Anasayfa / Kariyer ve İş / İnternette İş Bulmanın Yolları

İnternette İş Bulmanın YollarıSanal Alemde Kariyer Şansınızı Arttırmanın Yolları

İnternet ortamında iş bulmanın onlarca yolu var. Bu yolları iyi bilmek ve etkili bir şekilde kullanmak gerekiyor. Tabii bunun içinde bazı olmazsa olmazlar var. Bazı siteler hem iş arayanlar hem de işverenler için güzel bir kaynak. İşte online kariyerinizi geliştirmek ve fark edilmek için önerilen beş araç.

Hala iş bulmak için saatlerinizi internet başında hiçbir efor sarfetmeden ve sonuçsuz bir şekilde mi geçiriyorsunuz? İnternet üzerinden iş aramanın çeşitli yolları vardır fakat sadece online bir özgeçmiş hazırlayıp kariyer sitelerine göndermek bir fayda sağlamaz. İnternetin, web sitelerinin imkanlarını da kullanmak, nerelerde bulunmak gerektiğini de bilmek önemli. Sanal dünyada kariyer yaparken, iş ararken bulunmanız gereken siteler…

1. LinkedIn profili: Eğer bir profesyonelseniz -veya profesyonel olma yolundaysanız- LinkedIn’de bir profiliniz olması gerekiyor. İş dünyası odaklı bu sitede dünyanın her yerinden milyonlarca tecrübeli profesyonel, yüzlerce sektörü temsilen bulunuyor. Bu siteye üye olduğunuzda kariyerinizi, markanızı pazarlayabilecek bir özgeçmiş hazırlayabiliyorsunuz. Profilinizi oluşturduğunuzda, diğer üyeleri ağınıza etkileyerek, onlara kendinizi tanıtarak çevrenizi genişletip iş bağlantılarınızı kuvvetlendirebilirsiniz.
2. Kişisel web sitesi: Kariyerinizi, geçmişinizi tanıtıp geliştirmenin en iyi yollarından biri de kendi web sitenizi oluşturmak. Böylece yaptığınız işleri, becerilerinizi, öne çıkarmak istediğiniz yönlerinizi rahatça tanıtabilirsiniz. İşe alan adı alarak başlayın. Bu ad da mümkünse isminiz olsun. Bu sitede özgeçmişinizi de paylaşabilirsiniz ya da daha iyisi, portfolyonuzu, içeriği zengin makaleleri koyabilirsiniz. Sizi öne çıkaracak, ilgi çekici ve faydalı her şey olabilir.

3. Twitter hesabı: Her geçen gün kişiler ve iş adamları fikirlerini, yeni duygukları şeyleri, linkleri Twitter aracılığıyla paylaşıyor. 140 karakterle sınırlı olan bu mesajlarla milyonlarca kişi iletişime geçiyor. Micro-blog sitesi olan Twitter, insanların iletişim ve bağ kurup çevrelerini genişletmelerini sağlıyor. Paylaşımlarında makale linkleri, kaynaklar, profesyonel tavsiyeler verebiliyorlar. Bu da iş ağını genişletmede büyük katkı sağlıyor.

  Bulut Bilişim Sayesinde 4.250 Kişi İşe Alınacak

4. Profesyonel blog: Eğer doğru dürüst bir yazarsanız ve düzenli olarak yazabiliyor, içerik üretebiliyorsanız, profesyonel bir blog hazırlamak online kariyeriniz için çok faydalı olacaktır. Blog, herhangi spesifik bir konu üzerine yazılabilir. Haberlerin, analizlerin, yorumların, linklerin veya benzer şeylerin yer aldığı, kişisel veya sektörel bir blog olabilir.

5. Sosyal ağ profilleri, hesapları: En az iki sosyal ağ sitesine katılın. Bir tanesi Facebook gibi genele hitap eden sosyal ağ sitesi olsun. Diğeri de daha çok kariyer ağırlıklı olsun. Başkalarıyla iletişime geçmek, ağınıza katmak, iş bulmanın ve dikkat çekmenin en önemli yollarından biridir.

Şüphesiz ki, gelecekte iş aramak ve bulmak ağırlıklı olarak online kariyerinizi geliştirmenize bağlı olacak. İşverenler de artık bu mecralarda yer alıyor. İşe alacakları kişileri, adayları Google’da aratıyorlar, bu kişilerin sanal ortamdaki kariyer geçmişlerine bakıyorlar. Bu nedenle kendinizi bu alanlarda da göstermeniz önemli ve gerekli.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019’da Ücretlere Yapılacak Zam Oranları ve Yeni İK Politikaları

Ekonomik dalgalanmalar kurumsal şirketlerin insan kaynakları politikalarında yeni düzenlemeler yapmasına yol açtı. 2019’da ücretlere yapılacak …

Bir yorum

  1. Ben şahsen kariyer.net ‘i tavsiye ederim herkese.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir