Teknoloji İnovasyon

İnternetten alışverişin önlenemez yükselişi

E-TİCARET artık yükselen değer. Bunu rakamlar da doğruluyor. BKM’nin (Bankalararası Kart Merkezi) verilerine baktığımızda ilginç sonuçlarla karşılaşıyoruz. Görünen şu, hem e-ticaret hacmi artıyor hem de e-ticaret yatırımları… Elektronik Ticaret işletmecileri Derneği (ETÎD), BKM’nin verilerini baz alarak e-ticaretin bir infografiğini hazırladı. Biz de bu rakamları sizler için yorumladık…

internetten online alisveris

RAKAMLAR ÇOK HIZU ARTIYOR

BKM verilerine göre, işlem adedi ve işlem hacminde en yüksek artış, Ocak 2012 ile 2013 arasında görülüyor. Ocak 2012’de işlem adedi 11.293.693 olarak belirtilirken Ocak 2013’te bu rakamın 15.737.905’e yükseldiği gözleniyor. İşlem hacminde ise aynı zaman aralığında geçen bir yıllık sürede ortaya çıkan 1.125,06 milyar TL’lik artış dikkatlerden kaçmıyor.E-ticarete ilginin arttığının en önemli göstergesi ise tabii ki arama motorları. İnternet üzerinden online alışveriş sitelerini aratanların 2007 yılından bu yana hızlı bir şekilde arttığı görülüyor. Ayrıca, internet üzerinden kredi kartıyla yapılan ödemelerin hacminde de büyük bir sıçrama olduğu dikkat çekiyor. E-ticaretin ülkemizde kendini yeni göstermeye başladığı yıl olan 2008’de 8 milyar 276 milyon TL olan hacmin, 2013’ün sadece ilk dört ayında 7 milyar 997 milyon TL’lik rekor bir rakama ulaştığı çarpıcı bir sonuç olarak gözler önüne seriliyor.

Online alışverişin yüzde 28,39’unun İstanbul, yüzde 13,62’sinin Ankara, yüzde 7,45’inin İzmir’den yapıldığı görülüyor. Diğer illerin oranıysa yüzde 50,54.

GENÇLER DÜZENLİ KULLANIYOR

Türkiye’de internet erişimi olan kişi sayısı 32.438.200 olarak ifade belirtilirken, Facebo-ok’un Türkiye nüfusu da aynı rakama denk geldi. Bunların yanı sıra bireylerin yüzde 37.8’inin düzenli internet kullandığı açıklandı. interneti en yaygın kullanan yaş aralığı ise 16 – 24 aralığı oldu. Sepet ortalaması 2008 yılında 140 TL iken ortalamaların 2013’ün ilk çeyreğinde 200 TL’ye ulaştığı gözlendi.
internetten en çok satın alınan ürünler de cinsiyete göre farklılık gösteriyor. Elde edilen bilgilere göre, erkeklerin yüzde 39’u elektronik ve bilgisayar ürünlerini tercih ediyor. Kadınların yüzde 41’i ise giyim ve aksesuar kategorisinden alışveriş yapıyor.

Dünya kullanıcı sıralaması baz alınarak hazırlanan rakamlara göre, sosyal mecralarda Türkiye’deki internet kullanıcıları ilk sıralarda yer aldı. En dikkat çekici noktalarından biriyse, kullanıcı sayısı açısından Türkiye, Facebook’ta altıncı, Twitter’da ll’inci, Youtube’da ise 14’üncü sırada yer aldı.

Ne diyelim; rakamlar yalan söylemez…

Musa SavaşEtiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu