Kariyer ve İş

İpek Üretimi ve Dokuma Belgeseli Ödül Aldı

Tam 6 nesildir ipekçilik sanatıyla uğraşan Büyükaşık ailesinin, ünü dünyaya yayılan ipek dokumalarının belgeseli ABD’de düzenlenen Boston Film Festvali’nde ödül aldı. Bu ödülün yanı sıra pek çok yerli festivalde de ödüller alan belgesel, ailenin bu alandaki çabalarını gözler önüne seriyor. 1900’lerin başından beri Harbiye’de koza yetiştiriciliği, ipek üretimi ve dokuma sürecinin tümünü yapan ailenin en yaşlı üyesi Hasan Büyükaşık da hala işinin başında.

15’inci yy’da yaşayan Doktor Şeyh Yusuf El-Hekim, Harbiye’nin ilk ipek dokumacısı olarak biliniyor.Daha sonra yörede yaşayan Ermeniler tarafından yapılan geleneksel ipek dokumacılığını halen Büyükaşık ailesi sürdürüyor.

Dokumacılığı Ermenilerden öğrenen Büyükaşık ailesi, 1900’lerin başından beri Harbiye’de koza yetiştiriciliği, koza ipeği üretimi yapıyor, ipek üretimiyle birlikte el dokumacılığını da sürdüren aile mesleği yeni nesillere aktarıyor.

Dedesinin dedesinden miras kalan ipekçiliği kendi oğluna öğreterek altıncı nesile taşıyan 78 yaşındaki Haşan Büyükaşık, dilinden eksik etmediği dualarla kozaları kaynayan suya atıyor.
Büyükaşık ailesinin diğer işletmelere göre en büyük farkı ise ipeği kendilerinin üretip, kendilerinin işlemesi, ilerlemiş yaşına rağmen halen çocuklarıyla birlikte çalışan Hasan Büyükaşık, bölgede ipek böceği yetiştiriciliğinden kumaşa kadar olan bütün süreci kapsayan üretimi yapan tek aile olduklarını söylüyor. Mustafa Kemal Üniversitesi tarafından ipek böcekçiliği bölümünde ders vermesi için teklif yapılan Haşan Büyükaşık, bildiği herşeyi öğrencilere öğretmeye hazır olduğunu söylüyor. Büyükaşık ailesinin kaybolmaya yüz tutmuş ipekböcekçiliğini ayakta tutmak için verdikleri mücadele bir belgesele de konu olmuş. “Büyükaşık’lar” isimli belgesel 16’ncı ABD Boston Film Festivali’nde “Özel Mansiyon” almış. İstanbul Kültür Üniversitesi, Mustafa Kemal Üniversitesi ve Antakya Belediyesi’nin ortak projesi olan ve Yönetmen Nagihan Çakar tarafından çekilen Büyükaşık’lar Belgeseli; Gazi Üniversitesi ve Çevre Koruma Bakanlığı’nın ortaklaşa hazırladığı “Çevre” konulu film festivalinde “En İyi Belgesel” kategorisinde birinci, yine İstanbul Ticaret Odası, İstanbul Ticaret Üniversitesi ve Esnaf ve Sanatkarlar Derneği işbirliğiyle düzenlenen ‘Alın teri’ temalı Altın Kepenk adlı kısa film yarışmasında birinci ve Manisa Altın Üzüm Film Festivali’nde ise üçüncü olmuş. Son olarak Hatay Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği “1. Hatay’ın Enleri” gecesinde aslen Hataylı olan ve ülke genelinde başarılarıyla ünlenen kişilere verilen ödüllerden birini de aile adına Yılmaz Büyükaşık aldı.

Yılmaz ipekçilik olarak dede mesleğini sürdüren Yılmaz Büyükaşık, ipek dokumalarının ününün tüm dünyada bilindiğini söyleyerek İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’e Bursa’da hediye edilen ipek şal ve peştamalı kendilerinin dokuduğunu söylüyor. 24 tezgâhın her birinde, günde 5 metre dokuma yapılan atölye ve satış mağazasının yanı sıra, İstanbul Sultanahmet’teki mağazalarında ipekten üretilmiş gömlekler, şallar, mendiller, kravatlar yatak örtüleri ve kumaşlar büyük ilgi görüyor.Etiketler

Bir Yorum

  1. Tasarım yapmak için kaliteli ipek arıyorum.şal da tasarım marka yaratmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu