Anasayfa / Haberler / İranlı Nükleer Bilimciyi İsrail Ajanlarımı Öldürdü

İranlı Nükleer Bilimciyi İsrail Ajanlarımı Öldürdü

İranlı Nükleer Bilimciyi İsrail Ajanlarımı Öldürdü

Haftalık Alman gazetesi Der Spiegel, 23 Temmuz’da öldürülen İranlı nükleer bilimci Dariush Rezaeinejad’ın İsrail ajanları tarafından öldürüldüğünü yazdı.

Almanya’da yayınlanan haftalık Der Spiegel gazetesi, İranlı akademisyen Dariush Rezaeinejad cinayetinin arkasında İsrail’in olduğunu yazdı.

Der Spiegel’de yayınlanan “İsrail’in Kanlı Sabotaj Stratejisi” başlıklı yazıda, cinayetin İsrail istihbarat birimi Mossad tarafından planlanarak işlendiği bildirdi.Der Spiegel, nükleer bilimci Rezaeinejad’ın öldürülmesini “terörist saldırı” olarak nitelendirirken, bu cinayetin yeni Mossad şefi Tamir Pardo’nun “ilk icraatı” olduğunu yazdı.

Alman gazetesi, İranlı nükleerci bilimcinin öldürülmesinin İsrail’in İran’ın nükleer programını durdurma ya da geciktirme planının bir parçası olduğunu kaydetti.

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, “Tel Aviv yönetiminin İranlı akademisyene düzenlenen saldırıyla ilgisi olup olmadığı” şeklindeki soruya “İsrail bunu cevaplamıyor” yanıtını vermişti.

Rezaienejad, kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından 23 Temmuz’da evinin önünde vurularak öldürüldü.

29 Kasım 2010 tarihinde yine 2 İranlı akademisyen saldırıya uğramıştı. Tahran’da Dr. Majid Shahriari ve Prof. Fereydoun Abbasi’nin araçlarına bomba konularak patlatılmıştı. Shahriari, saldırıda hayatını kaybederken; Abbasi ve eşi aldıkları yaralarla kurtulmuştu.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir