Ekonomi Haberleri

Irak tüccar değil sanayici de istiyor

Irak tüccar değil sanayici de istiyor

Irak ile siyasi ilişkiler inişli çıkışlı olsa da Kürt Bölgesi ile istikrarlı bir ekonomik işbirliği var. Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi, Ortadoğu’daki tüm gergin siyasi atmosfere rağmen bu ilişkileri daha ileriye götürmek istiyor. Bölgenin Ticaret Bakam Sinan Çelebi, önümüzdeki günlerde bir heyetle, Türkiye’ye gelecek. Amaç endüstri yatırımı için sanayici çekmek. Türklerin talebini dinleyecek olan heyet, sonrasında güçlü bir destek paketi çıkaracak.

Suriye krizinin Türkiye’ye dönük siyasi, sosyal ve ekonomik faturası gün geçtikçe kabarıyor. İki ülke arasındaki krizin ne yönde seyredeceği ise bilinmiyor. Bu konuda kafalar son derece karışık.Suriye ile yaşanan gergin süreç, son dönemde Türkiye Irak ilişkilerine de yansıdı.

Türkiye Irak ilişkileri, uzun süredir Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi’nin Türkiye’de ikamet etmesi ve çeşitli görüşmeler yapması nedeni ile zaten sıkıntıda idi.

Son dönemde Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki Kürt oluşumuna dönük Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi ile girdiği ilişkiler ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Türkmen Bölgesi’ne yaptığı ziyaret Irak Merkezi Hükümeti tarafından eleştiri bombardımanına tutuldu. Hatta Türkiye büyükelçisinin Irak’tan çıkması dahi teklif edildi.

SOĞUK RÜZGARLAR

Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun akredite olmadan Kerkük’e girmesi, Ankara ile Bağdat arasında soğuk rüzgârlar estirdi, Irak Başbakanı Nuri el Maliki’nin başdanışmanı Abdülhadi el Haşan, “Davutoğlu’nu tutuklama hakkımız var” diyerek tepki gösterdi.

Önümüzdeki günlerde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de Kerkük’e gitmeye hazırlanıyor.

Tüm bu süreç, Türkiye’nin en önemli ticari partneri olan Irak ile çalışan iş dünyasını son derece tedirgin ediyor. Suriye’de kapanan kapıların ardından sınır ticaretinin bir numaralı kapısı, Irak’taki Habur oldu. Sadece ticaret amaçlı yılda 1 milyon 300 bin aracın giriş çıkış yaptığı iki ülke, bu kapıyı yenileme çalışmalarıyla hat safhaya ulaşan kapasiteyi artırma gayretinde.

Siyasi gelişmeler bıçak sırtında ilerleyedursun, Irak Kürt bölgesi ile yüreklere su serpen bir ticari ilişki boyutu var.

Önümüzdeki ay, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nden önemli bir ticaret heyeti Türkiye’ye gelecek. Kürt yönetimi, önümüzdeki günlerde iyi giden ticari ilişkilerin sanayi yatırımlarına kayması için Türkiye’ye bir heyet yollamaya hazırlanıyor.

Bunun için Türkiye’den yetkili bakanlıkların müsteşarlıklarıyla görüşmeler yapan Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Ticaret Bakanı Sinan Çelebi, Ekonomist’e yaptığı özel açıklamada bayram sonrasında Türkiye’nin önde gelen gruplarının kapısını çalacaklarını ve sanayi yatırımları konusunda destek isteyeceklerini dile getiriyor.

12 MİLYAR DOLARLIK TİCARET

Irak ve Türkiye arasında yaşanan siyasi gerilim şu an ticari ilişkileri etkilememiş görünüyor. Biraz rakamlardan söz etmek gerekirse Habur kapısı, Suriye’de kapanan kapılar nedeniyle şu an Ortadoğu’ya karadan açılar tek kapı konumunda. Öyle ki bu yılın daha ilk yedi ayında 6 milyar dolara yakın bir ihracatın yapıldığı Irak, şu an Almanya’dan sonra en önemli ikinci pazarımız. Ticaret amaçlı trafiğin yoğun olduğu Habur Sınır Kapı-sı’nın daha fazla geçişe pek de müsait olmayan alt yapısını yenilemek üzere çalışmalar da başlatıldı.
Müteahhitlik çalışmaları da dahil edildiğinde geçen yıl Irak’ta 12 milyar dolarlık bir ekonomik performansa imza atan Türkiye’nin bu payını artırmak üzere Habur Sınır Ka-pısı’nın kapasitesini artıracak çalışmalara start verildiğini ifade eden Sinan Çelebi, sınırda yol ve ikinci bir köprü inşaatı için anlaşmaya varıldığını belirtiyor.

FİRMA SAYISI KATLANDI

Türkiye’nin Irak için bir numaralı partner olduğunu söyleyen Sinan Çelebi, 2009 yılına kadar Irak’ta faaliyet gösteren 500 firmanın son üç yılda ikiye katlanarak bin 70’e ulaştığını anlatıyor. Irak’ta faaliyet gösteren yabancı firmaların yüzde 50’sinin Türk firmalardan oluştuğunu belirten Çelebi, “Merkezi hükümet ile yapılan anlaşmaya göre Irak genelinde çıkarılan petrolün yüzde 17’sini bize aktarılıyor. O nedenle mali anlamda önümüzdeki dönemin çok daha parlak olacağı kesin. Kürt Bölgesi’nin daha fazla yatırım çekmesi gerekiyor. Ama artık sadece ticaret değil sanayi yatırımlarını da buraya çekmek istiyoruz” diyor.

Bunun için Türkiye’nin önde gelen gaıplarına ziyaretler yapmak üzere harekete geçtiklerini ifade eden Çelebi, yaşanan siyasi gerilimin ise uzun sürmeyeceğini çünkü iki ülkenin birbirine muhtaç olduğunu aktarıyor.

ŞİRKETLER DİNLENECEK

Türkiye’ye yapacakları ziyarette, şirketleri birebir dinleyerek beklentilerini ve ortaya sunulacak teşviğin unsurlarını bu isteklerden yola çıkarak belirleyeceklerini aktaran Çelebi, beklentilerinin birkaç yıl gibi kısa sürede ekonomik ilişkilerin 20 milyar dolara taşınması olduğunu söylüyor. Her alanda sanayi yatırımına ihtiyaç duyduklarını söyleyen Çelebi, özellikle petrol ve petrokimya ürünleri, çimento, tekstil, metal işleme, demir-çelik, gübre (üre), inşaat boyası, kablo, mobilya, ayakkabı, makina halısı, cam, gıda işleme alanlarında yatırım imkanları olduğunu belirtiyor.

Bölgeyi en iyi tanıyan isimlerden biri olan ve son 6 yıldır bölgede önemli alt yapı işlerine imza atan Tigris İnşaat’ın Başkanı Ferda Cemi-loğlu, ise işlerin siyasi söylemlerden etkilenmediğini söylüyor. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Iş Bankası aracılığıyla orada kazanılan hakların buraya rahatlıkla alınabildiğini ifade eden Cemiloğlu, “Burada bir alt yapı işine başlamadan alacağınızın yüzde 20’lik kısmı hesabınıza yatırılıyor. Bu parayı yurtdışına istediğiniz gibi çıkarabiliyorsunuz. Biz hastane, üniversite, polis akademisi gibi pek çok işi üstlendik ve hiçbir sıkıntı yaşamadık” diyor.

20 MİLYON DOLAR SINIRI

Sadece geçen yıl politik riskler rağmen müteahhitlikte 2.4 milyar dolarlık bir yatırım yapıldığını aktaran Türkiye-Irak Uluslararası Yatırımcılar Demeği Genel Başkanı Feridun Gündüz ise bu tür siyasi çıkışlar nedeniyle uzun vadeli yatırımcının kendini geriye çektiğini belirtiyor. Hükümetin de sağduyulu olması gerektiğini anlatan Gündüz, söylenen her bir sözün oradaki atmosferi ciddi anlamda etkilediğini dile getiriyor.

Hatta şuan aldıkları bazı duyumlara göre Irak Merkezi Hükümeti’nin 20 milyon dolar üzeri ihaleler için yabancı menşeyli şirketleri almaya başladığına dikkat çeken Gündüz, “Atılan her adımın bir bedeli var. Diplomatik hata olmamalı. 2023’e kadar 50 milyar dolarlık ihracatın hedeflendiği Irak pazanna yabancı şirketlerin ilgisi de bizim işlerimizi zorlaştırabilir. O nedenle aklı selim olmamızda fayda var” diyor.

Sibel Atik2 Yorum

  1. MERHABALAR

    DAHA ÖNCE İNTERNET ORTAMINDA VEYA TELEFONLAR İLE YAPTIĞIMIZ GÖRÜŞMELERİN YOĞUNLUĞU NEDENİYLE IRAK İLE ALAKALI BİR BLOG AÇMAYA KARAR VERMİŞTİM. IRAK HAKKINDAKİ EN GENİŞ VE EN GÜNCEL BİLGİ PAYLAŞIM SİTEMİN İÇİNDE DAHA ÖNCEKİ YAZIŞMALARINIZDA BULUNMAKTADIR. İLETİŞİM BİLGİLERİNİZİ SİZE SORMADAN GİRMEDİM. EĞER SİTEYİ ZİYARET EDENLERİN SİZLER İLE KONTAK KURMASINI İSTİYORSANIZ SORU-CEVAP BÖLÜMÜNDEN İLETİŞİM BİLGİLERİNİZİ GİRİN. SİTEMİZİN ADRESİ AŞAĞIDA BELİRTİLMİŞTİR. YAZIŞMALARIMIZ ARTIK BURADA DEVAM EDECEKTİR. TEKRAR GÖRÜŞMEK ÜZERE….

    SAYGILARIMLA

    MUHAMMET ALİ ÖZYAPAR

    Mail adresimiz : admin@irakisdunyasi.com

  2. bir şirketin ortadoğu satış müdürlüğü görevini yapmaktayım. şu an bu şirketin kuzey ırak ta kontak ofisini açıyorum. bölgede yaptığım araştırmalara istinaden birçok sektöre ait piyasa araştırmaları ve firmaların iletişim bilgileri elimde mevcuttur. ayrıca şu an ırak da kurulum aşamasında olan bir danışmanlık şirketi açmak üzereyim. ırak bölgesi ile ilgili ticaret yapmayı düşünen firmaların maliozyapar@gmail.com adresine hangi sektörde ticaret yapmak istediklerini belirtmeleri akabinde görüşebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu