daha özel alışveriş kulübü açmayı planlıyor.

Markafoni Kurucu Ortağı Sina Afra, bu yıl içinde farklı departmanlarda en az 200-300 kişiyi daha istihdam edeceklerini belirtiyor. Lojistikten pazarlamaya kadar işin her aşamasını kendi ekibi içinde gerçekleştirdiğine değinen Afra, “Dolayısıyla farklı dönemlerde farklı departmanlarda çalışan ihtiyacımız oluyor. Markafoni’nin hızla büyümesiyle beraber bilgi işlem, prodüksiyon ve marka yönetimi bölümleri başta olmak üzere birçok departmanda alım yapmayı planlıyoruz” diyor.

Markafoni doğrudan gelen başvuruları dikkate aldığı gibi sektörel organizasyon, üniversiteler, Kariyer.net, sosyal medya ve “network”ler aracılığıyla gelen iş başvurularını da değerlendiriyor.

EBEBEK.COM 150 kişi
Genel müdürlük ve mağazalar dahil olmak üzere toplam 316 kişilik ekibi var. 2011 yılında 300 kişiyi işe alan firmanın bir yıl içinde bu kadar kişiye istihdam sağlamasının sebebi mağazalar tarafında yaşanan sirkülasyon oldu. Perakende sektöründe faaliyet gösteren birçok şirkette benzer durum yaşandığına dikkat çeken Ebebek Genel Müdürü Halil Erdoğmuş, “2011’de yüzde 21 büyüdük. Bu yıl yeni mağazalarla birlikte yaklaşık 150 kişiyi daha istihdam edeceğiz” diyor.

Firma en çok Ebebek’ler tarafında işe alımlar yapıyor. En sık aranan pozisyonlar arasında işletme müdürü/müdür yardımcısı, bebekolog (satış danışmanı), kasiyer, depo elemanı ve yarı zamanlı bebekolog yer alıyor. Genel müdürlük içinse muhasebe, e-ticaret, sevkıyat, müşteri hizmetleri ve operasyon son dönemlerde en çok işe alım yapılan bölümlerden…

Firmaya Secretcv.com’da yayınlanan ilanlar aracılığıyla başvuru yapılabiliyor.

Ayrıca Ebebek.com sitesinde yer alan “kariyer fırsatları” sayfasından da ulaşmak mümkün. Mağazalarda bulunan mini CV’ler aracılığıyla yapılan başvurular da değerlendiriliyor.

SAHIBINDEN.COM 130 kişi
Şu anda 200 kişinin çalıştığı firma, geçen yıl 74 kişiyi ekibine dahil etti. Ekibin yıllık olarak ortalama sahibinden.com yüzde 30 büyüdüğünü belirten Sahibin-den.com CEO’su Burak Ertaş, bu yıl da yazılım başta olmak üzere pek çok dalda istihdam yaratmaya devam edeceklerini söylüyor. Ertaş, e-ticaret alanında özellikle . yazılım geliştirme mühendisi, sistem yönetim uzmanı, web tasarım uzmanı, UX tasarım uzmanı, iş analisti, ürün yöneticisi, online pazarlama uzmanı pozisyonları-Burak Ertaş nın öne çıktığına değiniyor.

Sahibinden.com, 2012 yılında büyüme stratejisi doğrultusunda istihdamını ortalama yüzde 65 artırarak 130 kişi daha işe almayı planlıyor.

Adaylar, kariyer@sahibinden.com’a e-posta gönderebiliyor ya da sitede yer alan İK bölümüne girerek açık pozisyonlara başvuru yapabiliyor.

LİMANGO 120 kişi
Alman e-ticaret ve perakende firması Otto Group’un yatırımı Limango bünyesinde 130 çalışan bulunuyor. Geçen yıl 100 kişiyi işe alan firma, bu yılın sonuna kadar kişi sayısı olarak iki kat büyüme hedefliyor. Bu bağlamda 120 kişilik ek kadroyla çalışmayı amaçlıyor.

2012 yılının ilk çeyreğinde kreatif ve BT ekiplerini büyütmeyi amaçladıklarını söyleyen Limango Türkiye Genel Müdürü Gülfem Toygar, “Kreatif departmanımızda fotoğrafçı, grafiker, photoshop operatörü gibi pozisyonlar için arayışlarımız var. BT tarafındaysa PHPyazılım uzman kadromuzu genişleteceğiz” diyor.
Alışverişin e-ticarete kaydığına değinen Toygar, bu potansiyel doğrultusunda gerek yabancı yatırımcılar gerek Türk girişimciler için Türkiye’nin verimli bir pazar olmaya devam edeceğini belirtiyor. Yeni e-ticaret sitelerinin kurulması ve mevcut oyuncuların büyümesiyle çok fazla istihdam olanağı bulunduğunu da sözlerine ekleyen Gülfem Toygar, “Özellikle bilgi teknolojileri, dijital pazarlama ve satış/satın alma alanındaki pozisyonlar gelişmeye devam edecek” diyor.

Limango’da çalışmak isteyenlerin hr@limango.com.tr adresine özgeçmişlerini iletmeleri gerekiyor. Bunun yanı sıra Kari-yer.net, Monster gibi İK siteleri yoluyla da iş taleplerini ulaştırabiliyorlar.

YENİÇARŞIM.COM 30 kişi
Eylül 201 l’de açıldı. Şu anda bünyesinde 48 kişi çalışıyor. Sitede 407 gerçek mağazadan 24 farklı kategoride 190 binin üzerinde ürün sunuluyor. Yeniçarşım.com Genel Koordinatörü Emre Çorbacı, 2012’de hem ‘ mağaza sayılarını hem de ürün çeşitliliğini artıracaklarını belirtiyor. Bu bağlamda Emre Çorbacı yüzde 120 büyüme hedefleniyor.

  İK ve Kariyer Portalları İş Bulmayı Kolaylaştırıyor Mu?

Firma, bu yıl yaklaşık 30 kişiyi işe almayı planlıyor. Şu anda CRM, satış, müşteri hizmetleri, kategori yönetimi ve yazılım alanlarında yeni alımlar yapılıyor. Yeniçar-şım.conr da çalışmak isteyenler firmaya kendi sitesi üzerinden başvuru yapabiliyor.

EVMANYA.COM 30 kişi
Bir buçuk yıllık geçmişi bulunan Evman-ya’da 20 kişi çalışıyor. Kadınların internet üzerinden alışveriş sıklığının artmasının, ev ve dekorasyon ürünlerine olan ilgiyi de artırdığını belirten Ev-manya.com Kurucu ve CEO’su Aslı Gök-dere, “Böylece yüzde 60’ın üzerinde büyüme yakaladık. 2012 ev ve dekorasyon ünlerinin yılı olacak” diyor.

Evmanya 2012’de yüzde 100’ün üzerinde büyüme hedefliyor. Buna paralel olarak 2012’de 30 kişiyi daha işe almayı planlıyor. Firma, yazılım uzmanı, satın alma sorumlusu, depo sevkiyat sorumlusu, pazarlama uzmanı, müşteri hizmetleri başta olmak üzere tüm departmanlar için istihdam yaratacak. Üniversitelerin e-ticaret bölümleriyle iletişim halinde olan firma, öğrenci ve yeni mezunlara staj ve iş imkanları sunuyor. Ayrıca web sitesindeki İK bölümünden de başvuru kabul ediyor. İlgilenenler ik@evmanya.com özgeçmiş gönderebilir.

ENUYGUN.COM 25 kişi
Firma, 35 kişiden oluşuyor. 2011’de 15 kişi işe alındı ve bir önceki yıla göre yüzde 300 büyüme sağlandı. 2012’de yine yüzde 300 büyüme hedefleniyor. 2012’de çalışan sayısını 60’a çıkarmayı öngören firma, 25 kişiyi daha işe alacak.

Enuygun.com Genel Müdürü Çağlar Erol, şu anda yoğun olarak sigorta ve çağrı merkezi birimlerinde işe alım yaptıklarını belirtiyor. Bunun dışında yazılım ekibini büyütmenin başlıca hedefleri arasında olduğuna değiniyor. Erol, “Ayrıca SEM-SEO uzmanları, seyahat ve sigorta servislerinde farklı orta-iist düzey yönetici kademelerinde de işe alımlarımız olacak” diyor. Başvuru kariyer sitelerindeki ilanlar üzerinden ya da kariyer@enuy-gun.com adresine özgeçmiş göndererek yapılıyor.

DAYBUYDAY.COM 25 kişi
2011’in Mart ayında açılan site 2012’ye 60 kişilik ekiple girdi. Bu yıl 25 kişiyi işe almayı planlayan firma, yüzde 40’lık büyüme planlıyor. 2012’de tüm departmanlarında büyüme yaşayacaklarını belirten Daybuyday.com Genel Müdürü Çiğdem Toraman, “İlk yılımız olması nedeniyle 2011’de kontrollü bir büyüme yaşadık. Ancak ilk yılımızın sonunda sitemizin doğal büyümesine orantılı olarak her departmanımızın ayrı ayrı büyümesi gerekecek. Operasyon, yazılım, pazarlama, kısacası hepimiz iş potansiyelimizle birlikte büyüyeceğiz” diyor.

Dayhuyday.com, sitelerini yakından takip ediyor. Ayrıca kendi sitesinde “Bizimle çalışmak ister misiniz” başlıklı bölümden de adayların başvurularını kabul ediyor.

PABBUC.COM 25 kişi
Ekibi 35 kişiden oluşuyor. 2011 yılında ekibine 22 kişi katıldı. Pabbue.com 2011’de bir önceki yıla göre yüzde 500 büyüme kaydetti. 2012 büyüme hedefiyse yüzde 300. Bu yıl 25 kişi daha işe almayı planladıklarını belirten Pabbuc.com Yönetici Ortağı Serdar Yaman, depo-lo-jistik, iş geliştirme, yazılım ve prodüksiyon departmanlarında istihdam yaratacaklarını söylüyor. Yaman, “Yenilikçi, geliştirmeyi seven, e-ticaret konusunda deneyimli, genç ve dinamik arkadaşlara kapımız açık” diyor. Pabbuc.com’da çalışmak isteyen adaylar ik@pabbuc.com adresine başvurabiliyor.

HIZLIAL.COM 25 kişi
Şu anda 100 kişi çalışıyor. Her yıl en az yüzde 20 büyüme öngören firma, 2011’de 20 kişiyi işe aldı. Bu yıl da en az yüzde 20 büyümeyi ve 25 kişiyi istihdam etmeyi planlıyor.

HızlıAl.com Genel Müdürü Gülbin Çoruh, e-ticaret konusunda deneyimli yazılımcılara ve tasarımcılara büyük rağbet olduğuna dikkat çekiyor. Amacı satış olan sitelere trafik sağlama konusunda deneyimli online pazarlama elemanlarının da istihdamın önemli bir kısmını oluşturduğunu söylüyor.

Sürecin büyük kısmı online ortamda geçse de sitelerin offline’da da istihdama ihtiyaç duyduklarına değinen Çoruh, “Satılan ürünlerle alakalı bakım, depolama ve loijistik faaliyetleri için de çalışan istihdam ediyoruz. Yüksek sayıda depo çalışanı istihdam ediyoruz” diyor. Adayların ik@hizlial.com adresine başvurmaları gerekiyor.

GİTTİGİDİYOR.COM 20 kişi
Firmada 140 kişi çalışıyor. 2011’de 45 kişi ekibe katıldı. 2011 yılının başında 6,3 milyon olan üye sayısı yılsonunda 7.2 milyon seviyesine ulaştı. 2011 Aralık ayında 330 bin satış işlemi gerçekleştiren sitenin ticaret hacmi TL bazında yüzde 20 artış gösterdi. Bu yıl da yüzde 50 büyüme hedefleniyor. 2012’de büyüme hedeflerine paralel olarak ekibini yüzde 15 büyütmeyi ve çalışan sayısını 160’a çıkarmayı planlıyor.

Satış-pazarlama, teknoloji ve ürün bölümü tarafında işe alım yapan firma, müşteri hizmetleri bölümüne de yeni alım-lar yapıyor. eBay entegrasyonuna paralel olarak Marketplaces adlı bir birim de kuran firma, bu bölümün çalışan sayısını da artıracak. GittiGidi-yor.com Genel Müdürü Cenk Angın, Türkiye’de yükselen bir trend olan bu sektörde kariyer yapmak isteyen gençlerin, sektörü yakından takip etmelerini, üniversite yıllarından itibaren sektör profesyonelleriyle bağlantı kurup özellikle niş pozisyonlar için kendilerini yetiştirmelerini öneriyor.

Adaylar Kariyer.net ve Linkedin üzerinden ilanları takip ederek başvuru yapabilir.

YEMEKSEPETi.COM 15 kişi
Şu anda 200 kişilik ekibi var. 2011’de 92 kişi ekibe katıldı. Firma, 2011 yılını sipariş anlamında yüzde 55 büyümeyle kapattı. 2012 için şu anda 15 kişiyi işe almayı planladıklarını belirten Yemeksepeti.com CE-O’su Nevzat Aydın, “Hem Türkiye’de yeni illere ulaşıp hem de yurtdışındaki yatırımlarımıza ağırlık vermeyi sürdüreceğiz” diyor.

Bu yıl genel merkez ve operasyon çalışanlarının sayısını artırmayı planlayan firma, işe alınılan büyük ölçüde İK sitelerinden gerçekleştiriyor. Ancak İK departmanına direkt yapılan başvuruları ve çalışan referanslarını da dikkate alıyor. BT dışındaki satış, pazarlama, muhasebe, IK, operasyon gibi pozisyonlar için başvuran adayların internete ve teknolojiye heyecanla yaklaşmaları ve hayatlarına interneti entegre etmiş olmaları bekleniyor.

MISSPERA.COM 10 kişi
Kozmetik ve parfüm alışveriş sitesi Miss-Pera.com, Markafoni grup şirketleri bünyesinde kuruldu ve Ekim 2011’de faaliyete geçti. Şu an ekipte 15 kişi var. Türkiye’nin her yerine ücretsiz kargo gönderimi yapan firma, 2012 yılında yüzde 200 büyüme ve 10 kişilik ek istihdam planlıyor. MissPera.com Genel Müdürü Ali Şahin, şu sıralar pazarlama, müşteri destek ekibi, satın alma ve yönetici asistanlığı için ekip arkadaşları aradıklarını belirtiyor. Adaylar ik@misspe-ra.com adresine e-posta göndererek başvuru yapabilir.

KURDELE.COM 5 kişi
oluşan bir ekibi var. 2012’de 5 kişi daha işe almayı planlıyor. Ürün ve hizmetlerini hediye olarak pazara sunmak isteyen birçok markanın ilgisiyle karşılaştıklarını anlatan Kurdele.com CEO’su Timur Al-top, “Sitemize son olarak bebek ve çocuk xurdele kategorileri de eklendi. ^ “‘””1IS,,U Böylece daha geniş bir kitlenin hediye alışverişi adresi olmayı başardık” diyor. Altop, bu yıl pazarlama müdürü, dijital pazarlama uzmanı, web ve grafik tasarım uzmanı, iş ortaklığı uzmanı ve satış uzmanı gibi pozisyonlarda işe alım yapacaklarını söylüyor.

Adaylar sitenin İK sayfasında bulunan ilanlara Linkedln bağlantı butonuna tıklayarak başvurabiliyor.

tugçe altinsoy
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019’da Ücretlere Yapılacak Zam Oranları ve Yeni İK Politikaları

Ekonomik dalgalanmalar kurumsal şirketlerin insan kaynakları politikalarında yeni düzenlemeler yapmasına yol açtı. 2019’da ücretlere yapılacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir