Kariyer ve İş

İş Alanını Değiştirmek Zor Bir Karar

İş alanını değiştirmek için ne yapmalı

is alani degistirmek“Yıllardır aynı sektörde proje yönetimi/mühendislik konularında çalışıyorum. Müşteri ile teknik ve ticari temasın kurulması, projenin bütün detaylarının yönetimi ve diğer bölümlerle koordinasyonun sağlanması gibi konularda geniş bir tecrübeye sahip oldum. Ancak farklı alanlara yaptığım iş başvurularına olumlu cevap alamıyorum.”

“Dokuz yıldır mağazacılık sektöründeyim. Mağaza müdürlüğü pozisyonundan daha fazla yükselemeyeceğimi anlayınca radikal bir karar alıp İngiltere’de dil kursuna gittim. Farklı bir sektörde çalışmak istiyorum fakat hâlâ hiçbir kuruluştan aramadılar. Çok sıkıntıdayım.”

Önyazı yararlı olabilir
İş alanını değiştirmek zor bir karar. Yıllardır aynı alanda çalışmış ve belli bir deneyim seviyesine gelmiş yukarıdaki gibi çalışanlar için bambaşka bir alanda daha geriden, belki de sıfırdan başlamayı bir kenara bırakın, bunu insan kaynaklarına kabul ettirmek hiç kolay değil. İşe alım uzmanları, özgeçmişler arasında ön eleme yaparken adayların sözkonusu alanda daha önce çalışıp çalışmadığına bakıyor. İş deneyimleriniz pozisyona uygun görünmüyorsa, bu durum özgeçmişinizin elenmesine sebep olabiliyor.

Özgeçmişe ekleyeceğiniz önyazı, bir çözüm olabilir. Yıllar içinde edindiğiniz deneyim ve birikimin, başvurduğunuz alanda da size başarı getirebileceğini bir iki somut örnekle önyazıda anlatabilirsiniz. Yalnız İK uzmanlarının büyük bir kısmı önyazıya mutlaka baktığını söylese de yoğun başvuru dönemlerinde önyazıların okunmama ihtimalini dikkate almak lazım. Özgeçmişinizin deneyim kısmında veya insan kaynakları bölümüyle bir şekilde temasa geçerek bu durumunuzu anlatmayı da deneyebilirsiniz. Sektör değiştirmek ise meslek alanını değiştirmek kadar zor değil. Nasılsa istediğiniz sektörün dinamiklerini araştırmış olacaksınız.

Çalışırken daha kolay

Geçiş yapmak istenilen alanla ilgili iyi bir araştırma ve hazırlık yapmak, hatta o konuyla ilgili kurslara katılmış olmanın iş arama sürecinde çok yararı olacaktır. Ayrıca yönetim danışmanı M. Cemil Özden’in dediği gibi meslek alanını değiştirmek işsizken daha zor. Önce deneyimli olduğunuz sektörde bir iş bulmanız, daha sonra geçmek istediğiniz alana yönelik bilgi birikiminizi artırmanız ve bu alanda çalışan kişilerle tanışarak çevrenizi genişletmeniz en iyisi. Bütün bunları da çalışırken yapmak gerek. Bir süre sonra edindiğiniz çevre sayesinde iş olanaklarını araştırmaya başlayabilirsiniz.

Yenibiris.com – Didem TEKİN


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu