Anasayfa / Haberler / İş ararken referans gösterdiğimiz kişiler gerçekte bizi ne kadar tanıyor?

İş ararken referans gösterdiğimiz kişiler gerçekte bizi ne kadar tanıyor?
İş ararken başkalarından yardım istemek hemen hemen hepimizin başvurduğu bir yöntem. Peki, referans gösterdiğimiz kişiler gerçekte bizi ne kadar tanıyor?

İpek OLGUNSOY

 İşsiz kalmak herkes için büyük dert. Ancak bazen iş ararken yapılan hatalar daha büyük sorunlara neden olabiliyor. Bize referans olan kişilere kendimizi yanlış anlatmak yahut ‘eksik’ bilgi vermek kariyerin tek ayağını çukura sokuyor. Öyle ki, size iş bulmaya çalışan kişiyi doğru yönlendirmeniz ve gerçekçi olmanız sürecin işleyişi açısından kritik önem taşımakta. İK Portalı HotJobs’ta yer alan bir habere göre iş arama sürecinde ikinci bir kişiden yardım isterken ona karşı şeffaf olmak şart. Aksi takdirde bu süreç içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Eğer hem size yardımcı olan kişiyi hem de kendinizi zor duruma düşürmek istemiyorsanız aşağıdaki maddelere bir göz atmanızı öneririz.Gerçekçi ol: Size iş bulmaya çalışan insanla tartışmaya girmek ya da hakkınızda yanlış da olsa söylediklerini gülümseyerek dinlemek işinizi zorlaştıracaktır.
Hatta size yardımcı olmaya çalışan kişinin işlerini zora sokacaktır. İş arama sürecindeki destekçinize karşı dürüst davranmak, tavsiyelerini uygulamak ve istenilen her türlü bilgiye geri dönüş yapmak yarar getirir.

Dışarıya mesaj ver:
İş bulma sürecinin nasıl işlediği biraz da kimleri tanıdığınızla ilgilidir. İş ararken size yardım eden insanların, nerede çalıştıkları ve eğitim seviyeleri profesyonel bağlantılarınızın gücünü gösterir. Yardımı kendi iş – sosyal çevrendeki arkadaşlarınızdan istemek, niteliklerinize uygun bir iş bulmanızı sağlar.

Her öneri fırsat değildir:
İş bulma sürecinizin uzamasını istememek konusunda haklısınız. Ancak size gelen her boş pozisyona başvuru yapmanız da doğru değil. Bazı fırsatların iyi gibi gözükse de size uygun olmayacağını göz ardı etmeyin. İşi yönlendiren kişinin yetkinliklerinizi doğru anladığına emin olun.

Referanslara dikkat:
Eğer hali hazırda bir yerde çalışıyorsanız ya da eski iş yeriniz için bir sakıncası yoksa Linkedln gibi kariyer sitelerindeki CV’nize mesai arkadaşlarınızı referans olarak yazın. Ancak yapılan yorumların abartısız ve gerçeği yansıtmasına özen gösterin.

Zamanlama:
İş ararken zamanlamanın önemli faktörlerden biri olduğunu unutmayın. Geçmiş deneyimlerinizi çalıştığınız şirketlerde hangi zaman aralıklarında çalıştığınızı mutlaka doğru yazın. CV’nizde oluşacak zaman hataları güvenilirliğinizi sarsacaktır.

Limitlerinizi bilin:
Asla yapabileceğinizden fazlasını söylemeyin. Yeteneklerinizi daha önce yaptığınız işlerle desteklemeniz hem sizin hem de size yardımcı olacak kişinin işini kolaylaştıracaktır.


İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir